Старий Новий рік 2018 - історія свята, ворожіння, прикмети, звичаї 14 січня

Старий Новий Рік 14 січня

Росіяни звикли відзначати Новий рік двічі - 1 і 14 січня. Але це не просто тому, що ми любимо свята. Навіть не тому, що любимо поїсти і поспівати. Деякі не замислюються про стародавні звичаї, а святкують Старий Новий рік за звичкою, тому що завжди так робили.

14 січня - свято Василя, здавна відзначається в Росії

У римлян день преподобної Меланії традиційно завершував рік, а день святого Василя починав новий. У народній уяві ці образи перетворилися в стійку пару, стала прив'язана до реальних історичних постатей (князя Володимира Великого і його матері Малуші). А в обрядових текстах можна знайти відгомони правових норм і деяких деталей побуту Х століття.

В ніч з 13 на 14 січня росіяни відзначають Старий Новий Рік - свято, незрозумілий для багатьох іноземців. Ніхто до ладу не може сказати - чим же Старий Новий Рік відрізняється від традиційного, звичного всім Нового Року? Звичайно, з боку здавалося б, справа тільки в розбіжності дат.

Однак, всі ми ставимося до Старого Нового Року як до цілком самостійного свята, здатному нам продовжити чарівність Нового року. А, може бути, вперше його відчути, адже обстановка буває різна, але в е цей день свято більш спокійний, немає суєти, так властивої свята 1 січня.

Є дві причини появи унікального Нового Року - зміна дати початку Нового року на Русі і впертість Російської Православної церкви, яка не побажала перейти на Новий стиль.

Є дві причини появи унікального Нового Року - зміна дати початку Нового року на Русі і впертість Російської Православної церкви, яка не побажала перейти на Новий стиль

Старий Новий Рік: Історія свята

У язичницькі часи Новий рік відзначався на Русі 22 березня - в день весняного рівнодення, і пов'язано це було із землеробським циклом. З прийняттям християнства на Русі візантійський календар почав потроху витісняти старий, і тепер уже Новий рік починався 1 вересня. Довгий час ще зберігався різнобій, і в деяких місцях Новий рік продовжували відзначати навесні. Тільки в кінці 15 століття на Русі офіційно визначили початок Нового року - 1 вересня.

Згідно з указом Петра I в 1699 р Новий рік був перенесений на 1 січня за старим стилем, тобто на 14 січня за новим стилем. Після революції в 1918 р більшовики «скасували» ще 13 днів на рік, які становили різницю між нашим літочисленням і європейським.

Так утворилися два святкування Нового року - за новим і старим стилем.

В ніч з 13 на 14 січня відзначають Старий Новий рік 2018 - додаткове свято, який виник в результаті зміни літочислення.

В ніч з 13 на 14 січня відзначають Старий Новий рік 2018 - додаткове свято, який виник в результаті зміни літочислення

Старий Новий Рік: Традиції свята

Цей день в старовину носив назву Васильєва дня, і мав вирішальне значення для всього року. На Васильєв день відзначали свято землеробства, який пов'язували з майбутнім урожаєм, і здійснювали обряд обсеванія - звідси назва свята «овсень» або «авсень». Цей обряд відрізнявся в різних регіонах країни: наприклад, в Тулі діти розсипали по будинку яру пшеницю, при цьому вимовляючи молитву про багатий врожай, а господиня потім збирала її і зберігала до часу сівби. Українські обряди відрізнялися веселощами, танцями і піснями.

І ще був своєрідний обряд - варення каші. У новорічну ніч, о 2 годині, старша з жінок приносила крупу з комори, а старший чоловік приносив воду з колодязя або річки. Чіпати крупу і воду до тих пір, поки піч не топити, було не можна - вони просто стояли на столі. Потім всі сідали за стіл, і старша з жінок починала розмішувати кашу в горщику, вимовляючи при цьому певні ритуальні слова - крупа зазвичай була гречана.

Потім все вставали з-за столу, а кашу господиня ставила в піч - з поклоном. Готову кашу діставали з печі і уважно розглядали. Якщо горщик був просто повним, а каша - наваристою і розсипчастою, то можна було чекати щасливого року і багатого врожаю - таку кашу на ранок з'їдали. Якщо каша вилазила з горщика, або горщик тріскався - це не обіцяло господарям будинку нічого хорошого, і тоді очікували біди, а кашу викидали. Ось така була програма - або на біди, або на процвітання, і не дивно, що вона часто реалізувалася - адже в неї вірили всерйоз.

Цікавий обряд ходіння по домівках, щоб пригощатися стравами зі свинини. У ніч на Василя гостей неодмінно треба було нагодувати пирогами зі свининою, вареними або запеченими свинячими ногами і взагалі будь-якими стравами, в які входить свинина. На стіл також обов'язково ставили свинячу голову. Справа в тому, що Василя вважали «свінятніком» - покровителем свинарів і продуктів зі свинини, і вірили, що якщо в цю ніч на столі буде багато свинини, то ці тварини будуть плодитися в господарстві в достатку, і приносити господарям гарний прибуток. Ось ця прикмета набагато позитивніше обряду з кашею, особливо для дбайливих і працьовитих господарів. Дивно звучна і складна приказка: «Свинку та боровка для Васильєва вечірка» теж сприяла настрою господарів на економічне процвітання і достаток.

А ось традиція ліпити на Старий Новий рік вареники з сюрпризами з'явилася не так давно - ніхто точно не пам'ятає, де і коли, проте її із задоволенням дотримуються у багатьох областях Росії. У деяких містах їх ліплять майже в кожному будинку - з сім'єю і друзями, а потім влаштовують веселе застілля і їдять ці вареники, з нетерпінням чекаючи, кому, який попадеться сюрприз. Це жартівливе ворожіння особливо подобається дітям. Навіть на роботу приносять з собою вареники, щоб розвеселити знайомих і товаришів по службі; і на місцевих харчових підприємствах часто випускають такі вареники - саме під Старий Новий рік.

Сучасний Старий Новий рік зараз святкувати прийнято так само, як в новорічну ніч. Вважається, в Старий Новий рік потрібно встигнути те, що не вийшло здійснити 1 січня. Наприклад: загадати бажання, попередньо написавши його на серветці, яку спалюють і кидають в шампанське; подивитися концерти і листи, які ще не встигли подивитися; відправити поздоровлення на Старий Новий рік рідним і близьким з повторним побажаннями добра і здоров'я; покласти подарунки, про які раніше забули під новорічну ялинку, після чого її можна прибрати. У південних регіонах зберігся звичай готувати свиню або страви зі свинини, щоб Новий рік став багатим на добрі вісті. У деяких селах проводяться колядки, але їх справжнє значення частіше втрачено.

І все-таки, не звертаючи увагу на те, що цей день, на жаль, навіть не є вихідним, популярність Старого Нового Року зростає. За даними Всеросійського центру вивчення громадської думки, кількість бажаючих святкувати Старий Новий Рік вже перевалило за 60%. Серед тих, хто збирається відзначати «старий» Новий рік - більшість учнів і студентів, робітників, підприємців, домогосподарок і в цілому осіб молодше 40 років, з середньою спеціальною і середньою освітою, з відносно високими доходами.

Серед тих, хто збирається відзначати «старий» Новий рік - більшість учнів і студентів, робітників, підприємців, домогосподарок і в цілому осіб молодше 40 років, з середньою спеціальною і середньою освітою, з відносно високими доходами

Ворожіння на Старий Новий рік

До вечері, як і на Святвечір, сідає вся сім'я. Дуже важливо, щоб одяг цього дня був ретельно випраної і чистою. Після вечері треба обов'язково зайти до сусідів і попросити один у одного вибачення за можливу провину один перед одним, аби Новий рік зустріти в мирі та злагоді.

Вечір напередодні Нового року дає шанс і тим хлопцям, які зазнали невдачі під час сватання. Саме в цей вечір можна зробити другу спробу. Правда, для цього потрібно застати дівчину вдома, а це дуже важко, так як по селу вже ходять дівочі ватаги щедрувальників. Щедрувати дівчата могли лише під вікнами будинків і то лише ближче до кінця Щедрого вечора, тобто до опівночі.

Особливої ​​уваги заслуговують дівочі гадання. Що тільки не робили представники слабкої половини, аби дізнатися, що ж готує їм примхлива доля. Спробуйте, хоча б таке: перед сном покладіть під подушку гребінець, при цьому примовляючи: "Суджений мій ряджений, розчеши мені голову! "Той, хто уві сні буде чесати голову, той і буде судженим.

Якщо вийти на подвір'я опівночі, то можна відчути, як Новий рік проганяє старий. У перший день Нового року найбільш поширеним був, та і зараз залишається, обряд посівання. Вважається, що цей обряд прийшов до нас ще з дохристиянських часів, адже наші пращури зустрічали Новий рік не взимку, а навесні і тому обряд посівання пов'язаний з надіями на добрий урожай. Засівали здебільшого діти, причому щедріше всіх обдаровували тих, хто прийшов в будинок першим. Існували, окрім посевателей-одинаків, цілі посевальнічьі групи. У такому випадку цей цікавий обряд перетворювався на справжню виставу, де головними дійовими особами були Василь, Меланка (Маланка), і циган.

Старий Новий Рік: Прикмети

Прикмети на 13 і 14 січня Уважно ставилися до прикмет, серед яких особливо виділилися наступні:

Першою 14 січня в будинок увійшла дівчина - до біди;

Погода на Меланку була теплою, то літо буде хорошим;

Іній на деревах означав врожайний рік;

Заборонялося на Василя вважати дрібні гроші, щоб не лити сльози. Також не давали і не брали в борг;

Якщо вночі була хуртовина або завірюха, вважалося, що рік буде неспокійним;

Почути вранці незвичайний дзвін було звісткою про можливе поповнення. Обов'язково задобрювали домашню худобу, щоб Новий рік для них був спокійним і плідним.

Якщо хоча б деякі елементи і традиції святкування повернути в сучасну реальність, можна поліпшити ще більше новорічний настрій і зробити свято незабутнім.

Джерело: SAKHALIFE.RU

Якщо ви стали очевидцем цікавої події або події, надсилайте фото і відео на Whatsapp +7 (999) 174-67-82

Ніхто до ладу не може сказати - чим же Старий Новий Рік відрізняється від традиційного, звичного всім Нового Року?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация