Старий Новий рік: як відзначити неофіційний, але улюблений в народі свято

  1. історія свята
  2. Народні прикмети
  3. обряди
  4. святкові страви
  5. старовинні традиції
  6. Популярні ворожіння в старий Новий рік
  7. Як відзначають старий Новий рік в інших країнах

Старий Новий рік. Фото: ІА SakhalinMedia

В ніч з 13 на 14 січня всі росіяни відзначатимуть Новий рік за старим стилем. Традиція відзначати старий Новий рік виникла після 1918 року, коли в Росії було введено нове літочислення. Звикали до нового календаря довго, виникла плутанина з датами, і в народі стали відзначати поряд з новим і старий Новий рік. Ця традиція виявилася досить живучою і прекрасно збереглася до сих пір. У старого Нового року є свої звичаї, і зустрічати його треба по-особливому. Про історію свята і про те, як його слід відзначати, розповідає РІА PrimaMedia.

історія свята

Традиція святкувати старий Новий рік у слов'ян зародилася ще в 1918 році, коли Радянська Росія була змушена перейти на життя по григоріанським календарем, щоб усунути страшну різницю в часі між Європою і Росією.

Згодом юліанський календар скасували, але православна церква не підкорилася наказом радянської влади і продовжила зустрічати Новий рік в старому режимі, але тепер вже 14 січня.

Але це не єдине свято, яке православні відзначають в цей день. Це ще і Васильєв день, коли згадують Василя Великого Кесарійського, церковного письменника і богослова.

Однак, як відомо, майже у всіх православних свят є язичницьке коріння. Так, наприклад, до прийняття християнства, цей день був присвячений язичницькому ідолу Коляді. У слов'ян цей бог вважався покровителем радісних застіль і веселощів. А колядки так взагалі приймалися за чаклунство.

Старий Новий рік

Старий Новий рік. Фото: ІА SakhalinMedia

Народні прикмети

Зі старим Новим роком також пов'язані певні повір'я. Вже з давніх-давен знахарі знали, що хворий в цей день людина проболеет ще дуже довго. Вважається, що в переддень і на сам старий Новий рік не можна говорити слово "тринадцять". А якщо в цей день порахувати дрібниця, то весь рік будете плакати.

Кілька цікавих святкових прийме пов'язані з погодою. Так, вранці варто звернути увагу на гілки дерев. Якщо ви побачите на них пухнастий іній, то в прийдешньому році вродить багато меду. А ранковий сніг означає, що зима буде сніжною і весна настане пізно. Ожеледь на вулиці - до хорошого урожаю. До речі, якщо в році, що наступив хочете зібрати багато яблук, то опівночі струсіть сніг з яблук.

Так як раніше в цей день святкували Новий рік, то часто говорили, що як його проведеш, так і рік пройде, якщо весело, то і далі також буде, якщо з тугою і смутком, то і рік буде сумним. Крім того, дітям, які народилися в цей день, обіцяли багате життя.

Існують і деякі інші повір'я. Так, якщо хочете уберегти худобу від напастей, на святковому столі обов'язково має бути печиво у формі різних звірів. У цей день не можна вважати дрібниця, інакше весь рік будете лити сльози. А якщо дасте в борг, то проведете весь рік в боргах. Крім того, 14 січня не слід виносити сміття, разом з ним винесіть з дому щастя.

Раніше, та й сьогодні Новий рік - це початок нового життя і змін на краще. Тому як символ оновлення, люди спалювали старий одяг, а до свята обов'язково готували нову. А жінки намагалися в багаття кинути ще й речі дітей, в яких вони перенесли хворобу. Вважається, що так можна позбутися від хвороб в новому році.

У перший день Нового року наші предки брали три свічки і обходили з ними кожну кімнату за годинниковою стрілкою. Вони хрестилися, а потім брали сокиру і не сильно стукали по порогу, кажучи: "життя, здоров'я, хліб".

Коли хлопці посівали, то, в принципі як і сьогодні, обов'язково обсипали господарів зерном. Вважалося, що це може забезпечити хорошим урожаєм в прийдешньому році. А найстарша в будинку намагалася це зерно зловити своїм фартухом. Вся видобуток зберігалася аж до початку посівного сезону і додавалася в першу сівалку.

Вся видобуток зберігалася аж до початку посівного сезону і додавалася в першу сівалку

Дід Мороз і Снігуронька. Фото: ІА SakhalinMedia

обряди

На Русі це свято завжди шанувався особливо, люди намагалися веселитися і радіти, виконуючи безліч традицій і звичаїв. Так, з ранку господині частували всю сім'ю пшеничною кашею, яку щедро заправляли м'ясом або медом. У народі ходила прикмета: чим смачніше каша, тим краще вдасться наступаючий рік. А ось якщо блюдо не вдалося, то і сім'ю будуть переслідувати невдачі. Потім з обіду і до вечора жінки пекли млинці, ліпили вареники з різними начинками і запікали поросят. Чоловіки допомагали їм по господарству, а діти ходили колядувати.

Існував обряд "овсеньканья", який супроводжувався перевдяганням в національні костюми і ходінням від хати до хати з піснями. Одяг мала залучати до села удачу і достаток. Господарі, що пускають до себе на поріг колядувати, обов'язково пригощали дітей чимось смачненьким. До вечора накривали щедрий стіл, щоб задобрити наступаючий рік, а вночі всією сім'єю вирушали відвідувати сусідів - так залучали в стосунки мир і благодать.

Вранці 14 січня молоді люди виходили на вулиці і розпалювали багаття, щоб спалити символ врожаю - "дідух", який представляє собою житній, пшеничний або вівсяний сніп, і перестрибнути новорічний вогонь в знак очищення. У цю ніч вірили: чим більше зірок буде на небі, тим більший вродить урожай.

У цю ніч вірили: чим більше зірок буде на небі, тим більший вродить урожай

Каша. Фото: РИА PrimaMedia

святкові страви

З ніч з 13 на 14 січня народ повторно святкував прихід Нового року, напередодні якого іменували Васильєвим ввечері на честь покровителя свинарів - Василя Святого. В цей день зазвичай зарізали свиню, з м'яса якої готували безліч ситних страв, так як саме свиня у предків виступала символом плодючості худоби і сімейного благополуччя. Крім вищезгаданого імені, цей день в народі часто величали як "Щедрий вечір" або "Овсень".

На відміну від різдвяної новорічну кутю слід добре присмачують олією, жиром або салом. Тому й повелося його називати Щедрий вечір або Щедра кутя. Готували господині кутю з особливим трепетом, якщо ж вона не виходила, то її викидали в річку, щоб вона забрала всі біди.

Навіть ритуал спеціальний існував для приготування куті. Вся сім'я вставала о другій годині ночі, жінка йшла за крупою, а чоловік за водою. Але поки піч не топити, до продуктів навіть не торкалися. Найстарша жінка в будинку брала кашу і, примовляючи змова, розтирала її. З посудиною жінка підходила до кожного члена сім'ї і поклонялася, а потім ставила її в піч. Про нещастя говорило те, що лопнув горщик або каша не поміщається в горщик. А хороше обіцяє колір каші - він повинен бути червоним.

Трапеза повинна була бути багатою, адже страв повинно вистачити на всіх, хто вирішить зайти в гості до господарів на свято. Особливо багато готували холодцю на Щедрий Вечір. Адже саме він призначений був для колядників.

Як уже згадувалося, це ще Васильєв день, який завжди вважався покровителем свиней. А тому на свято прийнято готувати порося. Це один з найголовніших страв на свято. Не обов'язково повинен бути запечене порося, головне, щоб це була свинина. А що саме це буде - на розсуд господині.

А що саме це буде - на розсуд господині

Святкове м'ясо. Фото: РИА PrimaMedia

старовинні традиції

Сьогодні зазвичай посівають хлопці, а дівчата сидять вдома. Але раніше це робили все, але в різний час. Згідно прикметам, саме в цю ніч розгулює нечисть і зло. Щоб прогнати всіх злих духів дівчата ходили по домівках колядувати. Однак, щоб знайти щастя, а рік пройшов радісно і в достатку, першим до хати в новому році повинен увійти хлопець. Саме тому молоді люди ходили по домівках посівати. Всіх колядників і засівали пригощали холодцем, солодощами, пирогами і так далі.

Крім Великого Василя, це день ще й свято Меланки. Тому хлопці, коли засівали обов'язково організовували ще й уявлення, а один з них переодягався в Меланку. Дівчата ніколи не пропускали такі збори, але не для частувань, а просто для забави, щоб поспостерігати за театральними постановками.

До речі, наші предки з особливою увагою ставилися і до обрядів, пов'язаних з прогнозом долі.

Молодіжні традиції, звичайно ж, перш за все були пов'язані з серцевими справами. Так, наприклад, тільки в цей день знехтуваний хлопець одного разу, міг спробувати своє щастя знову. Будь-яка молода людина мала право запропонувати руку і серце дами. Також було поширено і звичайне сватання.

Багато хлопців намагалися укласти заручини саме 13 січня. Вважалося, що цей день принесе удачу і дама серця погодиться.

А ось дівчата як завжди збиралися разом, щоб гадати на судженого. Вважалося, що саме на Святки ворожіння найточніші. Але хлопці цей час не витрачають даремно, а починають полювання на хвіртки у їх будинку або навіть двері. Щоб її повернути батько цієї жінки повинен дати могорич молодій людині. Згідно з усіма повір'ями, шлюб, укладений в цей день обіцяє багатство, а також вважається, що життя цим молодим людям подарує багато приємних і добрих спогадів.


Вареники. Фото: РИА PrimaMedia

Популярні ворожіння в старий Новий рік

Раніше в це свято всі, від малого до великого, з особливим благоговінням чекали настання темряви, щоб зайнятися ворожіннями. Люди вірили, що ніч з 13 на 14 є магічною, саме в цей період на землю спускаються темні і світлі сили, які володіють знанням.

Так, якщо ви хочете дізнатися, який рік чекає попереду, то потрібно просто послухати чужу розмову. Задайте про себе питання і прислухайтеся, що кажуть люди навколо: сміються - все буде добре, плачуть або лаються - значить і вас чекає нелегке життя, а якщо п'ють - тримайтеся подалі від спокус.

А щоб дізнатися ім'я судженого, незаміжні дівчата не рідко відразу після півночі вибігали з дому шукати першого зустрічного чоловічої статі. Існувало повір'я: яке ім'я назве незнайомець, таке і буде носити майбутній чоловік.

Відомо ще одне не менш цікаве ворожіння, для якого в будинку заздалегідь готувався мішок з різними дрібними предметами - камінчиками, крупою, хусточками. Туди ж ховалася кірка хліба, кільце і гачок. Чи не дивлячись всередину, потрібно було дістати з мішка першу-ліпшу річ. Якщо дівчина витягувала хлібець - жити їй в багатстві, гачок - чекати неприємностей або важкої долі, а колечко - до щасливого шлюбу.


Ворожіння. Фото: ІА SakhalinMedia

Як відзначають старий Новий рік в інших країнах

Дивно, але ця традиція збереглася не тільки у нас, але і в інших країнах. Зазвичай це країни колишнього СНД або ті держави, де церква дотримується юліанського календаря.

Болгарія

Також як і у нас, тут прийнято ходити по домівках для колядування. Однак замість крупи болгари беруть свіжі гілки кизилу. Приходячи в гості, вони легко б'ють господарів по спині, починаючи від найстаршого і закінчуючи тваринами. Під час цього обряду, який називається сурвакари, обов'язково засуджують добрі побажання.

Абхазія

Сьогодні в наших країнах це робочий день, що не заважає нам його відзначати з радістю як і раніше. А ось тут це вихідний день і свято називається Ажьирнихуа або Хечхуама, що перекладається як День створення світу. За традицією в цей день ріжуть півнів і кіз в жертву Шашве. Всі родичі по батьківській лінії збираються в будинку, а ось ті, хто не належить до їх роду, зокрема, дружини і невістки, залишаються вдома.

Сербія

Тут також колядують і ходять по домівках, вбираючись в костюми. Ось тільки наряди у них не такі як у нас. Хлопці одягаються в представників весільної процесії - наречена, наречений, свекруха, свати. Розігруються театральні вистави. Під час цього обряду обов'язково стукають палицями і сильно шумлять, щоб відігнати злих духів.

Греція

У Греції також згадують Святого Василя. У них він шанується як і у нас Дід Мороз. Діти біля каміна залишають свої черевики і, за легендою, Святий Василій в ніч з 13 на 14 січня складає там подарунки.

За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо колегам з ІА SakhalinMedia .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация