Старий Новий рік: прикмети, ворожіння, магія і традиції

  1. Традиції та звичаї
  2. Ворожіння на старий Новий рік
  3. Прикмети на старий Новий рік

Старий Новий рік - не зовсім звичайне свято Старий Новий рік - не зовсім звичайне свято. Традиція відзначати його виникла лише на початку 20-го століття, після того, як Росії перейшла з Юліанського на Григоріанський календар. В ніч з 13 на 14 січня настає новий рік за юліанським календарем, або як у нас кажуть - за старим стилем.

У Росії святкування старого Нового року пов'язано з тим, що православна церква продовжує відзначати всі церковні свята за юліанським календарем, за старим стилем. При цьому сучасний Новий рік, який ми святкуємо 1 січня випадає на Різдвяний піст, встановлений на честь Різдва Христового.

Традиції та звичаї

Зі старим Новим роком пов'язано багато звичаїв і традицій. У давньоруському календарі цей день був присвячений Василю Великому і називався Васильєвим днем. Цей день вважався дуже важливим з точки зору його впливу на весь наступний рік. Селяни на Васильєв день відзначали стародавнє свято «авсень», або «овсень» - землеробський свято, пов'язане з обрядом обсеванія, задобрювання майбутнього врожаю. Так, наприклад, в Тульській губернії діти по дому розсипали зерна ярого хліба, примовляючи:

"Уроди, Боже, всякого жита по засіку, що по засіку та по великому, а й стало б жита на весь світ хрещений".

Господиня будинку збирала зерна з підлоги і зберігала їх до посіву.

Особливе місце займав обряд варення каші. Відбувався він в ніч з 13 на 14 січня за новим стилем. Старша жінка в домі рівно о другій годині ночі приносила з комори крупу, а старший з чоловіків - воду з річки або колодязя. Крупа і вода стояли на столі до тих пір, поки не витопити піч, і до них ніхто не доторкався, щоб не відлякати долю. Далі вся сім'я сідала за стіл, і старша жінка, розмішуючи кашу, голосила:

"Сіяли, ростили гречку все літо. Виродків каша гречка і крупна, і рум'яна. Звали-позивати нашу гречку в про Царгород побувати, н а княжий бенкет бенкетувати. Поїхала гречка в Царгород п обивать зі князями, з про боярами, з чесним вівсом, з золотим ячменем. чекали гречку, д очікували біля кам'яних воріт. Зустрічали гречку князі й бояри, з ажалі гречку за дубовий стіл п ір бенкетувати, і приїхала наша гречка до нас гостювати. "


Після цього всі вставали з-за столу, а господиня з поклоном ставила кашу в піч. Коли каша встигала, дивилися, чи повний горщик. Якщо каша вилазила з нього - це віщувало біду всьому будинку. Від тріснутого горщика теж хорошого чекати не доводилося. Після зняття пінки оглядали саму кашу - якщо вона була наваристою, значить буде і щастя, і врожай. Гарну кашу з'їдали на сніданок, погану ж викидали в річку.

Увечері селяни виходили на вулицю щедрувати - надягали маски, вбиралися і йшли до сусідів. Гуляють співали щедрівки, спеціальні пісні, в яких називаються господарі будинку, до яких прийшли ряджені. За ці пісні ряджені отримували найщедріші за весь час колядування подарунки. Звідси і одна з назв 13 січня - щедруха. На Старий Новий рік було прийнято щедро пригощати домашніх і гостей м'ясом і жирними стравами, тому цей день називався ще і «жирна кутя». Вважалося, що чим щедріше господарі пригостять або обдарують колядників, тим багатшими будуть жити в наступаючому році.

Ворожіння на старий Новий рік

У переддень свята старого Нового року дуже добре ворожити. Якщо ви живете в приватному будинку і у вас збереглася піч, засуньте ліву руку в піддавали і дістаньте жменю золи. Виберіть в золі дев'ять вугіллячок і оберніть кожен папірцем з однієї з написів:

"щастя, нещастя, злидні, мука, багатство, любов, розлука, хвороба, нудьга".

Покладіть вуглинки під подушку, попередньо обмотавши їх ниткою, щоб не зіскочили папірці з написами. Перед тим як ляжете спати, прочитайте змову на правдиве ворожіння:

"Лягаю спати на дубову ліжко, в голові не зола, а моє дівоче доля. Ключ, замок, мову. Амінь. Амінь.Амінь."

Вранці, як тільки прокинетеся, дістаньте з-під подушки перший-ліпший вугіллячко. Слово на папірці пророкує ваше життя в новому році. Якщо ж у вас не т печі, то поворожити під старий Новий рік можна за допомогою одного з ворожінь на святки .

Прикмети на старий Новий рік

А ось деякі повір'я та прикмети, пов'язані з цим днем:

  • Напередодні а на сам старий Новий рік не можна говорити слово «тринадцять».
  • На Старий Новий рік не можна вважати дрібниця, інакше весь рік плакати будете.
  • Струсіть опівночі сніг з яблунь, тоді в році, що наступив буде багатий урожай яблук.
  • З давнини знахарі знали, що хворий в цей день людина проболеет ще дуже довго.

Але, на жаль, з цією датою пов'язані не тільки приємні клопоти. За народними повір'ями, 13января, під старий Новий рік народився чортик-підбурювач, або, як ще його називають знахарі, чорт-разводнік. Тому вважається, що люди, народжені в ніч з 13 на 14января, завжди розумні, хитрі, виверткі і дуже багато грішать. Однак, незважаючи на свою хитрість, з людьми вони ладнають погано і в шлюбах щасливі бувають рідко. Тому за старих часів сільські знахарі відразу ж заговорювали дитини, яка народилася в день народження риса, щоб нечисті духи в майбутньому не підпорядкували собі людину.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация