Старий район Прага - історичний центр Варшави

Старий район Прага - історичний центр Варшави

Вирушаючи до Варшави, коштувати відвідати один з найбільш незвичайних її районів - Прагу, який умовно ділиться на два сектори - Північна Прага і Південна Прага. Цей район знаходиться в межах історичної забудови міста. Виниклий кілька століть назад стихійно на місці однойменного села, Прага вже в 1791 році увійшла до складу Варшави як передмістя невеликий за сучасними мірками польської столиці того часу, обмеженому розмірами розташованого усередині кріпосних стін Старого міста.

Вирушаючи до Варшави, коштувати відвідати один з найбільш незвичайних її районів - Прагу, який умовно ділиться на два сектори - Північна Прага і Південна Прага. Цей район знаходиться в межах історичної забудови міста. Виниклий кілька століть назад стихійно на місці однойменного села, Прага вже в 1791 році увійшла до складу Варшави як передмістя невеликий за сучасними мірками польської столиці того часу, обмеженому розмірами розташованого усередині кріпосних стін Старого міста.

Варшавську Прагу сьогодні можна вважати центром міста. На відміну від Старого міста, в Варшавській Празі ніколи не будувалися палаци і особняки польських аристократів, тут не побачити розкішних театрів і творінь найвідоміших архітекторів світу - район призначався для проживання в ньому міщан, звичайних міських жителів, яких не вміщали обмежені розміри Старого міста. Тому і будівлі в ньому будували набагато скромніше, ніж в самому серці королівської Варшави. Історична забудова Варшавської Праги збереглася до сих пір завдяки розташуванню району на правому Березі Вісли. Від численних бомбардувань під час Другої Світової війни постраждала тільки Лівобережна Варшава, а правобережна Варшавська Прага практично не постраждала.

У період між двома світовими війнами Варшавська Прага стала розвиненим промисловим і торговим центром, тут можна було придбати різні товари, що виготовляються місцевими ремісниками, а також домашню худобу і птицю. Представники настільки рідкісних в сучасній Польщі професій - ковалі і кравці - живуть і працюють в цьому незвичайному районі досі. Хоча Варшавська Прага у місцевих жителів користується поганою репутацією через великої кількості шахраїв і частих випадків грабежу у вечірній час в тіні освітлюються вузьких провулків, відчути самобутність польської столиці без відвідування Варшавської Праги практично неможливо. Тільки відвідувати цей район потрібно днем, а під час прогулянки не особливо довіряти незнайомим.

Прогулюючись по цьому старому району і сьогодні можна побачити багато старовинних будівель, по вигляду яких можна зробити висновок про архітектуру довоєнної Варшави і способі життя її жителів Прогулюючись по цьому старому району і сьогодні можна побачити багато старовинних будівель, по вигляду яких можна зробити висновок про архітектуру довоєнної Варшави і способі життя її жителів. На жаль, старовинні будинки не пощадив час - багато хто з них потребують реставрації або, щонайменше, капітальному ремонті. Штукатурка на фасадах багатьох будинків давно облупилася, фарба вицвіла, і про їх колишню красу вже майже ніщо не нагадує. Варшавський район Прага прийшов в запустіння після війни. Всі наявні в розпорядженні польського уряду кошти і людський ресурс був спрямований на реставрацію зруйнованого під час Другої Світової війни Старого міста, яка її повністю не закінчилася - реставрація міських стін триває досі. В інших районах міста бурхливими темпами проводилася сучасна забудова, а відновлювати район Прага ніхто не поспішає. Можливо, в найближчому майбутньому завдяки великому інтересу з боку іноземних туристів варшавська Прага буде відреставрована і постане перед численними відвідувачами у всій своїй красі.

Головною визначною пам'яткою району Прага є старовинна православна церква, названа на честь Марії Магдалини - ця найбільша православна церква в місті, а її розміри свідчать про кількість православного населення, що проживає в цьому районі. Побудована ще в 1869 році за проектом відомого на той момент архітектора Миколи Петровича Сичова, церква має хрестоподібну форму, характерну для багатьох православних храмів. На щастя, до наших днів прекрасно збереглася не тільки сама церква, а й її дороге оздоблення, в тому числі рідкісні ікони, оздоблені золотом. Поруч з храмом Марії Магдалини знаходиться і резиденція православного митрополита.

На багатьох старих будинках Варшавської Праги збереглися незвичайні таблички з прізвищем, ім'ям і родом занять господаря будинку або окремої квартири. Як правило, місцеві жителі самі встановлюють такі таблички, стиль тексту на яких десь між текстом на звичайних пам'ятних дошках і яскравою рекламою. Як правило, близько табличок знаходиться дзвінок або домофон, зателефонувавши в який, можна побачити, що вийшов назустріч господаря, познайомитися з ним і розпитати, чому він вирішив залишити близько свій квартири пам'ятну табличку самому собі.

На сьогоднішній день Варшавська Прага - це місце проживання і творчості багатьох польських художників, що черпають в старовинних будівлях сюжети для своїх картин На сьогоднішній день Варшавська Прага - це місце проживання і творчості багатьох польських художників, що черпають в старовинних будівлях сюжети для своїх картин. Район приваблює і місцевих жителів, які відчувають ностальгію за втраченою довоєнної Варшаві. З кожним роком відкриваються все нові і нові художні салони і картинні галереї, сучасні культурні центри та малі театри, де на невеликих сценах можна побачити спектаклі за участю невідомих акторів і різні аматорські постановки. На території району Прага прекрасно збереглися два старовинних парку, які як магніт притягують у вихідні дні місцевих жителів. Один з цих парків називається Празький, він розташований в тому самому місці, де два століття тому перебували наполеонівські зміцнення. Неквапливо прогулюючись по парку, можна пройти по розташованому недалеко від нього Сланського-Данбровскому мосту і опинитися на іншому березі Вісли, в Старому місті. У празькому парку круглий рік функціонує одне з відділень Варшавського зоопарку, в якому можна побачити багатьох рідкісних тварин.

На території Варшавської Праги знаходиться і парк Скаришевского, розташований на території древнього поселення, побудованого в XI столітті. Поселення Кам'янки не збереглося, і тільки його назва історія відобразила в назві розташованого посеред парку невеликого мальовничого озера - Езерко Каменковское. З цього озера вільно плавають дикі качки і красиві білі лебеді, а по старим деревам стрибають білки, багато з яких нахабно випрошують корм у відвідувачів. У парку Скаришевского встановлено пам'ятний монумент радянським воїнам, загиблим у важких боях за площу Рондо Вашингтон, яка знаходиться навпроти парку. Колись монумент знаходився прямо посеред площі, але 1968 році пам'ятник перенесли на головну алею. А недалеко від цього монумента можна побачити бюст польського композитора і мецената Ігнаци Падеревського, який свого часу фінансував створення цього мальовничого парку.

Останнім часом проводяться різні акції, що привертають увагу туристів до Варшавської Празі. Кілька місяців тому на вулицях цього цікавого району з'явилися скульптурні композиції у вигляді блакитних ангелів. Вони використовуються в якості покажчиків для різних тематичних маршрутів по району Прага. Минулого літа у Варшавській Празі проходило перше історії міста цікавий захід, що отримало назву «Ніч Праги». Ця подія стала своєрідним фестивалем, всюди лунала музика, нічне небо прикрашали святкові феєрверки, а туристів і жителів міста привозили до місця дії старенькі ретро-автобуси, ще багато років тому через свою форми отримали народну назву «огірки». Такі заходи планується проводити щорічно.

Автор Ольга Салій

Мітки: архітектура

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация