Старий Новий рік - свято 14 січня

  1. Історія
  2. Церква про Старий Новий Рік
  3. думки вчених
  4. Святкування
  5. Традиції

В ніч з 13 на 14 січня Росіяни відзначають Старий Новий Рік - свято, незрозумілий для багатьох іноземців. Ніхто до ладу не може сказати - чим же Старий Новий Рік відрізняється від традиційного, звичного всім Нового Року? Звичайно, з боку здавалося б, справа тільки в розбіжності дат. Однак, всі ми ставимося до Старого Нового Року як до цілком самостійного свята, здатному нам продовжити чарівність Нового року . А, може бути, вперше його відчути, адже обстановка буває різна, але в е цей день свято більш спокійний, немає суєти, так властивої свята 1 січня.

Є дві причини появи унікального Нового Року - зміна дати початку Нового року на Русі і впертість Російської Православної церкви, яка не побажала перейти на Новий стиль.


Зміст статті:


Історія

У язичницькі часи Новий рік відзначався на Русі 22 березня - в день весняного рівнодення, і пов'язано це було із землеробським циклом. З прийняттям християнства на Русі візантійський календар почав потроху витісняти старий, і тепер уже Новий рік починався 1 вересня. Довгий час ще зберігався різнобій, і в деяких місцях Новий рік продовжували відзначати навесні. Тільки в кінці 15 століття на Русі офіційно визначили початок Нового року - 1 вересня.


Згідно з указом Петра I в 1699 р Новий рік був перенесений на 1 січня за старим стилем, тобто на 14 січня за новим стилем. Після революції в 1918 р більшовики «скасували» ще 13 днів на рік, які становили різницю між нашим літочисленням і європейським.
Так утворилися два свята Нового року - за новим і старим стилем.

Церква про Старий Новий Рік

Звичай зустрічати Старий Новий Рік в ніч з 13 на 14 січня в Росії пов'язаний з тим, що Російська православна церква продовжує зустрічати і Новий рік, і Різдво Христове за юліанським календарем, розняти поки з загальноприйнятим григоріанським календарем на 13 днів. Але вже з 1 березня 2100 року цю різниця складе 14 днів. З 2101 року Різдво і Старий Новий Рік в Росії будуть відзначатися на день пізніше.


Заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату протоієрей Всеволод Чаплін заявив, що Російська православна церква поки не має наміру вносити корективи в свій календар. "Дійсно, різниця між юліанським і григоріанським календарями збільшується на один день кожні 100 років, коли число сотень на рік від Різдва Христова не є кратним чотирьом. І якщо Господь дозволить існувати цього світу ще 100 років, тоді православні святкуватимуть Різдво 8 січня, а Старий Новий Рік зустрічати в ніч з 14 на 15 ", - повідомив Чаплін.

За його словами, не слід надавати великого значення календарним відмінностей. "Григоріанський календар теж не цілком точний, тому Російська православна церква продовжує користуватися юліанським календарем", - пояснив Чаплін.


"Якщо і може бути знайдено згоду в календарних суперечках, то тільки після розробки нового, абсолютно точного календаря", - зазначив представник Московського Патріархату.

Для багатьох віруючих людей свято 14 січня Старий Новий рік має особливе значення, оскільки від душі відсвяткувати його вони можуть лише після закінчення Різдвяного посту, під час Святочних гулянь.

думки вчених

Старий Новий рік - ненаукова дата, вважають астрономи. Однак і діючий календар, не є ідеальним, вважають фахівці Астрономічно-геодезичного суспільства Росії. За їх твердженням, сувора механіка руху планет змушує людей вносити зміни в літочислення. Юліанський календар, який діяв в нашій країні до 1918 року, на 13 діб відстає від григоріанського, за яким живе Європа. Справа в тому, що Земля обертається навколо своєї осі не рівно за 24 години. Додаткові до цього часу секунди, поступово набігаючи, складаються в дні.


До початку двадцятого століття вони перетворилися в 13 діб, які і складали різницю між старою юлианской і нової григорианской системами. Новий стиль більш точно відповідає законам астрономії.

На думку доцента кафедри астрофізики МГУ Едварда Кононовича, головне, щоб календар точно відображав положення Землі по відношенню до Сонця. Сьогодні існує чимало ентузіастів, які пропонують власний варіант відліку часу. Їх пропозиції в основному пов'язані зі зміною традиційного тижня: деякі пропонують зробити тиждень з п'яти днів або взагалі обійтися без тижнів, а ввести десятиденки. Однак ідеальних пропозицій, з точки зору науки, мабуть, немає - до такого висновку прийшли фахівці різних країн, вивчаючи заявки на зміну літочислення, що надходять навіть в ООН. Вчені вважають недоцільним проводити зараз будь-які реформи календаря.

Святкування

І все-таки, не звертаючи увагу на те, що цей день, на жаль, навіть не є вихідним, популярність Старого Нового Року зростає.


За даними Всеросійського центру вивчення громадської думки, кількість бажаючих святкувати Старий Новий Рік вже перевалило за 60%. Серед тих, хто збирається відзначати "старий" Новий рік - більшість учнів і студентів, робітників, підприємців, домогосподарок і в цілому осіб молодше 40 років, з середньою спеціальною і середньою освітою, з відносно високими доходами.

Традиції

14 січня в старовину носив назву Васильєва дня, і мав вирішальне значення для всього року. На Васильєв день відзначали свято землеробства, який пов'язували з майбутнім урожаєм, і здійснювали обряд обсеванія - звідси назва свята «овсень» або «авсень». Цей обряд відрізнявся в різних регіонах країни: наприклад, в Тулі діти розсипали по будинку яру пшеницю, при цьому вимовляючи молитву про багатий врожай, а господиня потім збирала її і зберігала до часу сівби. Українські обряди відрізнялися веселощами, танцями і піснями.


І ще був своєрідний обряд - варення каші. У новорічну ніч, о 2 годині, старша з жінок приносила крупу з комори, а старший чоловік приносив воду з колодязя або річки. Чіпати крупу і воду до тих пір, поки піч не топити, було не можна - вони просто стояли на столі. Потім всі сідали за стіл, і старша з жінок починала розмішувати кашу в горщику, вимовляючи при цьому певні ритуальні слова - крупа зазвичай була гречана.

Потім все вставали з-за столу, а кашу господиня ставила в піч - з поклоном. Готову кашу діставали з печі і уважно розглядали. Якщо горщик був просто повним, а каша - наваристою і розсипчастою, то можна було чекати щасливого року і багатого врожаю - таку кашу на ранок з'їдали. Якщо каша вилазила з горщика, або горщик тріскався - це не обіцяло господарям будинку нічого хорошого, і тоді очікували біди, а кашу викидали. Ось така була програма - або на біди, або на процвітання, і не дивно, що вона часто реалізувалася - адже в неї вірили всерйоз.


Цікавий обряд ходіння по домівках, щоб пригощатися стравами зі свинини. У ніч на Василя гостей неодмінно треба було нагодувати пирогами зі свининою, вареними або запеченими свинячими ногами і взагалі будь-якими стравами, в які входить свинина. На стіл також обов'язково ставили свинячу голову.

Справа в тому, що Василя вважали «свінятніком» - покровителем свинарів і продуктів зі свинини, і вірили, що якщо в цю ніч на столі буде багато свинини, то ці тварини будуть плодитися в господарстві в достатку, і приносити господарям гарний прибуток. Ось ця прикмета набагато позитивніше обряду з кашею, особливо для дбайливих і працьовитих господарів. Дивно звучна і складна приказка: «Свинку та боровка для Васильєва вечірка» теж сприяла настрою господарів на економічне процвітання і достаток.

А ось традиція ліпити на свято 14 січня - Старий Новий рік - вареники з сюрпризами з'явилася не так давно - ніхто точно не пам'ятає, де і коли, проте її із задоволенням дотримуються у багатьох областях Росії. У деяких містах їх ліплять майже в кожному будинку - з сім'єю і друзями, а потім влаштовують веселе застілля і їдять ці вареники, з нетерпінням чекаючи, кому і який попадеться сюрприз.


Це жартівливе ворожіння особливо подобається дітям. Навіть на роботу приносять з собою вареники, щоб розвеселити знайомих і товаришів по службі; і на місцевих харчових підприємствах часто випускають такі вареники - саме під Старий Новий рік.

Автор: Гатаулина Галина

Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий сайт www.inmoment.ru обов'язкове.

Теги: свято 14 січня , Старий Новий рік

Ніхто до ладу не може сказати - чим же Старий Новий Рік відрізняється від традиційного, звичного всім Нового Року?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация