Стародавня Україна: наші смереки з'явилися раніше динозаврів

4,5 мільярда років історії України

Напевно багато замислювалися: що було мільйон років тому на місці сучасної України? А десять мільйонів років тому? А мільярд? "Сегодня" спробувала популярно відповісти на питання, як виглядала Україна в доісторичні часи, використавши дані сучасної науки.

Як відомо, вчені визначили, що вік Землі становить близько 4,5 мільярдів років. Це неймовірно величезний термін: навіть якби людина жила не 70-80 років, а в тисячу разів більше, - і то тільки за найкоротший період історії планети - антропоген (він почався 2,6 мільйона років тому і поки в 15-25 разів коротше, ніж будь-який інший період, починаючи з кембрійського), коли вже були древні люди, змінилася б тисяча поколінь. На жаль, 3/4 життя нашої планети припадає на дві малоцікаві ери: архейскую (1,5 мільярд років) і протерозойскую (2 млрд), коли життя тільки зароджувалася у вигляді примітивних організмів, які плавають у Світовому океані, а на континентах викидалися тисячі вулканів. Розміри і обриси материків і океанів за мільярди років не раз кардинально змінювалися. Якщо вважати "з нуля", то до архейської була ще катархейская ера (0,5-0,6 млрд років), але виявитися на нашій планеті в ті часи зовсім було б нудно - вона являла собою величезний розпечений "кругляк", і не більше.

Отже, відзначимо на карті еліпс, що простягнувся з півночі на південь від 53-го до 45 градуса північної широти (близько 900 км) і з заходу на схід від 22 до 40 градуса східної довготи (понад 1300 км) - в нього вписується вся територія України - і поглянемо, що було на цьому місці в різні періоди, на які наука розділила історію планети.

ПЕКЛО І НІЧИМ ДИХАТИ

* Клікайте по зображеннях для їх збільшення

Що знаходилося на місці сучасної України в археї (4-2,5 млрд років тому), достовірно сказати складно. Швидше за все, там була суша, тому що океани тільки зароджувалися. Викидалися численні вулкани, а температура атмосфери, що складається з азоту і вуглекислого газу, доходила до 120 градусів Цельсія. А ось в протерозої (тривав 2 млрд років) більшу частину планети покривав Світовий океан з єдиним суперконтинент Родини, який поступово розпався на 8 континентів. Десятки мільйонів років лютував страшний холод (до -50 ° C), а кисню в атмосфері було в 20 разів менше, ніж зараз - всього близько 1%. Там, де зараз живуть українці, стояла вкрита багатометровим льодом солона вода, в якій мешкали примітивні безхребетні організми.

130 МЛН РОКІВ: ВІД ВОДОРОСТЕЙ ДО ракоскорпіони

Після протерозою Україна була морським дном ще 130 мільйонів років - від кембрійського до початку девонського періоду. За цей час сверхматерик Гондвана, що простягнувся впоперек екватора приблизно там, де зараз Тихий океан, встиг зміститися до Південного полюса, а масиви суші, що утворюють Європу, Північну Америку і Гренландію, стали поступово зближуватися, і в девонського періоду (350 млн років тому) вони зіллються в єдине ціле - гігантський континент Лавразию. Все це супроводжувалося виверженнями вулканів. З-за хмар попелу, викинутого в атмосферу, на Землі холодало, а коли вони розсіювалися, теплішало. До кінця кембрію (500 млн років тому) почалося заледеніння, яке розтяглося приблизно на 10 млн років, в ордовике (480 млн років тому) потепліло, до силуру (443 млн років тому) Землю знову скували льоди, і лише в районі екватора було тепло.

Що стосується флори і фауни, то морська життя почало бурхливо розвиватися в кембрії. Спочатку це були примітивні водорості, потім морські лілії, мшанки (морські циновки), перші корали. З тварин в морях найчисленнішими були трилобіти (членистоногі багатоніжки завдовжки до 90 см) і плеченогие безхребетні. Пізніше з'явилися головоногі молюски і примітивні панцирні риби, губки, морські зірки, морські їжаки, морські лілії і безліч різних черв'яків.

У ордовике (488-443 млн років тому) в океані вже плавали перші твердопокровние і хордові (прообраз скелета) тварини, безщелепні панцирні риби. У силурі у риб з'явилися щелепи, до кінця періоду (410 млн років) сушу почали освоювати перші рослини (водорості) і тварини (скорпіони, багатоніжки). І весь палеозой в воді жили ракоскорпіони, хто такі - ясно з назви: великі, до 2 метрів в довжину (!), Хижі членистоногі, що наводили жах на мешканців морів.

Але України це не торкнулося. З огляду на, що в 40-50-х широтах, де зараз вона знаходиться, був в ті часи глибокий океан, навряд чи в ньому всі ці мільйони років кишіла бурхливе життя. У кращому випадку в теплих поверхневих шарах плавало щось на зразок планктону, а при оледенении океан замерзав.

КАТАКЛІЗМИ і коників

Девонський період був часом найбільших катаклізмів на нашій планеті. Європа, Північна Америка і Гренландія зіткнулися, утворивши північний сверхматерик Лавразию. Його східна частина опинилася якраз на тому місці, де зараз ми живемо. У девоні (416-359 млн років тому) тут були великі болотисті дельти. Приблизно від 380 до 360 млн років тому на заході Волині й Поділля, приблизно до лінії Рівне - Чернівці плескалися хвилі океану Тетіс, що утворили неглибокі затоки, далі на схід - суша. Це створювало ідеальні умови для тварин, дерзнули зробити перші кроки з води. Поступово сушу покрили праліси з пливунів і хвощів, що досягали у висоту 40 м. Ліси просувалися на північ і схід, разом з ними з води виповзали членистоногі. З'явилися кліщі, павуки і примітивні безкрилі комахи. А в воді жили амоніти (стародавні равлики розміром від 2 см до 2 м), акули, скати, кістеперие риби.

У карбоні (кам'яновугільному періоді) моря Тетиса і далі міліли, поки Лавразия не злив з насувалася з півдня Гондваною і Тетіс зник (приблизно 290 млн років тому). Вимерли трилобіти, страшні ракоскорпіони, морські лілії і багато інших мешканців вод. На місці нинішньої України росли ліси з гігантських плаунів, хвощів, деревовидних папоротей і насінних рослин висотою до 45 м. Вони з часом перетворилися на кам'яне вугілля. Для фауни було століття земноводних і комах - коників, тарганів, термітів, жуків і гігантських бабок. У пізньому карбоні з'явилися і перші рептилії - предки динозаврів.

ПЕРМ: ЗАСУХА І РОСТ ЛІСІВ

Пермський період почався з заледеніння, але в міру зближення сверхматерик Лавразии і Гондвани, яка дрейфувала на північ, льоди відступали, і 260 млн років тому в Лавразии стало жарко і сухо, з'явилися великі пустелі. На більшій частині України була суша, покрита лісами з гігантських папоротей, і болотами, в яких водилися плазуни-мезозаври - предки динозаврів, що досягали 1 метра в довжину, які жили і в воді, і на суші, харчувалися рибою. У ранній пермі в прісних водоймах панували земноводні. Наступила посуха виморила до кінця періоду 96% морських мешканців і 50-80% видів наземних. Загинули майже всі комахи. Зате розрослися перші хвойні ліси.

ДИНОЗАВРИ В КРИМУ

Тріасовий і юрський періоди - це перш за все динозаври. Водилися вони протягом 100 млн років і на території нинішньої України: в тріасі сухопутні звірі всіх видів, відомі нам по фільму "Парк юрського періоду", бродили серед заростей араукарій, гінкго і просто хвойних дерев, пожираючи рослинність і один одного, у них під лапами плуталися крокодили, черепахи, жаби і інші дрібниці, на зразок перших ссавців. Повітря розсікали птеродактилі, воду - іхтіозаври. Клімат тоді був теплий, майже однаковий на екваторі і ближче до полюсів.

До кінця тріасу (200 млн років тому Лавразия і Гондвана знову розділилися приблизно уздовж по лінії екватора. Протягом юрського періоду (54 млн років) море затопило значну частину суші, в тому числі і Україна. Над водою залишився Крим , Частина Донецької області і центр (Кіровоградська, Черкаська області).

У юре теплий і сухий клімат змінився більш вологим. Там де зараз течуть Дніпро, Буг, Десна , Прип'ять, Рось, утворилися дрібні моря, в яких плавали нові види водних плазунів - плезіозаврів і іхтіозаврів. На суші панували комахи, попередники сучасних мух, ос, мурах і бджіл. Ставав на крило археоптерикс - прабатько сучасних птахів. У лісах з'явилися попередники кипарисів, сосен і мамонтових дерев.

ОКЕАН ВІД КАРПАТ ДО ДОНБАСУ

Весь крейдяний період тривав "великий розкол" материків. Океан наступав: велика частина сучасної Європи перебувала тоді під водою. На початку крейди Крим знову потонув, решта території України стала сушею. Але через "якісь" 50 млн років, води океану Тетіс залили все - від Карпат до Донбасу. Спочатку клімат був теплим і вологим, потім помітно похолодало. В океанах панували гігантські морські черепахи і хижі морські рептилії. На суші повзали перші змії, літали метелики і метелики. Динозаври почали масово вимирати. З'явилися перші квіти. Завдяки комахою, переносили їх пилок, квіти швидко поширилися по всій суші.

Кайнозой: льоди ДО ЧЕРКАС

У кайнозої карта Землі поступово набула сучасного вигляду, а флора і фауна розвивалася семимильними кроками. На території України від 65 до 38 млн років років тому (палеоген) було тепло, навіть росли пальми, під якими ходили предки нинішніх слонів, коней, корів, свиней, тапірів, носорогів і оленів, бігали кролики, зайці, гризуни. В олігоцені (38-23 млн років тому) похолодало, тропіки поступилися місцем лісах типу нинішніх хвойних і листяних і степах. Наступні 20 млн років (міоцен і пліоцен) холодало ще більше, праслони і їм подібні пішли на південь, а Україна облюбували шаблезубі тигри, що полювали на копитних і перших людиноподібних мавп. 2,5 млн років тому почався льодовиковий період (у нас льоди дійшли до Черкас), ліси майже зникли, їх змінили степу, а багато стародавніх тварини вимерли від голоду і холоду. Але шаблезубі кішки, печерні леви, мамонти і шерстисті носороги вижили завдяки теплій шерсті і вимерли вже коли льоди почали відступати - 10 тисяч років тому. З ними боролися за місце під сонцем стародавні люди, які прийшли в Україну з півдня і сходу приблизно 900 тисяч років тому.

Дякуємо за допомогу заввідділом Палеолог і стратиграфії кайнозою Інституту геологічних наук АН України, доктора геолого-мінералогічних наук Володимира Зосимовича.

Читайте найважливіші новини в Telegram , А також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .

А десять мільйонів років тому?
А мільярд?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация