Старовинні Золоті ворота у Володимирі

  1. історичні відомості
  2. Хто побудував Володимирські ворота?
  3. Роботи по збереженню історичної пам'ятки

Золоті ворота у Володимирі - відома пам'ятка, відвідування якої включено в туристичний маршрут під назвою «Золоте кільце Росії». У давнину це спорудження було одночасно оборонною спорудою і тріумфальною аркою. Через нього в центральну частину міста урочисто в'їжджав князь зі своєю свитою.

Через нього в центральну частину міста урочисто в'їжджав князь зі своєю свитою

Колись ворота покривали листи золоченої міді, яскраво сяючі під променями сонця, але з часом, вони все виявилися загубленими. В даний час Золоті ворота Володимира оголошені пам'ятником Всесвітньої спадщини і з 1992 року перебувають під охороною ЮНЕСКО. На верхньому поверсі цього білокам'яного будови відкрита Військово-історична композиція, в якій представлено старовинне військове спорядження і зброя.

На верхньому поверсі цього білокам'яного будови відкрита Військово-історична композиція, в якій представлено старовинне військове спорядження і зброя

історичні відомості

Володимирські Золоті ворота почали будувати у 1158 р за вказівкою князя Андрія Боголюбського. Роботи тривали протягом шести років. Князь хотів побудувати насамперед тріумфальну арку, для чого був замовлений арочний звід, висотою 14 м. Однак, вважається, що це помітно знизило можливості вежі як оборонної споруди. Було прийнято рішення прибудувати над воротами майданчик з дерева.

За допомогою внутрішніх сходів можна потрапити на фортечну стіну. А також швидко пройти на верхню площадку і в надбрамний храм. В даний час будівля занурилася в землю на 1,5 м, але, незважаючи на це, як і раніше залишається дуже високою.

Золоті ворота до такої міри посилили міську оборону, що під час нападу татаро-монголів в 1238 році, загарбники їх навіть не стали брати штурмом, а вирішили обійти з флангу і зруйнувати дерев'яну стіну.

Припускають, що князь А. Боголюбський намагався перевершити за розмірами і красою Золоті ворота, побудовані в Києві. Достовірні відомості про те, як вони виглядали, не збереглися. До початку XX століття вони були практично зруйновані, їх повністю відтворили до 1982 г. - 1500-річної річниці міста Києва. Відомо лише, що їх обкладали плінфою - тонким обпаленим цеглою квадратної форми. А у Володимирі застосовували метод полубутовой кладки.

Хто побудував Володимирські ворота?

На жаль, про зодчих немає точних даних, історикам залишається лише здогадуватися, хто міг звести цю оборонну вежу. Деякі з них вважають, що у князя Боголюбського були свої люди - галицькі будівельники, що працювали ще на Юрія Долгорукого. Однак є інша версія, яка стверджує, що Золоті ворота побудували надіслані імператором Фрідріхом Барбороссой майстра. Раніше вони прославилися тим, що працювали над будівництвом Успенського собору.

Роботи по збереженню історичної пам'ятки

Роботи по збереженню історичної пам'ятки

Золоті ворота, побудовані у Володимирі, єдині з декількох аналогічних споруд, які можуть побачити наші сучасники. Їх берегли, вчасно проводили ремонтні роботи. Яким би міцним не був звід, але важкий, масивний храм, побудований нагорі, надавав на всю споруду істотний тиск.

У літописах згадується, що вже через деякий час після завершення будівництва щось обрушилося. Правда не уточнювалося, що саме. Можливо впали створи або частина зводу. Так як обійшлося без жертв, князь, після подячного молебню розпустив будівельників. Роботу завершили німецькі майстри. У XV столітті провели велику реставрацію, під керівництвом архітектора Ермолина, зумів перед цим відремонтувати обрушився Георгіївський собор в Юр'єв-Польському. В1778 р ворота частково пошкодилися під час сильної пожежі, що охопила Володимир.

В кінці XVIII - початку XIX ст. за наказом Катерини II про регулярну міській забудові, зрив стародавні вали біля Золотих воріт. Довелося для збереження стійкості з боків прилаштувати псевдоготические вежі, вони приховали контфорси, що підтримують стіни. Був також перебудований надбрамний храм, але, незважаючи на всі зміни, вся основа, складена з білого каменю і звід залишилися колишніми, такими ж, як і при князі А. Боголюбського.

В даний час Золоті ворота відносяться до Володимиро-Суздальського музею-заповідника. У надбрамної церкви і на бойовий майданчику розгорнуто експозиції та діорама, що демонструє захист міста від військ хана Батия, а також «Галерея героїв-владимирцев».

У надбрамної церкви і на бойовий майданчику розгорнуто експозиції та діорама, що демонструє захист міста від військ хана Батия, а також «Галерея героїв-владимирцев»

Хто побудував Володимирські ворота?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация