Стаття 27.14 КоАП РФ передбачає арешт товарів, транспортних засобів чи інших речей, що з'явилися знаряддям вчинення або предметами адміністративного правопорушення. Такий арешт полягає в складанні опису зазначених товарів, транспортних засобів та інших речей з оголошенням особі, щодо якої застосовано даний захід забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення, або його законному представнику про заборону розпоряджатися (а в разі необхідності і користуватися) ними. Арешт застосовується в разі, якщо зазначені товари, транспортні засоби та інші речі вилучити неможливо і (або) їх збереження може бути забезпечена без вилучення. Предмети, на які накладено арешт, можуть бути передані на відповідальне зберігання не тільки правопорушника, а й іншим особам, призначеним посадовою особою, який наклав арешт .. У кримінальному процесі накладення арешту на майно відноситься до інших заходів процесуального примусу і проводиться для забезпечення виконання вироку в частині цивільного позову, інших майнових стягнень або можливої ​​конфіскації майна. Накладення арешту на майно полягає у забороні, адресованому власнику або власнику майна, розпоряджатися і в необхідних випадках користуватися ним, а також у вилученні майна і передачі його на зберігання (ст. 115 КПК). Передбачено арешт цінних паперів (ст. 116 КПК).

  1. Наступна стаття »

До слідчих дій відноситься накладення арешту на поштово-телеграфні відправлення, їх огляд і виїмка. Арешт поштово-телеграфних відправлень в установах зв'язку допускається за судовим рішенням, винесеним на підставі постанови слідчого, і полягає в тому, що установа зв'язку затримує кореспонденцію, що надходить на ім'я цієї особи, про що повідомляє слідчого (ст. 185 КПК).
Поняття "арешт", що відноситься до майна, передбачено і іншими галузями права.
Таким чином, правове поняття арешту вельми неоднозначно і вживається в трьох смислових значеннях:
ізоляція громадянина від суспільства на певний термін за постановою компетентного органу або посадової особи;
заборона на розпорядження майном, включаючи грошові кошти та цінні папери;
обмеження на доступ до кореспонденції.
Повернемося тепер до поняття арешту як запобіжного заходу, що складається в ув'язненні під варту. Конституція Російської Федерації в ч. 2 ст. 22 встановлює: арешт, взяття під варту і утримання під вартою допускаються тільки за судовим рішенням. До судового рішення особа може бути піддано затримання на термін не більше 48 годин. У пункті 6 розділу другого Конституції зазначено: до приведення кримінально-процесуального законодавства Російської Федерації у відповідність до положень Конституції зберігається колишній порядок арешту, тримання під вартою і затримання осіб, підозрюваних у скоєнні злочину. Виходячи з цих положень, можна стверджувати, що в Конституції термін "арешт" вживається як тотожний терміну "взяття під варту".
У КПК РРФСР поняття арешту як тотожне взяттю під варту вживалося в ст. 96, 220.1, 220.2. У КПК РФ термін "арешт" як інше найменування запобіжного заходу - взяття під варту - вживається лише в п. 4 ч. 2 ст. 38, де йдеться про те, що слідчий вправі давати доручення органам дізнання про затримання, привід, про арешт. Слід врахувати традиції юридичної термінології, відповідно до яких взяття під варту прийнято було називати арештом. Вважаємо, що ці поняття слід вважати тотожними, а термін "арешт" цілком допустимо вживати в кримінально-процесуальній теорії і практиці насамперед в сенсі взяття під варту як запобіжний захід.
Припустимо також іменувати осіб, які утримуються під вартою до вироку суду, заарештованими. По-перше, це підкреслює попередній характер взяття під варту; по-друге, слід врахувати, що правовий режим для підозрюваних і обвинувачених, щодо яких обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту, однаковий. Істотно різниться він для тих підозрюваних, які затримані за підозрою у вчиненні злочину (їх слід іменувати затриманими) і щодо яких обрано запобіжний захід (їх слід іменувати заарештованими).
Навпаки, арешт не можна ототожнювати із затриманням за підозрою в скоєнні злочину. Арешт в загальноприйнятому розумінні передбачає перебування під вартою протягом досить тривалого часу за постановою судді. Затримання розуміється як суто попереднє приміщення під варту, коли питання про подальшу долю затриманого ще не вирішене.
У КоАП РФ адміністративне затримання передбачено як захід забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення. Адміністративне затримання розглядається як короткочасне обмеження свободи фізичної особи. Термін затримання не може перевищувати 3 годин, а в разі, коли за вчинене правопорушення можливий адміністративний арешт, термін затримання збільшується до 48 годин (ст. 27.3 - 27.6 КоАП РФ). Адміністративне законодавство чітко розділяє затримання і арешт (ст. 3.9; 32.8 КоАП РФ).
Аналізуючи термінологію, необхідно також зупинитися на понятті "попередній висновок". Цей термін втратив своє офіційне значення після вступу в силу Федерального закону від 15 липня 1995 N 103-ФЗ "Про утримання під вартою підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів". Поняття "попередній висновок" в даний час замінено на поняття "утримання під вартою підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів". Даний Закон замінив діяло раніше Положення про попереднє взяття під варту (затверджено Законом СРСР від 11 липня 1969 г.), а також Положення про порядок короткочасного затримання осіб, підозрюваних у скоєнні злочину (затверджено Указом Президії Верховної Ради СРСР від 13 липня 1976 року) .
--------------------------------
Відомості Верховної РФ. 17.07.1995. N 29. У розділі ст. 2759. Далі - ФЗ N 103.
Відомості Верховної Ради СРСР. 1969. N 29. У розділі ст. 248.
Відомості Верховної Ради СРСР. 1976. N 29. У розділі ст. 426.
На нашу думку, термін "попередній висновок" вельми повно відображав сутність розглянутої запобіжного заходу. Ізоляція особи від суспільства в зв'язку із застосуванням запобіжного заходу на стадії попереднього розслідування, дійсно, носить попередній характер. Саме по собі застосування запобіжного заходу не має визначати виду та розміру покарання, яке призначить суд. Незважаючи на те що в КПК РФ про попереднє ув'язнення не говориться, вважаємо, що в теоретичних роботах, а також в слідчій і судовій практиці цей термін цілком вживемо.
Якщо звернутися до суті розглянутої запобіжного заходу, то слід визнати, що вона складається в ізоляції від суспільства. Як зазначено вище, арешт, як і інші запобіжні заходи, застосовується з метою забезпечення успішного процесу розслідування і судового розгляду кримінальної справи. Відповідно, обмеження прав і свобод при арешті повинні носити мінімальний характер і не мають карального змісту. По суті, особа, що перебуває в попередньому ув'язненні, не повинно бути обмеженим в побутових умовах, харчування, медичне обслуговування і т.д. Однак таке навряд чи можливо.
Ізоляція підозрюваних і обвинувачених досягається шляхом переміщення їх в спеціально призначені для цієї установи. Місцями утримання під вартою підозрюваних і звинувачених є: слідчі ізолятори кримінально-виконавчої системи Мін'юсту РФ; слідчі ізолятори Федеральної служби безпеки; ізолятори тимчасового тримання органів внутрішніх справ; ізолятори тимчасового утримання Прикордонних військ РФ (ст. 7 ФЗ N 103). Підозрювані і обвинувачені, щодо яких як запобіжний захід застосовано взяття під варту, утримуються в слідчих ізоляторах (ст. 8 ФЗ N 103). Зазначені особи тимчасово можуть міститися в ізоляторах тимчасового тримання, у випадках, передбачених КПК (ст. 9 ФЗ N 103). Порядок роботи слідчих ізоляторів і правила утримання в них регулюються Положенням про слідчому ізоляторі кримінально-виконавчої системи Міністерства юстиції РФ, затвердженим Наказом Мін'юсту РФ від 25 січня 1999 р N 20 (в ред. Від 05.03.2004) та Правилами внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів УІС МЮ РФ, затвердженими Наказом Мін'юсту РФ від 12 травня 2000 р N 148 (в ред. від 02.10.2002). Порядок утримання в ІТТ регулюється Правилами внутрішнього розпорядку ізоляторів тимчасового утримання підозрюваних і обвинувачуваних органів внутрішніх справ, затверджених Наказом МВС РФ від 26 січня 1996 N 41. Крім того, діють ізолятори тимчасового утримання Прикордонних військ РФ.
--------------------------------
Бюлетень нормативних актів федеральних органів виконавчої влади. 08.03.1999. N 10.
Бюлетень нормативних актів федеральних органів виконавчої влади. 12.06.2000. N 24.
Російські вести. 11.04.1996. N 68; 18.04.1996. N 73.

Наступна стаття »
До тексту закону »
До слідчих дій відноситься накладення арешту на поштово-телеграфні відправлення, їх огляд і виїмка

Читайте також

Популярні документи

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация