Статті / Шім'ї

Країна - Казахстан Країна - Казахстан   Статус - місто обласного значення   Область - Східно-Казахстанська   Координати - 50 ° 24'40 пн
Статус - місто обласного значення
Область - Східно-Казахстанська
Координати - 50 ° 24'40 "пн. ш. 80 ° 13'39 "в. д. (G) (O) (Я)
Внутрішнє розподіл - 14 сільських округів
Яким - Айбек Карімов
Заснований - 1718
Колишні назви - Семипалатинськ
Місто з - тисяча сімсот вісімдесят два
Площа - 210 км²
Тип клімату - різко-континентальний
Населення - 314 724 осіб (2013)
Національний склад - казахи (67,3%), росіяни (27,9%), татари (2,8%), німці (0,7%), українці (0,3%), білоруси (0,1%) , уйгури (0,1%), корейці (0,1%), узбеки (0,1%)
Етнохоронім - семейчане
Часовий пояс - UTC + 6
Телефонний код - +7 7222
Поштовий індекс - 071400
Автомобільний код - U, F, 16
Офіційний сайт - http://www.akimsemey.gov.kz/
(Казах.) (Рус.) (Англ.)

Географія

Географічне положення. Місто Шім'ї знаходиться в західній частині Східно-Казахстанської області і є другим за величиною містом області. Розташований по обох берегах протікає через місто річки Іртиш. Лівобережжі міста називають Жана-Семей (в перекладі з казахської мови Новий Семипалатинськ). Площа міста разом з сільськими округами становить 27 500 км², з яких безпосередньо місто займає 210 км². Відстань до обласного центру Усть-Каменогорськ становить 200 км. У 40 км на захід від гір

клімат

Клімат регіону - різко-континентальний, що пов'язано з найбільшим видаленням на материку від океанів і обумовлює великі амплітуди в річному і добовому ході температури. Територія району Шім'ї відкрита для арктичного басейну, проте ізольована гірськими системами Азії від впливу Індійського океану ..

Середня річна температура становить 4,3 ° C. Є великі коливання температури в добовому ході. Взимку температура може досягати -48,6 ° C, а влітку 42,5 ° C. Середня річна швидкість вітру становить 2,3 м / с, середня річна вологість повітря - 66%.

населення

Чисельність і склад
Малий енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона, виданий в 1909 році, повідомляє такі відомості про Семипалатинську і Семипалатинському повіті початку XX століття:

... 31965 жителів (магометан 41%, православних 58%); парові млини; 3 лікарні, 2 бібліотеки, обласний музей; 18 навчальних заклади з 1954 учнями; телефон. Міські витрати 98 тис. Руб .; ... повіт; в східній ч. області; степ частиною чорноземна, частиною глинисто-солонцюватих; 64479 кв. в .; 157 тис. Жителів; киргизів (78%), осілого населення киргизького (казахи) і російського 30%; землеробство, скотарство, бджільництво, рибальство.

Населення Семипалатинська динамічно зростало з моменту заснування аж до розпаду СРСР, згідно з переписом населення 1989 року в місті проживало понад 317 тис. Чоловік. Однак в перше десятиліття незалежності Казахстану чисельність населення стала падати частково через відтік російськомовного населення, а потім через втрату статусу обласного центру, і в 1999 році в місті проживали 269,6 тис. Осіб. Згідно з даними на початок 2010 року, населення міста порівняно з 2009 роком дещо зменшилася і становить близько 290 000 чоловік.

релігія

До 1917 року в Семипалатинську функціонувало 12 мечетей, з яких збереглися лише чотири. ще чотири мечеті були зведені після набуття Казахстаном незалежності.

Двухмінаретная соборна мечеть була побудована в 1858-1861 роках на гроші купців Сулейменова, Рафикова і Абдешева. Авторами проекту мечеті виступили архітектор Болотов і інженер - підпоручик Макашев. Два мінарету розташовані на кутах основного залу в портальної частини. У мінарети із залу ведуть двері, через які можна піднятися на верхні майданчики мінаретів по спіралевидним сходах. Обидва мінарету також завершуються золоченими півмісяцями. Є портальное приміщення з трьома дверима на високому ганку, яке завершено цибулинні куполом без барабана. Двері і кути порталу фланірують полуколоннами з капітелями. Віконні отвори над дверима повторюють по малюнку малий купол. Всього будівлю мечеті містить 14 вікон у формі прямокутника в поєднанні з колом.
Одномінаретная кам'яна мечеть, розташована на перетині вулиць Дем'яна Бєдного та академіка Павлова, була побудована в першій половині XIX століття стамбульським архітектором Габдулли Еффенді. Архітектура мечеті характеризується двоярусним мінаретом круглої форми, завершеним високим конусоподібним покриттям з позолоченим півмісяцем. Мечеть складається з рівної за площею будівлі підвального приміщення, яке розділене на чотири рівних відсіку, кожен з яких має двоє дверей. Під підвальній частиною розташований тамбур, вхід в який зроблений з ближнього підвального відсіку. Основний зал представляє собою тривимірне приміщення з нішею мірхабом - тригранного виступом у вівтарній частині, який орієнтований на Мекку. На високому ганку є портальний приміщення з різьбленою дверима. Будівля мечеті містить 16 вікон прямокутної форми, увінчаних колом і оброблених з зовнішньої сторони по колу помилковими камінням. Мечеть оточена кованої огорожею.


Православне християнство широко поширене в Семєї, в місті функціонують Воскресенський собор, жіночий Православне християнство широко поширене в Семєї, в місті функціонують Воскресенський собор, жіночий   монастир з церквою Петра і Павла, каплиця Миколи Святителя і ін монастир з церквою Петра і Павла, каплиця Миколи Святителя і ін.

Воскресенський собор був побудований як Воскресенська козача церква в 1857-1860 роках в основному на народні кошти за ініціативою відставного козачого урядника Митрофанова-Казакова. В даний час він є єдиним православним храмом з великого числа існуючих до 1920-1930-х років. На початку 1930-х років після руйнування самого великого храму Семипалатинська - Знам'янського собору в Воскресенський собор було передано ікони та іконостас. У 1998 році під купол собору знову встановили дзвони.
Жіночий монастир розташований в лівобережній частині міста в двоповерховій цегляній будівлі 1899 року побудови з високим цокольним поверхом. Будівля є пам'яткою цивільної архітектури XIX століття. До 1917 року в ньому була розташована церква Петра і Павла та духовна місія для новохрещених киргизів (казахів), де хрестили казахських дітей-сиріт, які в подальшому жили і працювали там. У радянський період будівлю передали топографическому технікуму. В даний час в ньому знову перебуває церква Петра і Павла та жіночий монастир.

Історія

Період незалежності Казахстану
У 1991 році під тиском народного руху «Невада - Семипалатинськ», веденого відомим казахським поетом і громадським діячем Олжас Сулейменова, був закритий Семипалатинський ядерний полігон, після чого був встановлений мораторій на будь-які ядерні випробування в світі.

У 1997 році відбулося об'єднання Семипалатинской і Східно-Казахстанської областей у Східно-Казахстанську область, центром якої стало місто Усть-Каменогорськ, а Семипалатинськ втратив статус обласного центру, ставши містом обласного значення.

19 червня 2007 року депутати міської масліхатів проголосували за перейменування міста. Причиною перейменування, за заявою голови сесії куат Мірашева, була міцна асоціація у інвесторів і народу імені міста з Семипалатинським ядерним полігоном ». 21 червня 2007 року Указом Президента Республіки Казахстан місто Семипалатинськ був перейменований в місто Семей

Освіта і наука

Міському відділу освіти підпорядковані 73 школи, з яких 68 - загальноосвітні, 1 - основна, 3 - початкові, 1 - школа-сад. Казахською мовою навчання ведеться в 26 школах, російською - в 13, на двох мовах - в 33. Безпосередньо в межах міста розташовано 56 шкіл, решта 27 - в сільській місцевості.

Середньо-професійну освіту в місті представлено 29 коледжами, серед яких найбільш відомими є: бізнес-коледж, медичний коледж, коледж радіотехніки і зв'язку, коледж будівництва, коледж транспорту, коледж геодезії і картографії, фінансово-економічний коледж, геологорозвідувальний коледж, пушно-хутряної коледж, коледж «Кайнар», коледж «Сімей» та інші.

Вища освіта в місті представлено шістьма вищими навчальними закладами, з яких три (Семипалатинський державний університет імені Шакаріма, Державний медичний університет міста Сімей, Семипалатинський державний педагогічний інститут) є державними і три (Казахська фінансово-економічна академія, Казахський гуманітарно-юридичний інноваційний університет, філія університет «Кайнар») - приватними.

Культура

Літературно-меморіальний будинок-музей Абая включає 7 залів, які розташовані в будівлі XIX століття, 10 залів в будівлі нової споруди в східному стилі, будівля медресе Ахмета-Ризи і мінаретную частина мечеті. Музей отримав всі ці будівлі в 1995 році на честь 150-річчя Абая.
Літературно-меморіальний будинок-музей Достоєвського був відкритий до 150-річчя від дня народження Ф. М. Достоєвського в будинку, де він жив в 1857-1859 роках. До будинку була зроблена сучасна прибудова у формі напіврозкритої книги за проектом архітектора В. Ф. Власова. Біля входу встановлено пам'ятник Ч. Ч. Валиханова і Ф. М. Достоєвського скульптора Д. Г. Елбакідзе.

Історико-краєзнавчий музей розташований в колишньому будинку генерал-губернатора, побудованому в 1856 році за наказом губернатора Проценко. Музей розміщується в будівлі з 1977 року, в ньому зібрані експонати, пов'язані з історією, культурою Семипалатинська.

Східно-Казахстанський обласний музей образотворчих мистецтв імені родини Невзорова був заснований в 1985 році і є одним з найбільших в Казахстані зборами художніх цінностей. Незважаючи на відносно невеликий розмір колекції вона становить інтерес як для любителів мистецтва, так і для фахівців. У музеї представлені російське мистецтво періоду з кінця XVIII до початку XX століття, образотворче мистецтво Казахстану, невеликий відділ західноєвропейського живопису і графіки кінця XVI - початку XX століття, мистецтво країн СНД XX - XXI століття. Великий внесок у розвиток музею внесла родина Невзорова, в 1988 році Юлій Володимирович Невзоров, його дружина Антоніна Михайлівна і їхня дочка Юлія Юліївна передали в дар музею понад 500 творів мистецтва, в зв'язку з чим в 1991 році музею було присвоєно ім'я сім'ї Невзорова. Музей розташований в будинку купця Степанова, побудованого в другій половині XIX століття.


Матеріал взято з сайту http://www.wikipedia.org/

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация