Сторони світу

... дозволяє людині орієнтуватися в просторі, визначаючи сторони світу: Північ, Південь, Захід, Схід, до яких іноді додають ще Центр і Зеніт. Ці напрямки, символи космічного порядку, мають важливе значення у всіх цивілізаціях; їх можна виявити вже на колі каменів навколо надгробків залізного віку. Країни світу позначені більшими каменями в річному колі, що вказує час сонцестоянь і рівнодень. Їх символи завжди зв'язуються з охоронцями - тваринами або божествами:

Кардинальні точки грають важливу роль в похоронних церемоніях і звичаї.

Як ключовий напрямок для більшості первісних релігій на багатьох старовинних картах нагорі розташовується схід, а не північ.

В індоєвропейських сонячних культах їх символізували Лев, Орел, Бик і Ангел в жіночому вигляді.

Первісні обряди, особливо в Північній і Південній Америці, засновані на уявленнях, що самі боги знаходяться на кінцях цих чотирьох напрямків, контролюючи звідти життя людей. З цих напрямків приходять вітри, що несуть дощі, що допомагають або гублять урожай.

Оскільки символізм, притаманний кожній зі сторін світла, ґрунтується здебільшого на кліматі і русі сонця, міжкультурні збіги відзначаються частіше для Заходу і Сходу, ніж для Півдня і Півночі.

Основні значення:

[ правити ]

  • космос, космічний порядок;

Основні символи:

[ правити ]

  • хрестоподібним знаком - Космос з Людиною в його Центрі (перехресті);
  • чотирма річками (стікають з гори Меру; християнського Рая);
  • вітри;

хрестоподібним знаком - Космос з Людиною в його Центрі (перехресті);   чотирма річками (стікають з гори Меру; християнського Рая);   вітри;

Див. також:

орієнтація Схід північ південь Захід число 4 хрест вітер

стародавній Схід

[ правити ]

Згідно космогонічним теоріям халдеїв, існує зв'язок між країнами світу і природними стихіями: Північ - Зима - Вода; Південь - Літо - Вогонь; Схід - Осінь - Земля; Захід - Весна - Повітря. Лідійці пов'язували сторони світу з порами року, періодами людського життя і частинами Дерева Життя: Північ - зимове сонцестояння - Атлас - Корінь; Схід - весняне рівнодення - Хель, дитина - Стовбур; Південь - літнє сонцестояння - Ханом, доросла людина - Плід; Захід - осіннє рівнодення - Ахан Дор, старий - Насіннячко.

У шумерів і семітів є боги, які відповідатимуть чотирьом кардинальним точкам.

чотирма часовими в Персії: Ташер, вартовим Сходу, Сатевісом - Заходу, Венантій - Півдня і Хафторангом - Півночі, які охороняють Небесні армії (зірки вважаються легіонами солдат), що складаються з дванадцяти батальйонів, Матері яких - 12 зодіакальних сузір'їв;

Чотирма синами єгипетського бога Гора, що зберігають серце і нутрощі Осіріса.

У Стародавньому Римі: лінія кардо йде з Півдня на Північ, а декуманус - з Заходу на Схід; чотири квартали, що існували в Римі, ділилися на триби, що складаються з чотирьох курій.

За поданням китайців, тигри були захисним символом чотирьох сторін світу і центру.

У китайській астрономії світ поділяється на чотири напрямки, причому п'ятим напрямком є ​​центр.

в Стародавньому Китаї схід, південь, захід, північ і середина - з синім (блакитним), червоним, білим, чорним і жовтим

Китайська космологія пов'язує Північ з водою, Південь з вогнем, Захід з хмарами і Схід - з блискавкою. Розташування Небесних палаців певною мірою схоже з індійської традицією: Схід, зазначений повним місяцем в осіннє рівнодення, - зелений, Захід - білий, центральний Палац, пов'язаний з Сатурном, планетою Півночі, - жовтого кольору, кольору землі.

Аннаміти зображували сторони світу у вигляді символічних тварин: Північ - Змія, Черепаха; Південь - рудий Воробей; Схід - білий Дракон; Захід - білий Тигр.

Ацтеки вважали, що Північ, обитель Тецкатліпока, бога нічних неба і вітру, приносить всі біди, які випадають на долю роду людського: дощ, сильні вітри, що гублять урожай кукурудзи; погані нахили, поганий вітер, що викликає хвороби. Майя мали на Півночі Чумацький Шлях, Місяць і пекло, міктлампа луні-катл'. Вважалося, що саме там мешкають мертві. Колір Півночі у ацтеків - чорний, у майя - червоний, а символ його - обсидіан, тектпатл'.

Схід, де народжуються Сонце і Венера, має своїм символом очерет і служить обителлю Тлалока, бога дощу, що живе в хатині з зеленого пір'я. Його колір - червоний.

Символом Заходу був будинок; там живуть богині-матері, бог кукурудзи Кентеотль і жінки, померлі під час пологів, які супроводжують Сонце від зеніту до західного горизонту (тоді як чоловіки живуть на Сході). Це країна занепаду, врата таємниці. Колір Заходу - жовтий, колір кукурудзи.

У тольтекской астрономії світ поділяється на чотири напрямки, причому п'ятим напрямком є ​​центр.

Майя обожнювали чотири сторони світу і вважали їх стовпами, що підтримують Землю, причому кожній стороні відповідали певний колір і вид тварин. У стародавніх майя в Центральній Америці сторони світу - схід, північ, захід, південь - відповідно були співвіднесені з червоним, білим, чорним і жовтим

Північна Америка

[ правити ]

В знак особливої ​​поваги індіанці навахо пов'язували їх з дорогоцінними каменями: Північ - чорний камінь; Південь - бірюза; Схід - білі перли і гірський кришталь; Захід - раковина морського вушка (молюска).

Особливою пошаною користувалися сторони світу у американських індіанців: у всіх їх обрядах присутні ритуальні жертви і вітання Чотирьом Напрямками, починаючи з Півдня (джерела, Життя, звідки вийшов чоловік, щоб попрямувати на захід сонця свого життя).

Індіанці навахо представляли їх у вигляді символічних кольорів, які відіграють найважливішу роль в іконографії і культі: білий колір означає Схід; синій - Південь; жовтий - Захід; чорний - Північ.

Для індіанців сіу Чотири Чверті Всесвіту є чотири основних божественних прояви, а отже, і їх прототипи в Бутті. Північ вони асоціюють з великим Білим Вітром, який очищає і додає силу. Південь, пов'язаний з жовтим кольором і настанням літа, є джерелом життя і зростання. На Заході, колір якого - чорний, живуть створення Грома, які насилають дощ, то є Одкровення і Милість. Схід, джерело світла і знання, де мешкає Ранкова зірка, що несе людям науку, відповідає червоному кольору. Ці чотири духи уособлюють собою взаємодоповнюючі сторони загального Духа, що з'єднує їх в собі, подібно до того як різні кольори з'єднуються в світлі.

У індіанців арапао ці чотири початку символізують чотири старого, що походять від Сонця і піклуються про мешканців землі; Південний Схід управляє днем, Південно-Захід - влітку, Північно-Захід - вночі ц Північно-Схід - взимку.

- Ось Північ-Південь символізує собою вірну червону дорогу, Шлях щастя і радості, шлях правильний і прямий, подібний Вузькому Шляхи християнства. Це вертикальна лінія хреста, вісь потенційної можливості.

- Ось Захід-Схід - це синя або чорна дорога, шлях помилки і руйнування. Того, хто йде цією дорогою ... відволікають і підпорядковують собі почуття, він живе більш для себе, ніж для свого народу.

Подібне іудейським поділ можна виявити і в Індії, де існувало відповідність між країнами світу, кастами, горами і фігурками священних тварин, які виготовляли з різних металів і фарбували в різні кольори: Північ, край мороку і смерті, пов'язаний з коричневим або чорним кольором, з залізом і шудри; Південь - з червоним, міддю і кшатрії; Захід, край духовного мороку, - з жовтим, золотом і вайшьями; Схід - з білим, сріблом і брахманами; Центр - гора Меру, центр світу.

Біблія / Старий Завіт

[ правити ]

Крім півдня в Біблії згадується також: північ, схід і захід. Північ (Єр. 6: 1) і південь в Свящ. Писанні вживаються для вказівки положення різних країн щодо Іудеї. Таким чином Сирія лежить по відношенню до неї на півночі, Єгипет - на півдні, Вавилон і Ассирія - на північному сході; але Асирійські війська завжди робили вторгнення в Палестину з півночі. Мідія знаходилася ще далі на північ (Єр. 3:12, Дан. 11: 13,14). Схід - частина небесного горизонту, в якій сходить сонце, абсолютно протилежна захід, де воно зазвичай заходить. Євреї користувалися словом: схід для вказівки всіх країн, що лежали кругом і з другого боку річок Тигру і Євфрату, на схід чи північному сході від Іудеї. Певну вказівку кордонів землі ханаанській, яка мала надійти на спадок синам Ізраїля: південній, західній, північній та східній зазначено в кн. Числ (36: 2-12) Те ж бачимо у Ісуса Навина (13 - 16) та ін.

Стародавні євреї також ділили свої 12 колін на чотири групи по три коліна, з яких одне вважалося головним - коліно Іуди на Сході, Рубена - на Півдні, Ефраїма - на Заході і Дана - на Півночі.

Середньовічні собори будували, орієнтуючи їх по сторонах світу: фасад був звернений до Сходу, місця, де зароджується світло і звідки виходить творчий імпульс; Захід - це місце Страшного Суду; Південь - променистого світла, а Північ - холоду й темряви, де зароджується нерукотворне світло.

На північній стороні зображуються сцени зі Старого Завіту, основи християнства і фундаменту буття, будівництво якого тільки починається.

Орієнтація соборів відповідає шляху посвячення (алхіміки, щоб обговорити основи отримання Філософського каменю, збиралися разом, проходячи через Північну двері).

Примітки та коментарі

[ правити ]

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация