Страх і ненависть в Вірменії СОНАР -2050

  1. Слідами КПРС
  2. Замість вуличних протестів візити правоохоронців
  3. Сигнал олігархам і «авторитетів»

У Вірменії нова влада на чолі з прем'єр-міністром Ніколом Пашіняном розгорнула бурхливу антикорупційну кампанію. Під удар правоохоронців потрапили відомі діячі старої влади, найбільші олігархи і навіть близькі родичі екс-президента Сержа Саргсяна.

Слідами КПРС

За 10 років президентства Сержа Саргсяна очолювана ним Республіканська партія Вірменії (РПА) стала вірменським аналогом КПРС. Членство в партії стало розцінюватися як своєрідний трамплін для кар'єри, для причетності до влади. Свідченням чого, наприклад, була активна діяльність партійних структур РПА в вірменських вузах, взяття ними під свій контроль більшості студентських рад. Або контроль РПА над більшістю органів місцевого самоврядування, зокрема, над меріями Єревана і великих міст.

Крім цього, на РПА працювала сформувалася в Вірменії за останні два десятиліття неофеодальна система: великі олігархи і «князьки» повинні були забезпечувати перемогу РПА на виборах, в обмін на що влада створювала їм режим найбільшого сприяння в економічній діяльності, а також закривали очі на порушення закону.

Навіть безпартійні міністри і прем'єри урядів «технократів» Тиграна Саркісяна і Карена Карапетяна були змушені подавати через деякий час заяви про вступ до РПА. Апогеєм впевненості РПА в непорушності своїх позицій стала заява прес-секретаря партії Едуарда Шармазанова в 2014 році, що шлях до вищої влади в Вірменії проходить через вулицю Мелік-Адамяна (там знаходиться головний офіс РПА).

Єдиним серйозним спарніком РПА на виборах була партія «Процвітаюча Вірменія», створена за вказівкою другого президента Роберта Кочаряна одним з найбагатших олігархів Вірменії, негласним господарем Котайкской області Гагиком Царукяном як противагу РПА. Успіх партії на виборах (з 2007 року вона впевнено займала друге місце) був обумовлений наявністю в її рядах олігархів і князьків, що дозволяло їй також активно застосовувати традиційні методи РПА: підкуп виборців, адміністративний ресурс,

«Процвітаюча Вірменія» стала фактично клоном РПА і частиною правлячої системи.Багато олігархи і «князьки» йшли в партію, якщо в їх районі або області в РПА вже був їхній конкурент.

Однак, коли в 2014 році Царукян вирішив відхилитися від правил гри, зазначених йому Сержем Саргсяном, і почати вести самостійну гру, дуже багато впливових члени партії пішли з неї, щоб зберегти свою близькість до влади і уникнути проблем в бізнесі. Згідно вірменським ЗМІ, лише повна капітуляція Царукяна і посередництво найбагатшого вірменського підприємця Росії Самвела Карапетяна (група компаній «Ташир»), який був хрещеним батьком на весіллі дочки Царукяна і сина екс-прем'єра Овіка Абрамяна, врятували лідера «Процвітаюча Вірменія» від серйозних проблем .

Замість вуличних протестів візити правоохоронців

Після того як 8 травня в результаті масових акцій громадянської непокори Нікол Пашинян прийшов до влади, багато експертів вважали, що РПА має намір цієї поступкою домогтися тимчасового перепочинку і підготувати реванш, використовуючи свої ресурси. На той момент РПА і Серж Саргсян зберігали більшість у парламенті, контроль над більшістю органів місцевого самоврядування, в тому числі і мерією Єревану, а також досить сильні зв'язки у виконавчій владі і силових структурах. А перебування при владі в країні зі складною соціально-економічною ситуацією навряд чи сприяло збереженню такого високого рейтингу у Пашиняна.

До того ж Пашинян, будучи главою уряду, не зміг би продовжити використовувати проти РПА вуличні акції протесту.

Однак новий прем'єр в боротьбі з РПА пішов іншим шляхом. Призначивши на посади глав Служби національної безпеки (СНБ) та поліції своїх людей, він використовував проти РПА всю міць державної системи. Причому ефективності цих зусиль сприяли як численні порушення закону, допущені представниками РПА за ці роки, так і те, що нові начальники СНБ і поліції Артур Ванецян і Валерій Осипян - самі люди з системи (були заступник начальника СНБ і поліції Єревану).

Перший удар було завдано по олігархічному крила РПА: перевірки в мережах супермаркетів, зокрема, в що належить депутату Самвелу Алесканяну найбільшої мережі «Єреван Сіті», виявили корупційну схему відходу від податків. Притому це робилося з відома колишнього уряду і керівництва Комітету державних доходів.

Спроби власників мереж різко підняти ціни на деякі продовольчі товари під приводом повернення під тиском влади в законне поле викликали попередження Пашиняна великим бізнесменам про ті наслідки, які спричинять спроби саботажу діяльності уряду з їх боку. «Ті, хто хоче штучними подорожчаннями довести, що беззаконня краще законності, дуже швидко відчують на собі переконливу силу закону», - пригрозив прем'єр. Результатом чого стали зниження цін, вихід з парламентської фракції РПА депутатів-підприємців і втрата партією більшості в парламенті.

Іншим ударом по уряду Карена Карапетяна стало розкриття з боку СНБ злочинної схеми розмитнення товарів за допомогою компанії ТОВ «Норфолк Консалтинг», до створення і діяльності якої безпосереднє відношення мали високопоставлені чиновники Комітету держприбутків.

Однак найпотужнішим ударом по РПА і колишньої влади став арешт депутата з фракції РПА, екс-заступник міністра оборони, голови Союзу добровольців «Еркрапа», генерала Манвела Григоряна, що був з 1990-х років негласним «господарем» духовної столиці Вірменії міста Ечміадзіна. Про фігуру генерала Григоряна говорить той факт, що він зберіг владу при трьох президентах, мав фактично приватну армію в особі своїх прихильників з «Еркрапа». І навіть після того як в 2008 році він мало не перейшов на сторону опозиції, Серж Саргсян не ризикнув остаточно прибрати його з політичної арени, лише суттєво обмежив його можливості.

СНБ опублікувало відео обшуків майна Манвела Григоряна в Арцах:

Хоча Григоряна заарештували за підозрою в незаконному зберіганні зброї (у нього вдома був виявлений склад, в тому числі і ручні протитанкові гранатомети), проте нищівного удару по і так невисокого іміджу генерала і РПА завдало опубліковане СНБ відео обшуку в будинках Григоряна. У ньому був показаний склад, де зберігалися величезні запаси продовольства, помічені маркуванням «для солдатів» і заборонені для продажу в торгових мережах, якими генерал годував свою домашню звіринець (тигрів, ведмедів). А також листи від школярів і дошкільнят з різних куточків Вірменії, які вказують на той факт, що більшість з виявленого на складі було гуманітарною допомогою, зібраною для армії після квітневої «чотириденної» війни 2016 року.

Саме дане відео призвело до різкої зміни позиції РПА, яка намагалася спочатку захистити Григоряна і обумовило його арешт політичними мотивами. Однак потім партія була змушена відхреститися від свого депутата і закликала покарати за всією суворістю закону розкрадачів держвласності, зокрема армійської їжі. Однак незважаючи на це громадськість упевнена, що всі ці роки Григорян порушував закон з відома і дозволу Сержа Саргсяна і РПА.

Арешт Григоряна привів і до відставки з поста мера Ечміадзіна його сина Карена Григоряна, який також став фігурантом кримінальної справи - йому ставляться розкрадання в особливо великому розмірі. Заарештована і дружина Григоряна - Назік Амірян.

Не виключено, що за відставкою мера Ечміадзіна піде і відставка мера Єревана Тарона Маркаряна: СНБ в ході обшуків у фонді «Єреван» і столичної мерії виявила факти корупції та розкрадань.

Про серйозність антикорупційної кампанії, розгорнутої новою владою, говорить той факт, що вірменські правоохоронці взялися за близьке оточення екс-президента Сержа Саргсяна.Проведено обшуки в компаніях, що належать родичам Саргсяна, підвернутий приводу в поліцію його рідний брат, а багаторічний начальник особистої охорони заарештовано.

В цілому, як повідомив 25 червня радник прем'єр-міністра Артак Манукян, в результаті корупційних викриттів в Вірменії до держбюджету вже повернуто 18 млрд драмів (близько 35 млн доларів США).

Сигнал олігархам і «авторитетів»

При цьому історія з арештом Григоряна примітна тим, що поряд з генералом був заарештований і його суперник за владу в Ечміадзині, підприємець Артур Асатрян (відомий як Дон Пипо ), Якого вірменські ЗМІ називають кримінальним авторитетом.


Генерал Манвел Григорян і кримінальний авторитет Артур Асатрян, відомий як Дон Пипо, тепер не конкурують між собою, а «Відпочивають» у СІЗО .

Асатрян вирішив використовувати ситуацію в країні ситуацію і зміну влади, щоб під гаслами «оксамитової» революції взяти під свій контроль рідної Ечміадзін. На що послідувала заява Пашиняна, що він не дозволить, щоб «кримінальні елементи оскверняли символи" революції добра і злагоди "і використовували їх в мафіозних війнах». Вже на наступний день в ході обшуку в особняку Асатряна СНБ знайшла незаконно зберігалася зброя і «авторитетний» підприємець був заарештований.

А поліція провела обшуки в квартирах ряду відомих у Вірменії «злодіїв в законі» і «кримінальних авторитетів», в результаті чого було конфісковано зброю і наркотичні засоби і заарештовані двоє «злодіїв в законі».

Тим самим напередодні дострокових виборів, які, за словами Пашиняна, пройдуть протягом року, нова влада вибиває з рук РПА практично всі ті ресурси, завдяки яким партія забезпечувала свою перемогу на виборах: підкуп виборців, адміністративний ресурс, використання «дворових авторитетів».А «політичному крилу" РПА, яке, ймовірно, піде на вибори на чолі з екс-міністром оборони і главою президентської адміністрації Віген Саркисяном, дискредитований імідж партії не дасть набрати значну кількість голосів виборців.

При цьому дії Пашиняна побічно б'ють і по головному конкуренту на майбутніх виборах - «Процвітаюча Вірменія» Гагика Царукяна, представники якої прямо заявляють про своє бажання отримати більшість на майбутніх виборах. І не виключено, що заради цього партія спробує переманити на свою сторону вихідців з «олігархічного» крила РПА, щоб використовувати на майбутніх виборах їх ресурси.

І хоча представники «Процвітаюча Вірменія» піддали критиці законопроект «Про внесення змін і доповнень до закону« Про благодійництво », вважаючи, що він спрямований проти лідера їхньої партії, відомого своєю добродійністю (він активно використовує її в політичній діяльності), проте були змушені в підсумку підтримати його. При цьому примітно, що даний законопроект був підготовлений ще урядом Карена Карапетяна.

Треба відзначити, що Пашинян і члени його команди неодноразово підкреслювали, що після зміни влади відпала необхідність участі бізнесменів у політиці, зокрема отримання ними депутатських мандатів. А останні корупційні викриття і арешти показують олігархам і регіональним елітам, що наявність депутатського мандата в нинішніх реаліях не дає будь-якого захисту. І що «недоторканних» фігур в Вірменії немає, раз арештовують таку впливову і небезпечну фігуру, як Манвел Григорян, а брата Сержа Саргсяна піддають приводу в поліцію.

Додаткову проблему для них створює і те, що сам Пашинян проти включення до складу уряду і своєї команди олігархів і «князьків».Свідченням стало те, що навіть відомий своєю підтримкою опозиції олігарх Хачатур Сукиасян не було включене в уряд, незважаючи на мусовані в ЗМІ чутки.

Свідченням стало те, що навіть відомий своєю підтримкою опозиції олігарх Хачатур Сукиасян не було включене в уряд, незважаючи на мусовані в ЗМІ чутки

Баграмяна, 26. Саме тут вершаться долі вірменських політиків і бізнесменів.

І якщо раніше вони просто орієнтувалися на нового господаря на Баграмяна, 26 (резиденція президентів, а нині прем'єр-міністра), зберігаючи свій звичний стиль роботи на місцях, то тепер їм незрозуміло, як діяти далі. Тим більше не ясна доцільність участі у виборах, які зажадають від них великих фінансових вкладень без особливих надій на отримання політичних і економічних дивідендів або навіть на проходження в парламент.

У свою чергу, вірменська громада цікавить, наскільки далеко зайдуть в своїй антикорупційній боротьбі нова влада. І ризикне чи Пашинян залучити старі влади до відповідальності за події 1 березня 2008 року (кривавий розгін акцій протесту опозиції), як він це обіцяв раніше. Це загрожує судовим переслідуванням другого і третього президентів Вірменії Роберту Кочаряну і Сержу Саргсяну.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация