Страшна арабська весна: В Тунісі та Єгипті перемогли ісламісти, а в Лівії, Ємені та Сирії воюють і лякають тероризмом

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

16 січня 2012, 5:00 Переглядів: 16 січня 2012, 5:00 Переглядів:   Перемога

Перемога. Ісламісти обіцяють, що не змусять всіх жити по шаріату. Фото: AFP.

Рік тому в Тунісі перемогла "Жасминова революція", що дала старт "арабську весну". Вона торкнулася майже всі країни Близького Сходу. У Тунісі, Єгипті, Лівії та Ємені змінилася влада: пішли правили кілька десятків років правителі. У Сирії влада бореться з протестувальниками силами військових і правоохоронців. У Бахрейні також вдалося придушити протести. А в Марокко , Саудівської Аравії і ряді інших держав влади, щоб втихомирити протестуючих, провели політичні реформи.

Поки що ні в одній з країн перемогла революції жити краще не стало: їх економіка в жалюгідному стані. При цьому в них все більшої ваги набирають ісламістські партії і рухи, в тому числі ультра-ортодоксальні салафіти (поза арабського світу вони більш відомі як ваххабіти, які вважають, що жити потрібно строго за тими правилами, які встановив ще пророк Мухаммед). А в Ємені посмілішала Аль-Каїда, що дуже турбує його респектабельних сусідів по Аравійського півострову. Адже це ставить під загрозу благополуччя нафтових шляхів, на яких покоїться їх благополуччя.

ТУНІС: ПЕРЕМОГА помірного ісламізму

Рівно рік тому Туніс, який вважався однією з найбагатших країн Магрибу, покинув президент Зін аль-Абідін бен Алі. Він живе в Саудівській Аравії і заочно засуджений до кількох тюремних термінів. На парламентських виборах з великим відривом перемогла партія поміркованих ісламістів "Ан-Нахда" ( "Відродження") повернувся з вигнання Рашида аль-Ганнуші. Вони очолили уряд, а партнери по коаліції (лівоцентристи) отримали пост президента. "Ан-Нахда" сповідує помірний іслам, відмежувавшись від набирають вагу салафітів. Вони підкреслюють, що іслам цілком сумісний з демократією, що жінок не позбавлять можливості здобувати вищу освіту, а туристів - пити, курити і носити бікіні. У нової влади найбільший головний біль - економіка, яка як і раніше знаходиться в занепаді. Протести в країні не вщухають, хоча влада і просять людей хоча б півроку не висловлювати своє невдоволення на вулиці. Більш того, недавно знову сталося публічне самогубство безробітного батька трьох дітей. Саме публічні самогубства дипломованих безробітних і зневірених молодих хлопців послужили рік тому поштовхом до масових вуличних демонстрацій і заворушень. Тоді в сутичках з поліцією загинуло близько 80 осіб. І проблема не тільки в економіці: плодами революції скористалися не зовсім ті, хто її починав, а ті, хто вчасно зумів підхопити владу, яка випала з рук диктатора.

ЙЕМЕН ЛЯКАЄ терору

ЙЕМЕН ЛЯКАЄ терору

Країна збройних будинків. Фото: AFP

Ситуація в Ємені вкрай сумбурна. Це одна з найбідніших країн Близького Сходу і світу. Плюс до цього, більш благополучний південний Ємен хоче знову відокремитися від більш релігійних і бідних жителів півночі, а ще в країні базується одна з найнебезпечніших осередків "Аль-Каїди". Вчора її бойовики захопили невелике місто неподалік від столиці. Президент Алі Абдалла Салех недавно все-таки пішов у відставку, і влада зараз належить тимчасовому уряду, яке закликало піти зі столиці всі збройні формування, включаючи урядові війська. Останні, так само, як і сили держбезпеки, як і раніше лояльні до Салеху, адже їх контролюють його численні родичі. Однак він не має впливу на кілька провінцій, де всі рішення приймають лідери місцевих племен.

СИРІЯ: ПОЖЕЖА не вщухають

СИРІЯ: ПОЖЕЖА не вщухають

Армія за Башара Асада. Фото: AFP

B Сирії з березня тривають протести, які намагаються придушити урядові війська. Правозахисні організації повідомляють про сотні загиблих демонстрантів, яких розганяють танками. Влада ж стверджують, що армія веде боротьбу з бойовиками терористичних організацій. При цьому президент Башар Асад оголосив вже кілька разів амністію для учасників протестів. На Сирію тиснуть країни Заходу і їх арабські союзники (Ліга арабських держав на чолі з Саудівською Аравією). Зате за неї заступилися Росія і Китай .

ЄГИПЕТ: ПРИ ВЛАДІ ВІЙСЬКОВІ

ЄГИПЕТ: ПРИ ВЛАДІ ВІЙСЬКОВІ

Площа Тахрір. Протести не вщухають навіть після відходу Мубарака. Фото: AFP

Сценарій революції в Єгипті нагадує шлях, по якому йде Туніс. Правда, на відміну від бен Алі, Хосні Мубарак довго не хотів розлучатися з владою. Після поразки він залишився в країні, його судять, і прокуратура вже зажадала стратити смертельно хворого екс-президента. Де-факто, влада в країні належить Вищій військовій раді на чолі з фельдмаршалом Хусейном Тантауі. Він мало чим відрізняється від Мубарака, виконує обов'язки президента, призначає і звільняє міністрів. Обраний днями парламент сформує рада, який напише нову конституцію і по ній вже пройдуть президентські вибори. На парламентських виборах перемогли радикальні ісламісти "Брати мусульмани". Ще більш радикальні салафіти. Спостерігачі сподіваються, що "Брати" будуть вести себе більш помірковано і не стануть ускладнювати відносини Єгипту з Заходом і Ізраїлем. Тим часом, молодіжні групи, які не встигли сформувати впізнавані політичні партії, незадоволені тим, що плодами їх протестів скористалися "Брати". Так що протести на площі Тахрір тривають і триватимуть.

ЛИВИЯ: НІ СВІТУ БЕЗ КАДДАФІ

ЛИВИЯ: НІ СВІТУ БЕЗ КАДДАФІ

Війна на джипах. У багатій на нафту Лівії повно різної зброї. Фото: AFP

Революція в Лівії вилилася в масштабну громадянську війну, до якої активно підключилися країни НАТО і закінчилася смертю Муаммара Каддафі. На відміну від президентів Єгипту і Тунісу, Каддафі відразу ж вибрав силову тактику, намагаючись придушити протести силами армії. З'ясувалося, що його авторитет дуже умовний: генерали відкрито переходили на бік протестуючих. Смерть лідера Джамахірії не принесла мир в країну. Колишні єдиною силою під час війни з Каддафі, угруповання і племена тепер з'ясовують стосунки між собою звичним їм способом - за допомогою автоматів і ракетних установок. Примітно, що протести відбуваються навіть в Бенгазі, який служив оплотом опозиції. Зате видобуток нафти, яка є основою лівійської економіки, відроджується, і очікується, що вже через півроку поставки повернуться до довоєнним обсягами. Цікаво, як тепер будуть розподілятися прибутки від продажу чорного золота. При Каддафі, сім'я якого не цуралася розкоші, лівійці могли купувати дешеві продукти, не платили за комунальні послуги і отримували непогані зарплати і допомоги. Чи забезпечать таку ж райдужну життя нова влада? Поки що вони навіть між собою домовитися не можуть. Через те, що в країні відсутній єдиний центр прийняття рішень, в Тріполі досі тужать в полоні 23 українця.

ШЛЯХ РЕФОРМ

Активні протести з застосуванням сили і жертвами серед мирного населення відбувалися в Бахрейні. Вважалося, однак, що це не соціальні демонстрації, а інспіровані Іраном виступу шиїтів. Влада недавно визнали, що зловжили силою, а незалежна комісія не знайшла прямих доказів причетності до шиїтських протестам Тегерана. В інших країнах, де проходили протести ( Оман , Йорданія, Марокко, Саудівська Аравія), влада зуміла вгамувати паніку реформами. Навіть в Алжирі, де правлять військові, спробують провести

багатопартійні вибори. Попередні пройшли в 1992 році, на них перемогли ісламісти і це призвело до затяжної і кривавої громадянської війни.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Страшна арабська весна: В Тунісі та Єгипті перемогли ісламісти, а в Лівії, Ємені та Сирії воюють і лякають тероризмом". інші кримінальні новини дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Дмитро Гомон

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Чи забезпечать таку ж райдужну життя нова влада?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация