Страсний тиждень і Великдень: старовинні прикмети

Свято Пасхи 2009, припадає на 19 квітня. У передвеликодні дні душа кожного з нас наповнюється весняним теплом, чекає якогось дива або свята.

Хочеться поставити букетик верби перед Вербною неділею, а вже в свято Пасхи обов'язково купити або спекти святковий паску, весь світиться якимсь особливим світлом, і навколо нього розкласти різнокольорові яйця. Весь будинок наповнюється благодатним теплом, і здається, що всі негаразди позаду. Нехай же так і буде!

як пише wild-mistress.ru , Останній тиждень Великого посту перед Великоднем зобов'язує дотримуватися особливо суворого посту. Четвер перед Великоднем вважається Великим четвергом. У цей день потрібно перерахувати всі гроші три рази, щоб потім весь рік «водилися» гроші.

Слід всім у родині взяти по жменьці солі і зсипати в один пакет. Цю сіль прибирають і зберігають, і називається вона «четвергова сіль», тобто, Великого четверга. Нею раніше лікували себе, а також своїх рідних і близьких. З цієї ж солі робили обереги для родини, худоби, городу, будинку.

У Чистий четвер прибирають, перуть, миють все в домі. Починаючи з четверга з дому до Великодня не віддають і не виносять нічого. У п'ятницю обмітають кути ганчіркою. За прикметами ця ганчірка допомагала позбутися від болю в попереку, якщо нею обв'язати себе. Цією ж ганчіркою витирали ноги в лазні після миття, щоб ноги не боліли. Зола, взята з печі в п'ятницю перед Великоднем, допомагала вилікуватися від алкоголізму, чорної тряски, від пристріту і від смертної туги.

У п'ятницю дивляться у вікно, примічаючи, кого побачать в першу чергу: якщо чоловіка, то до благополуччя на три місяці. Якщо в цей час людина захворіє, то швидко одужає. Будь-яка проблема легко вирішиться.

Якщо побачите жінку стару, то будуть низкою три місяці невдачі і хвороби. А якщо першою побачите жінку молоду - будете ці три місяці жити без проблем. Якщо вам пощастить, і першою перед очима з'явиться сім'я - це до світу у вашій родині, до примирення тих, хто у сварці.

Собака по прикметах - до туги, кішка - до прибутку, птиці - до нового знайомства і приємним вістям, інвалід - до смерті близької людини.

Само собою, всі підготовчі роботи: куховарство, фарбування яєць, повинні бути закінчені до Світлого Воскресіння. Вранці до Великодня вмиваються водою, залишеної з Чистого четверга. У неї добре класти срібну дрібничку або ложку, можна монетку. Таке умивання принесе красу і багатство.

Якщо дівчина ніяк не може вийти заміж, то потрібно рушник, яким вона витирала в Чистий четвер, віддати разом з крашанками і паскою тим, які просять милостиню. Тоді бажаний шлюб повинен швидко відбутися.

Починають свято Великодня в сім'ї всі без винятку зі слів: «Христос воскрес» і відповідають: «Воістину воскрес».

На Великдень чоловік з дружиною при всіх не христосуються - це до розлуки. Батьки і діти можуть тричі поцілуватися.

Якщо при першому ударі дзвони на церкві перехреститися і сказати: «Христос воскрес, а рабу (ім'я) здоров'я», - одужує навіть важко хвора людина. Дівчата на виданні і вдовиці говорили: «Христос воскрес, а до мене женихи. Амінь ».

Оздобленню столу і страв саме в свято Пасхи приділяється особлива увага. Наче сама весна, радісна, з дзвоном дзвонів і щебетанням птахів, накриває святкові столи. Багатий пасхальний стіл є символом небесної радості.

У будинках ще до Утрені накривали стіл для розговіння. Поганий був той господар, якщо не виставить на стіл порося, ковбасу, паску з фарбованими яйцями. Всього вдосталь! У заможних господарів подавали 48 різних страв по числу днів минулого посту. Обов'язково запрошували в гості кумів і сватів. Христосались один з одним, сідали за стіл розговлятися, потім відпочивали.

Разом з вранці настане свято Пасхи. У кожному будинку чистота. За великоднім столом збираються рідні, друзі, знайомі, так давно не бачили один одного: адже в пост не прийнято наносити один одному візити.

На столі все строкато, паски в трояндочках, фарбовані розписні яйця. На кухні запікали цілого поросяти, баранчика або окіст, смажили телятину. За традицією фарбовані яйця укладали на дерев'яне блюдо серед пророщеної зелені вівса або пшениці, перев'язували вишитим рушником і прикрашали квітами.

Всю Світлу седмицю священики служили по храмах великодні молебні. З раннього ранку на дзвіницях дзвонили в усі дзвони, кожен міг у цей день стати дзвонарем, нікому відмови не було.

За благочестивому звичаю на свято Пасхи відвідували бідних по богадільня і притулкам. Таємну милостиню творили. Ув'язненим розговітися надсилали, збирали гроші для викупу з в'язниці боржників. Странніков, юродивих і калік в своїх будинках досита годували. І так всю Святу тиждень, а то Великдень буде не в радість.

Читайте по темі:

У православних християн почався Страсний тиждень

Великий Піст: час покаятися

"Хижаки" української політики не можуть без м'яса

Великий піст дотримуються старички і молодь

Чому дитині не можна постити

Чому дитині не можна постити

Підписуйся на наш Telegram . Отримуй тільки найважливіше!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация