Стратегія національної безпеки Російської Федерації

В даний час найважливішим документом, що визначає принципи державної політики Росії в сфері національної безпеки, є затверджена Указом Президента РФ від 12 травня 2009 р № 537 Стратегія національної безпеки Російської Федерації до 2020 р

Стратегія національної безпеки Російської Федерації до 2020 р - офіційно визнана система стратегічних пріоритетів, цілей і заходів в області внутрішньої і зовнішньої політики, що визначають стан національної безпеки і рівень стійкого розвитку держави на довгострокову перспективу.

Концептуальні положення в галузі забезпечення національної безпеки базуються на фундаментальній взаємозв'язку і взаємозалежності Стратегії національної безпеки Російської Федерації до 2020 р та Концепції довгострокового соціально-економічного розвитку Російської Федерації на період до 2020 р

Національні інтереси Російської Федерації на довгострокову перспективу полягають:

У розвитку демократії та громадянського суспільства, підвищення конкурентоспроможності національної економіки;

У забезпеченні непорушності конституційного ладу, територіальної цілісності і суверенітету Російської Федерації;

У перетворенні Російської Федерації в світову державу, діяльність якої спрямована на підтримку стратегічної стабільності і взаємовигідних партнерських відносин в умовах багатополярного світу.

У перетворенні Російської Федерації в світову державу, діяльність якої спрямована на підтримку стратегічної стабільності і взаємовигідних партнерських відносин в умовах багатополярного світу

Кореляція доктрин (програм) економічного розвитку і економічної безпеки

Основними пріоритетами національної безпеки Російської Федерації є національна оборона, державна і суспільна безпека.

Основний зміст Стратегії присвячена питанням забезпечення національної безпеки, сфери якого представлені на малюнку.

Стратегічні цілі вдосконалення національної оборони складаються в запобіганні глобальних і регіональних воєн і конфліктів, а також в здійсненні стратегічного стримування в інтересах забезпечення військової безпеки країни.

Стратегічними цілями забезпечення національної безпеки в сфері державної та громадської безпеки є захист основ конституційного ладу Російської Федерації, основних прав і свобод людини і громадянина, охорона суверенітету Російської Федерації, її незалежності та територіальної цілісності, а також збереження громадянського миру, політичної і соціальної стабільності в суспільстві .

Стратегічними цілями забезпечення національної безпеки в сфері підвищення якості життя російських громадян є зниження рівня соціального і майнового нерівності населення, стабілізація його чисельності в середньостроковій перспективі, а в довгостроковій перспективі - корінне поліпшення демографічної ситуації.

Сфери забезпечення національної безпеки

Стратегічними цілями забезпечення національної безпеки є входження Росії в середньостроковій перспективі в число п'яти країн-лідерів за обсягом валового внутрішнього продукту, а також досягнення необхідного рівня національної безпеки в економічній і технологічній сферах.

Стратегічними цілями забезпечення національної безпеки в сфері науки, технологій та освіти є: розвиток державних наукових і науково-технологічних організацій, здатних забезпечити конкурентні переваги національної економіки і потреби національної оборони за рахунок ефективної координації наукових досліджень та розвитку національної інноваційної системи; підвищення соціальної мобільності, рівня загальної та професійної освіти населення, професійних якостей кадрів вищої кваліфікації за рахунок доступності конкурентоспроможної освіти.

Стратегічними цілями забезпечення національної безпеки в сфері охорони здоров'я і здоров'я нації є: збільшення тривалості життя, зниження інвалідності і смертності; вдосконалення профілактики та надання своєчасної кваліфікованої первинної медико-санітарної та високотехнологічної медичної допомоги; вдосконалення стандартів медичної допомоги, а також контролю якості, ефективності та безпеки лікарських засобів.

Стратегічними цілями забезпечення національної безпеки в сфері культури є: розширення доступу широких верств населення до кращих зразків вітчизняної та зарубіжної культури і мистецтва шляхом створення сучасних територіально розподілених інформаційних фондів; створення умов для стимулювання населення до творчої самореалізації шляхом вдосконалення системи культурно-просвітницької роботи, організації дозвілля і масового позашкільної мистецької освіти; сприяння розвитку культурного потенціалу регіонів Російської Федерації і підтримка регіональних ініціатив в сфері культури.

Стратегічними цілями забезпечення екологічної безпеки та раціонального природокористування є: збереження навколишнього природного середовища та забезпечення її захисту; ліквідація екологічних наслідків господарської діяльності в умовах зростаючої економічної активності та глобальних змін клімату.

Досягненню пріоритетів сталого розвитку Російської Федерації сприяє активна зовнішня політика, зусилля якої зосереджені на пошуку згоди і співпадаючих інтересів з іншими державами на основі системи двосторонніх і багатосторонніх взаємовигідних партнерських відносин.

Реалізація Стратегії національної безпеки Російської Федерації до 2020 р покликана стати мобілізуючим фактором розвитку національної економіки, поліпшення якості життя населення, забезпечення політичної стабільності в суспільстві, зміцнення національної оборони, державної безпеки та правопорядку, підвищення конкурентоспроможності та міжнародного престижу Російської Федерації.

Указом Президента РФ від 29 квітня 1996 № 608 була схвалена Державна стратегія економічної безпеки Російський Федерації.

Як головне завдання даної Державної стратегії проголошено забезпечення такого розвитку економіки, при якому створилися б прийнятні умови для життя і розвитку особистості, соціально-економічній та військово-політичної стабільності суспільства і збереження цілісності держави, успішного протистояння впливу внутрішніх та зовнішніх загроз.

Державна стратегія економічної безпеки включає:

1. Характеристику зовнішніх і внутрішніх загроз економічній безпеці Російської Федерації як сукупності умов і чинників, що створюють небезпеку для життєво важливих економічних інтересів особистості, суспільства і держави; визначення і моніторинг факторів, що підривають стійкість соціально-економічної системи держави, на короткострокову і середньострокову (3-5 років) перспективу.

2. Визначення критеріїв і параметрів, що характеризують національні інтереси в галузі економіки і відповідають вимогам економічної безпеки Російської Федерації.

3. Формування економічної політики, інституційних перетворень і необхідних механізмів, що усувають або пом'якшують вплив факторів, що підривають стійкість національної економіки.

Забезпечуючи економічну безпеку, Російська Федерація повинна використовувати такі заходи:

1) проводити єдину державну політику в структурних перетвореннях в економіці, зовнішньоекономічних зв'язках, а також програмах обслуговування державного боргу, бюджетної, валютно-фінансової, науково-технічної політики, економічної статистики, звітності та інформації;

2) визнати в якості що мають стратегічне значення, у зв'язку з їх особливою роллю в економічній безпеці Росії, такі галузі:

А) в сфері виробництва - важку і обробну промисловість, харчову промисловість і сільське господарство, видобувну промисловість, легку промисловість, хімічну промисловість;

Б) у сфері інфраструктури - машинобудування, енергетику, виробництво палива, телекомунікації і зв'язок, транспорт, шляхи сполучення;

3) заохочувати іноземні інвестиції в наступні області:

А) розвиток стратегічно важливих галузей;

Б) нарощування виробництва експортної продукції і продуктів харчування;

В) розвиток обробної промисловості, а також виробництво устаткування.

У числі інших документів, прямо або побічно стосуються питань забезпечення економічної безпеки країни, можна виділити:

Військову доктрину Російської Федерації;

Морську доктрину Російської Федерації на період до 2020 р .;

Екологічну доктрину Російської Федерації;

Доктрину інформаційної безпеки Російської Федерації;

Основи державної політики в галузі забезпечення хімічної і біологічної безпеки Російської Федерації на період до 2010 року та подальшу перспективу;

Основи державної політики в галузі забезпечення ядерної та радіаційної безпеки Російської Федерації на період до 2010 року та подальшу перспективу;

Концепцію зовнішньої політики Російської Федерації;

Основи політики Російської Федерації в галузі розвитку науки і технологій на період до 2010 року та подальшу перспективу;

Основи державної політики Російської Федерації в Арктиці на період до 2020 року і подальшу перспективу;

Основні положення регіональної політики в Російській Федерації;

Концепцію державної національної політики Російської Федерації;

Основи прикордонної політики Російської Федерації;

Концепцію прикордонного співробітництва в Російській Федерації;

Стратегію розвитку інформаційного суспільства в Російській Федерації.

Читайте також:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация