Стратегія управління держборгом України - що буде робити Кабмін

  1. Якщо швидко не вжити ефективних заходів, борговий тягар для економіки може стати непосильним
  2. Цілі управління держборгом
  3. Що буде робитися для зниження небезпеки боргового навантаження
  4. АВТОР:
  5. Орфографічна помилка в тексті:

10 грудня 2017, 7:46 Переглядів:

Якщо швидко не вжити ефективних заходів, борговий тягар для економіки може стати непосильним

10 грудня 2017, 7:46 Переглядів:   Якщо швидко не вжити ефективних заходів, борговий тягар для економіки може стати непосильним

. Фото: Олександр Яремчук

Державний борг - це сукупні боргові зобов'язання країни перед усіма кредиторами (юридичними та фізичними особами, державами, міжнародними організаціями та ін.). Він складається із заборгованості уряду, регіональних та місцевих органів влади, а також боргів всіх корпорацій з державною участю (пропорційно частці держави в їх капіталі).

Держборг розділяється на зовнішній, тобто заборгованість іншим країнам, міжнародним фінансовим організаціям та ін., і внутрішній - заборгованість власникам державних цінних паперів і іншим кредиторам.

В борг беруть практично всі держави - це дозволяє їм розвиватися. Свого часу соціалістична Румунія вирішила обнулити свої зовнішні борги, але рівень життя в країні від цього аж ніяк не збільшився, скоріше, навпаки.

У загальному випадку немає відповіді на питання, яка величина держборгу є оптимальною або безпечної для країни. У одних при рівні боргу в 30-40% від ВВП вистачає проблем, а інші і при 110% відчувають себе непогано. Але в Україні нинішня боргове навантаження - близько 70% ВВП - міжнародними фінансовими організаціями вважається небезпечною, та й уряд згідно з цим.

Однак оцінювати потрібно не тільки величину боргу, але і його структуру, графік виплат. Може виявитися так, що в якийсь період виплати будуть такі великі, що для їх покриття не вистачить доходів бюджету, доведеться залазити в валютні резерви країни, можлива також маса інших неприємностей. Для України найбільш небезпечний в цьому відношенні рік - 2019.

З держборгом уряд повинен працювати: оцінювати потреба в нових запозиченнях, планувати надходження коштів, необхідних для здійснення не тільки найближчих, а й щодо далеких виплат, реструктуризувати борг, наприклад, замінюючи дорогі і короткі зобов'язання дешевшими і довгими і т.п.

Займається цим, в основному, Мінфін. Стверджує ж загальні принципи роботи Кабінет міністрів. Так, 1 грудня він прийняв Середньострокову стратегію управління держборгом на 2017-2019 рр.

Цілі управління держборгом

У цьому документі йдеться про те, що цілями управління державним боргом є:

  • фінансування держвидатків з мінімально можливою вартістю обслуговування державного боргу (з урахуванням ризиків);
  • забезпечення ефективного функціонування внутрішнього ринку державних цінних паперів і розширення доступу до міжнародного ринку капіталу.

Завданнями управління держборгом в середньостроковій перспективі є: отримання повноцінного доступу до зовнішніх джерел фінансування, зменшення вартості обслуговування боргу і уникнути пікових навантажень на державний бюджет, пов'язаних з платежами по боргу.

Прогнозна потреба в запозиченнях складає близько 174,8 млрд грн у 2017 році, 214,9 млрд - в 2018 році і 258,6 млрд - в 2019 році.

Гроші ці можна знайти всередині країни і поза нею. Усередині головними покупцями державних цінних паперів є банки. Найдешевшим доступним зовнішнім ресурсом є кошти міжнародних фінансових організацій і офіційних кредиторів (інших держав). Але подібне кредитування на пільгових умовах передбачає виконання позичальником певних умов.

Найбільш поширеним ринковим інструментом здійснення зовнішніх запозичень є випуск облігацій зовнішньої державної позики (євробондів) Ці папери випускаються на різний термін і з різною річною прибутковістю, яку держава обіцяє покупцям. У загальному випадку, якщо попит великий, то дохід нижче.

Випуски євробондів можуть здійснюватися як в іноземній валюті, так і з прив'язкою до національної валюти, що дозволяє залучити іноземних інвесторів, уникаючи валютного ризику (залежно величини виплат від курсу національної валюти).

Що буде робитися для зниження небезпеки боргового навантаження

Для реалізації Стратегії уряд має намір здійснити такі заходи:

  • збільшення питомої ваги внутрішніх запозичень в загальній структурі (якщо не вистачить грошей, то для повернення внутрішніх боргів, в крайньому випадку, можна їх додрукувати, нехай і фінансових ризиків в даному випадку менше);
  • регулярне розміщення широкого спектра державних цінних паперів з різними термінами обігу відповідно до попиту;
  • збільшення середнього терміну обігу державних цінних паперів (так, довгі папери дешевші, але і тривалість виплат відсотків по ним зростає);
  • проведення роботи щодо забезпечення повноцінного доступу України на зовнішні ринки капіталу (для цього потрібно зміцнювати економіку, боротися з корупцією і т.п. - інвестори повинні вірити позичальникові);
  • здійснення операцій з метою зменшення пікових навантажень на державний бюджет і стимулювання попиту на державні цінні папери;
  • обмін держоблігацій, що знаходяться у власності Національного банку, на нові, випущені на інших умовах (це варіант реструктуризації боргу);
  • розширення співпраці з міжнародними фінансовими організаціями, зокрема Світовим банком, МВФ, Європейським банком реконструкції та розвитку, Європейським інвестиційним банком (ці організації вимагають від влади України реформ, без чого грошей не дадуть).

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Як в Україні будуть приборкувати держборг". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Сергій Гусєв

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация