Строгий піст: розправа над Предтечею

Євангельська історія страти пророка і Предтечі Господнього Іоанна лягла в основу безлічі творів мистецтва. Танцює Саломія, дочка Іродіади, догоджає царя Ірода, а в якості нагороди за свій танець просить голову Іоанна на блюді. Російська православна церква згадує цю подію 11 вересня за новим стилем. У цей день потрібно було строгий пост. Євангельська історія страти пророка і Предтечі Господнього Іоанна лягла в   основу   безлічі творів мистецтва

Святий Іоанн Предтеча, який сповіщав про прихід Господа Ісуса Христа і хрестив Його в Йордані, був схоплений за наказом царя Ірода Антипа і ув'язнений. Пророк Божий відкрито викривав Ірода за те, що, залишивши законну дружину, він беззаконно жив з Іродіадою, дружиною свого брата Пилипа.

Ставлення царя Ірода до святого було подвійним: з одного боку він вірив, що Іоанн - дійсно пророк і боявся народного гніву в разі розправи над Предтечею, з іншого - не в силах був терпіти викриття.

У день свого народження Ірод влаштував великий бенкет, на ньому були присутні вельможі, старші та тисячники. Дочка Іродіади Саломія виконала танець перед гостями. Подробиці її танці не описані в Євангелії, але прийнято вважати, що танець цей був еротичний і надзвичайно непристойний - якийсь варіант добре всім відомого "танцю живота". Власне, що ще могло призвести настільки сильне враження на Ірода, до того моменту вже добряче випив і небайдужого до жіночої статі?

Саломія так догодила цим Іроду, що він поклявся перед гостями дати їй все, чого б вона не попросила. Танцівниця пішла до матері за порадою. Іродіада наказала своїй дочці просити негайно ж на блюді голову Іоанна Хрестителя. Саломія висловила Ірода це прохання, і Ірод засмутився. Він боявся гніву Божого за вбивство пророка, якого сам раніше слухався. Боявся і народного повстання в разі беззаконної розправи над праведником. Але, в той же час, Ірод не міг порушити необережну клятву, даної в присутності великої кількості свідків.

Цар наказав відрубати голову святому Іоанну і принести її на блюді Соломії. За переказами, голова продовжувала викривати Ірода і Іродіяду, мертві уста проповідника покаяння ще раз відкрилися і вимовили: "Ірод, і не годиться тобі мати жінку Филипа, брата твого".

Саломія взяла блюдо з главою святого Іоанна і віднесла своїй матері. У гніві Іродіада сколола язик пророка голкою і закопала його святу голову в нечистому місці. Останки святого врятувала благочестива Іоанна, дружина урядника Іродового Хузи. Вона поховала святу голову Іоанна Хрестителя в глиняній посудині на горі Оливній, де в Ірода була власна ділянка землі. Святе тіло Іоанна Хрестителя взяли тієї ж ночі його учні й поховали в Севастії, там, де відбулося злодіяння. Після вбивства святого Іоанна Хрестителя Ірод продовжував правити ще якийсь час. Понтій Пилат, правитель Юдеї, посилав до нього зв'язаного Ісуса Христа, над Яким він насміявся. Про це оповідає Євангеліє від Луки (Лк. 23, 7-12).

За церковним переданням, суд Божий відбувся над Іродом, Іродіадою і Саломією ще при їхньому земному житті. Аравійський цар Арефа, батько законної дружини Ірода, в помсту за безчестя своєї дочки висунув проти царя-чужоложникове свої війська. Воїни Арефи перемогли воїнів Іродові, Ірод зазнав сильної поразки: майже всі воїни його були перебиті, і сам він врятувався з великими труднощами. Зазнавши поразки, Ірод піддався гніву римського імператора Кая Калігули (37-41) і був разом з Іродіадою засланий в ув'язнення до Галії, а потім в Іспанію. Там онокончіл життя свою в скруті і лихах; але раніше своєї смерті він бачив смерть "плясавіци", своєї дочки.

Саломія, переходячи взимку річку Сікоріс, провалилася під лід. Лід здавив її так, що вона висіла тілом у воді, а голова її перебувала над льодом. Подібно до того, як вона колись танцювала ногами по землі, тепер вона, немов танцююча, виробляла безпорадні рухи в крижаній воді. Так вона висіла до тих пір, поки гострий лід не перерізав її шиї. Труп її не був знайдений, а голову принесли Іроду з Іродіадою, як колись принесли їм главу святого Іоанна Предтечі.

Через багато років після страти святого Іоанна Хрестителя земля, в якій спочивав глиняний посуд зі святою главою Предтечі, перейшла в власність благочестивому вельможі Інокентію. Ця посудина знайдений їм при будівництві церкви. Інокентій дізнався про велич святині за тим, що трапилося при цьому чудесам і знаменням. Але перед своєю кончиною, боячись як би святиня була зганьблена іновірцями, він знову приховав її в тому ж місці.

Минуло багато років, церква, побудована Інокентієм, прийшла в запустіння. У дні імператора Костянтина двом ченцям, які прийшли на поклоніння до Єрусалиму, двічі з'явився святий Іоанн Хреститель і вказав місце знаходження своєї чесної глави. Відкопавши святиню, ченці поклали її в мішок з верблюжої вовни і вирушили додому, але по дорозі зустріли незнайомого гончаря, якому довірили нести дорогоцінну ношу. Тоді гончар з'явився сам Предтеча і велів бігти від недбайливих ченців разом з ношею. У родині гончаря чесна глава зберігалася і передавалася з покоління в покоління в запечатаному посудині, поки нею НЕ заволодів священик Євстафій, заражений єрессю аріанства. Користуючись чудодійною силою, що виходила від глави, він спокусив безліч людей в єресь. Коли ж його блюзнірство відкрилося, він втік, закопавши святиню в печері поблизу Емесси, сподіваючись згодом знову забрати її. Але Бог цього не допустив. У печері поселилися благочестиві ченці та виник монастир.

У 452 р архімандриту монастиря Маркелові святий Іоанн вказав в баченні місце приховування своєї голови, і вона була знову знайдена. Святиню перенесли в Емессу, а потім до Константинополя. Свято першого і другого чудесного обрітення глави Іоанна Хрестителя відзначається Церквою 24 лютого (9.111)

Близько 850 р, коли в Константинополі виникли хвилювання, пов'язані з посиланням св. Іоанна Златоуста, глава св. Іоанна Хрестителя була віднесена в Емессу, а звідти, під час набігу сарацинів, - в Комани, де була захована пізніше, за часів иконоборческих гонінь. Після відновлення іконошанування Патріарху Ігнатію вночі на молитві було зазначено місце, де зберігалася чесна глава. Святиня знову була знайдена і перенесена в придворну церкву; частина її зберігається на Афоні. Свято третього набуття голови св. Іоанна Предтечі - 25 травня

Це день називають "другою Великою П'ятницею". "Бо сьогодні погублен найбільший з усіх народжених жінками - святий Предтеча і Хреститель Господній Іоанн. У Велику П'ятницю люди Бога вбили, Бога розіп'яли. В день сьогоднішнього святого великого свята люди вбили найбільшого з людей. Найбільшого - це говорю не я. Чого варті мої похвали великому і славному Предтечі Господнього, якого уста Господні вихваляли більш, ніж будь-кого з людей, більш, ніж будь-кого з апостолів, з Ангелів, з пророків, з праведників, з мудреців. Бо уста Господні сказали про нього: "Між народженими від від жінок не було ольшое Іоанна Хрестителя "(Мф. 11, 11). Немає більшої похвали у всьому всесвіті", - говорив у проповіді на цей день преподобний Іустин (Попович).

У цей день церквою встановлено суворий піст. Православні не вживають в їжу м'яса, молочних продуктів, яєць, риби і навіть рослинного масла. Деякі вважають, що в цей день не можна "є кругле" і користуватися ріжучими предметами, але це всього лише народне марновірство, що не має ніяких підстав в церковній традиції. Священики в своїх проповідях в цей день закликають прихожан до тверезості: адже саме через пияцтво був убитий великий пророк.

Відрізання голови Іоанна Предтечі присвячений знаменитий храм в Коломенському, який був збудований бездітним Василем III з молінням про дарування великому князю спадкоємця престолу. На честь цього свята освячений і головний собор Іванівського монастиря в Китай-місті, який називають "Флоренцією в Москві ".

Читайте також:

11 вересня православні згадують усікновення ...

У центрі Москви зберігається обруч Іоанна Предтечі

Соломія не могла вимагати голови Хрестителя

Пам'ять Іоанна Предтечі Православна Церква ...

Сьогодні свято Різдва Іоанна Предтечі

Власне, що ще могло призвести настільки сильне враження на Ірода, до того моменту вже добряче випив і небайдужого до жіночої статі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация