Стукнуло 60? Іди в прибиральниці

  1. Працюйте і далі, якщо хочете
  2. Вихід з депресії

На нинішній сесії ВР народні депутати збираються розглянути законопроект пенсійної реформи. Якщо він буде прийнятий, як зміниться життя працюючих пенсіонерів?

Працюйте і далі, якщо хочете

Реформа в першу чергу створить стимули до праці як для людей передпенсійного віку, так і для нинішніх пенсіонерів, стверджує директор з розвитку найбільшого сайту пошуку роботи в Україні Work.ua Сергій Марченко.

Сергій Марченко: «Епоха турбулентності в банківському бізнесі поступово добігає кінця»

Пов'язано це з тим, що працюючі пенсіонери отримуватимуть пенсії в повному обсязі, а не 85%, як сьогодні. Наочною ілюстрацією того, наскільки важливий для них безподатковий клімат, є дані ПФ. Аж до 2014 року кількість тих, хто і після виходу на пенсію трудився, в країні постійно збільшувалася: у 2010 їх налічувалося 2,8 млн., В 2011-му - 2,9 млн., В 2012-му - 3 , 1 млн., в 2013-2014 рр. - 3 млн. Після введення податку ситуація в корені змінилася: в 2015-му - 2,7 млн., В 2016-м - 2,4 млн., А в першому півріччі 2017 го залишилося 2,3 млн. Чоловік.

Справа в тому, що переважна більшість пенсіонерів отримують пенсії до 1500 грн. Тим часом Work.ua проаналізував пропозиції роботодавців, розміщених на сайті в нинішньому році, і з'ясував, що до сімки найбільш популярних професій, які вони пропонують тим, кому за 60 років, увійшли посади, в основному пов'язані з малооплачуваним працею: прибиральниця, комірник, менеджер з продажу (продавці), кур'єр, охоронець, завгосп і електрик. Ніхто не пропонує інженерні посади, юриспруденцію, банківські професії і т. Д. Кому охота, втрачаючи частину пенсії, кожен день їздити на роботу, давитися в громадському транспорті і нервувати на виробництві за вельми скромні за теперішніх часів зарплати!

Це підтверджується і тим, що у тих, кому за 60, поки що популярні такі професії, як водій, бухгалтер і охоронець. Керівник займає 5-е місце після прибиральниці.

Самі претенденти, згідно їх резюме, воліли б працювати в таких сферах, як робочі спеціальності, адміністрація, будівництво та архітектура, сфера обслуговування, охорона і безпека, освіта та наука, транспорт і автобізнес.

На перший погляд, частина пропонованих роботодавцями вакансій повинна влаштовувати пенсіонерів, але справа в тому, що ті, кому за 60, зовсім не хочуть працювати за копійки. Якби їх взяли на посаду керівника, найвища зарплата, проти якої вони не стали б заперечувати, - 18 318 грн. Головний інженер, на їхню думку, повинен отримувати 16 523 грн. У юристів і механіків запити скромніші - відповідно 15 125 грн. і 14 357 грн. Менш вимогливі кухаря, керівники відділів і виконроби: 11 933, 11 518 і 11 391 грн.

У зв'язку з цим доречно буде згадати відоме прислів'я: «З'їсти-то він з'їсть, та хто ж йому дасть!» На цю думку наводить опитування Work.ua, який він провів серед 145 тис. Роботодавців. 81% чесно відповіли, що при наймі кандидатів звертають увагу на вік. 14,4% цієї темою не цікавляться, а решта ухилилися від відповіді.

На ще більш сумні роздуми наводить відповідь на питання, чи візьмуть вони на роботу людину старше 60 років. Половина роботодавців (50,5%) чесно відповіли, що ні. Чи згодні тільки 34,1%.

«Картину маслом» доповнює відповідь на питання, чи готові роботодавці вкладати гроші в навчання співробітника старше 60 років. Негативно на нього відповіли 74,1%, а погодилися всього 8%.

Становище ускладнюється ще й тим, що, згідно з даними ПФ, кількість працюючих пенсіонерів в містах складає 12,9%, а в селах 17,5%. Спостерігається і гендерна нерівність: серед тих, хто працює після 60 років, 12,3% жінок і 17,3% чоловіків. На сайті Work.ua диспропорція між слабким і сильною статтю ще більш очевидна: 31% жіночих резюме проти 69% чоловічих.

Проте, за словами пана Марченко, ситуація повинна змінитися. В рамках пенсійної реформи передбачається збільшити квоти для компаній, в яких працюють співробітники старше 45 років. Фірми зі штатом менше 25 осіб вільні чинити з такими людьми на власний розсуд. Згідно зі змінами, підприємства, в штаті яких більше 8 чоловік, будуть зобов'язані мати хоча б одну людину старше 45 років. Це означає, що попит на таких людей зросте, і їм буде простіше знайти роботу.

Від себе зазначимо, що ми це вже проходили. В початку 2013 почав діяти оновлений закон про працевлаштування, в якому була введена норма, щоб 5% штату роботодавців становили випускники вузів, люди передпенсійного віку, батьки дітей до 6 років і люди з обмеженими можливостями. Натомість роботодавці отримали пільги зі сплати ЄСВ. Однак ситуація на ринку праці не надто змінилася. Експерти тоді пояснювали, що зайнятість не може з'явитися тому, що їй це наказано законом, а нові робочі місця не виникнуть, якщо економіка знаходиться в глибокій рецесії. Роботодавці тоді посилалися на те, що пільги від працевлаштування особливих категорій не компенсували втрати, і не тільки в тих галузях, де був задіяний важка фізична праця. Так що важко сподіватися на те, що нові квоти щодо людей старше 45 років сильно вплинуть на ринок праці.

Крім того, в законопроекті передбачено, що не можна буде звільнити людину за 3 роки до пенсії. Це не означає, що з співробітників не будуть розлучатися за порушення дисципліни, прогули і т. П., Однак при скороченні штатів такі люди підлягають звільненню в останню чергу. У зв'язку з цим слід зазначити, що навряд чи ця норма буде зупиняти роботодавців - будь-який з них може знайти десятки законних способів, щоб розлучитися з неугодним співробітником.

З іншого боку, конкуренція на ринку праці може загостритися. І пов'язано це з тим, що право на пенсію за вислугу років мають військові, держслужбовці, судді, працівники прокуратури, поліція, вчителі, лікарі та працівники соціальної сфери. Після реформи в списку залишаться тільки військовослужбовці. Це означає, що працюючих пенсіонерів стане набагато більше.

До слова, виключення зі списку поліцейських виглядає дещо дивно. Робота у них аж ніяк не цукор, а умови служби не надто відрізняються від військової. Зрозуміло, не всі поліцейські ризикують життям, але тільки в 2016 р при обставинах, пов'язаних з виконанням службових обов'язків, було травмовано 900 поліцейських, а загинуло 18.

Говорячи про нові терміни трудового стажу для виходу на пенсію, пан Марченко зазначив, що вони теж зіграють свою роль. Сьогодні це 15 років. З 2018 року стаж підвищиться до 25 років, а з 2028-го - до 35 років.

- Давайте підрахуємо, - зазначив пан Марченко на прес-конференції в «Укрінформі». - Наприклад, якщо молода людина в 22-24 роки закінчує вуз і починає працювати, то вийде 35 років стажу. Проблема, на мій погляд, в тому, що багато громадян працюють нелегально і отримують гроші в конвертах. Нові норми законодавства подвигнут їх до офіційного працевлаштування.

До слова, процес легалізації праці вже почався. Якщо розглянути графік платників ЄСВ та одержувачів пенсій (дані ПФ), то можна відзначити цікаву деталь. У 2010-2012 рр. їх кількість була приблизно однаковою. У 2013-му кількість платників ЄСВ різко зросла, а потім дещо знизилася, але в 2016-2017 рр. відбувся стрибок вгору. У той же час кількість пенсіонерів за всі ці роки практично не змінювалося. Така динаміка свідчить про поступовий вихід бізнесу з тіні, а це означає, що якщо тенденція до нарощування платежів ЄСВ збережеться, є шанси дещо стабілізувати ПФ і зменшити дотації в нього з держбюджету.

- Резюмуючи вищесказане, можна відзначити, що деякі положення майбутнього закону спрямовані на те, щоб дати людям старшого віку можливість продовжувати трудову діяльність, якщо вони в цьому зацікавлені, - підкреслив пан Марченко.

Вихід з депресії

Незважаючи на те, що економіка країни, м'яко кажучи, перебуває далеко не в кращому стані, намітилися і позитивні тенденції.

Один з головних показників - кількість резюме, які розміщують на сайтах роботодавці. Згідно з даними Work.ua, в січні цього року в порівнянні з аналогічним періодом 2016- го їх стало на 43% більше. Зростання відзначався і в лютому-травні, в червні впав до мінус 0,2%, але вже в липні-вересні кількість вакансій у порівнянні з минулим роком знову зросла. В середньому (в порівнянні з 2016-м) їх стало більше на 24%. І це при тому, що кількість вакансій в минулому році щодо 2015 го зросла на 62%.

Крім того, існує такий показник, як категорії зростання, завдяки якому на підставі вакансій роботодавців можна встановити, в яких секторах економіки спостерігається найпомітніший підйом. До першої трійки увійшли найбільш важливі для економіки галузі. У порівнянні з минулим роком у виробництві кількість пропозицій зросла на 56%, в логістиці - на 52%, а в будівництві та архітектурі - на 49%. За ними підтяглися транспорт, сфера обслуговування, банки і бухгалтерія.

За словами пана Марченко, в останні роки банківський сектор відчував себе неважливо, особливо в сегменті роздрібного бізнесу, спостерігалося багато банкрутств банків. Відрадно, що за кількістю вакансій цей фінансовий сектор знову в списку лідерів. Якщо грунтуватися на показниках найму фахівців, епоха турбулентності в банківському бізнесі поступово добігає кінця. Можна сподіватися, що банківський сектор і в цьому, і в наступному році проявить себе з кращого боку.

Про поступовий вихід економіки з піке свідчить і зростання середньої зарплати українців щодо минулого року, хоча цей процес йде не такими темпами, як збільшення кількості вакансій. В середньому за січень-вересень нинішнього року цей показник виріс на 23% в порівнянні з аналогічним періодом 2016- го. Зрозуміло, не можна скидати з рахунків інфляцію, але поки що темпи зростання номінальних зарплат її перевищують.

Що стосується середньої зарплати, то традиційно лідирують Київ і Київська область. Середнє винагороду за працю, яке пропонують зареєстровані на Work.ua роботодавці в цих регіонах, становить 7870 грн. Друге місце за підсумками 9 місяців 2017 р зайняла Одеська область. За нею йдуть Харківська, Львівська, Дніпропетровська, Закарпатська та Чернівецька області.

Часи, коли Західна Україна вважалася депресивним регіоном, відходять у минуле. Її вихід в лідери, на думку пана Марченка, пояснюється інвестиційною активністю. Наприклад, в 2015 р в Закарпатській обл. побудували завод «Ядзакі Україна», який виробляє найважливіші компоненти в автомобільній індустрії - схемні джгути (сукупність проводів, контактів та інших мікродеталей), і асфальтовий завод.

У Львівській обл. заробили біогазовий завод і два меблевих. У квітні 2016 р запущений завод японської компанії Fujikura, який виробляє електропроводку для автомобілів Volkswagen. Було працевлаштовано 3 тис. Чоловік. Загальний обсяг іноземних інвестицій на першому етапі склав 87 млн. Грн.

В Івано-Франківській обл. запустили заводи «TM Ondo» і комплектуючих для автомобілів, а також станцію з виробництва біогазу. А в Тернопільській обл. три заводи: «Тернопільський кар'єр», з виробництва кабельно-провідникової продукції та з виготовлення змішаних мінеральних добрив.

На закінчення залишається відзначити, що про початок стабілізації ситуації на заході країни і про її погіршення в інших регіонах дозволяють судити недавно опубліковані дані Національного банку Польщі. Так, в 2016 р в польській економіці було задіяно 770 тис. Українців, а на початку вересня 2017 року - близько 1 млн. Але якщо в 2013 р 93,7% українських працівників прибули з Західної і Центральної України, то за останні три роки частка українців зі сходу і півдня зросла з 6,3% до 28,4%.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Якщо він буде прийнятий, як зміниться життя працюючих пенсіонерів?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация