Штурмгевер Калашникова, або Навчіть скульптора гуглити

скандал навколо плодовитого і невдалого скульптора Салавата Щербакова - автора пам'ятника генерал-лейтенанту М.Т.Калашнікову, винахіднику найзнаменитішого в світі автомата, - продовжує мляво розвиватися.

З п'єдесталу вже спиляли схему автомата, в якому фахівці по сигналу історика Юрія Пашолок одноголосно визнали німецьку автоматичну гвинтівку StG44. "Запив пам'ятник Михайлу Тимофійовичу Калашникову зі вибух-схемою Штурмгевер - це просто вищий пілотаж!" - висловився експерт.

Схему спиляли в той же день, коли пост Пашолок розійшовся "по інтернету". Після демонтажу робочих забрали в поліцію - як жартував народ, за вандалізм або відсутність московської реєстрації (офіційно заявили, що просто оформили документи про виконану роботу).

Присоромлений скульптор (і слідом за ним Мінкульт) зізнався, що його "підвів інтернет" - тобто він погуглити "автомат Калашникова" та отримав в пошуковій видачі схему StG44, основна зброя п'ятої танкової дивізії СС "Вікінг". Це легко пояснити: багато західних зброярі вважають, що Штурмгевер як мінімум надихнув Калашникова на створення його легендарного дітища (а як максимум - мова про плагіат).

На цей рахунок, до речі, вже висловився російський музикант Юрій Лоза - останнім часом великий фахівець з творчим запозиченням. За його словами, в появі схеми StG44 на п'єдесталі пам'ятника Калашникову "немає нічого страшного".

"Нічого нового, революційного про спорудження сказати не можна, ви ж розумієте, що всі ідеї-то загальні: стовбур, приклад, патронник. Всі елементи одні й ті ж. Всі один у одного деруть, всі один в одного запозичують. Наскільки я розумію, нічого страшного в цьому немає ", - резюмував артист, запропонувавши пройтися по іншим сучасним скульптурам, де теж повно" косяків ".

"Пояснювальну" мова скульптора Щербакова можна розбирати на цитати:

Дійсно - будь то радіо, телефон або автомат, не кажучи вже про атомну бомбу - одні й ті ж думки можуть прийти конструкторам в голову в один і той же час. І це анітрохи не применшує найбільш успішне відкриття, навіть якщо в його основу закладено інноваційні конструктивні ідеї, реалізовані в попередніх зразках колегами по цеху.

Аж до 1941 року багато конструктори і зброярі Німеччини і СРСР працювали в режимі спільних лабораторій і підприємств. Мало хто знає, що радянські інженери з німецькими колегами допрацювали знаменитий "Юнкерс", створивши запущені в серію дослідно-конструкторські зразки Junkers F-13. вони навіть імпортувалися в треті країни.

вони навіть   імпортувалися   в треті країни

Вплив німецьких конструкторів відчувалося і через десятиліття. Російський винищувач "Беркут" Су-47 з крилом зі зворотним стреловидностью мав попередника - перший в світі суцільнометалевий турбореактивний бомбардувальник з крилом зі зворотним стреловидностью Ju-287.

Російський винищувач Беркут Су-47 з крилом зі зворотним стреловидностью мав попередника - перший в світі суцільнометалевий турбореактивний бомбардувальник з крилом зі зворотним стреловидностью Ju-287

Військово-технічне німецько-радянське співробітництво всіляко заохочувалося, цілком офіційно входило в прерогативи "Особливою групи Р" ( "Sondergruppe R", де R - Russland, тобто Росія), створеної ще в 1921 році під керівництвом майора Фішера для організації військово-технічного співпраці з СРСР.

То чи варто дивуватися впливу конструкторських ідей, закладених в німецьку гвинтівку, на автомат Калашникова?

Так що питання ні до Калашникову, а до Салават Щербакову і його "творчого польоту фантазії" (так висловилися в РВІО - Російському військово-історичному суспільстві, яким займався роботу над пам'ятником). Говорячи, що "у нас косяки всюди", Юрій Лоза прав - вже щодо Щербакова точно. Цей скульптор взагалі любитель історичного німецької зброї.

З уже відкритого на Білоруському вокзалі пам'ятника "Прощання слов'янки" його ж роботи довелося спилювати дві німецьких гвинтівки Mauser 98k. На стелі "Підкорювачам космосу" у ВДНГ гордо красується ракета, дуже нагадує формою стабілізаторів та й усього корпусу знамениту німецьку Фау-2 (надалі, творчо перероблену С. П. Корольовим в виріб Р-1).

Є питання і до міністерства культури, глава якого Володимир Мединський на відкритті пам'ятника назвав автомат Калашникова "справжнім культурним брендом Росії". У цих словах відчувається відверта глузування.

бренд символізує якусь рису, властиву цілому, тобто всій спільності явища. Виходить, що краще, що російські принесли світову культуру, - це зброя! Після скандалу з профінансованої на державні гроші "Матільдою" міністр продовжує дивувати сміливою оригінальністю у своєму підході до вітчизняних історії та культурі.

То чи варто дивуватися впливу конструкторських ідей, закладених в німецьку гвинтівку, на автомат Калашникова?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация