СУ-25 Грач Літак Штурмовик, Технічні Характеристики ТТХ і Бойове Застосування Російського Винищувача, Огляд Висоти і Швидкості Польоту

  1. Історія створення і застосування Су-25
  2. Загальний опис літака
  3. Технічні характеристики Су-25

29.04.2019

Практично всю другу половину минулого сторіччя Радянська армія не мала на своєму озброєнні спеціалізованого літака, який би займався безпосередньою підтримкою своїх військ на полі бою. Тобто, штурмовика. Це здається досить дивним, адже легендарний «літаючий танк» Іл-2 , Вніс вагомий вклад в перемогу над гітлерівською Німеччиною. Проте, в 1956 році було прийнято рішення про розформування штурмової авіації. За задумом тодішнього військового керівництва, її функції повинні були взяти на себе винищувачі-бомбардувальники.

Дане рішення було помилкою, але щоб зрозуміти це треба було кілька десятиліть. У той час військові доктрини супердержав передбачали широке застосування ядерної зброї, в тому числі і тактичного. Природно, при такому підході займатися тихохідними літаками, які б знищували ворожу бронетехніку і живу силу за допомогою звичайних бомб і гарматно-кулеметного озброєння, було не дуже цікаво.

Однак, в середині 60-х концепції військових змінюються. Ядерна війна стає менш вірогідною, війська повинні воювати і знищувати противника за допомогою звичайних озброєнь. У 1967 році були проведені масштабні навчання «Дніпро», які чітко показали необхідність створення нового штурмовика. Су-7Б, МіГ-21 , Міг-19 і Як-28 були не здатні виконувати цю функцію: вони мали високі швидкості польоту і просто не могли ефективно працювати по малорозмірних і маневреним наземних цілях. Крім того, ці літаки не мали достатнього захисту і були уразливі для зенітної артилерії або просто вогню стрілецької зброї з землі.

Крім того, ці літаки не мали достатнього захисту і були уразливі для зенітної артилерії або просто вогню стрілецької зброї з землі

Радянської армії потрібен був аналог Іл-2, зроблений на сучасному технологічному рівні. Цей літак повинен був мати невисоку дозвукову швидкість польоту, бути маневреним і добре захищеним, вміти працювати на малих висотах.

Цей літак повинен був мати невисоку дозвукову швидкість польоту, бути маневреним і добре захищеним, вміти працювати на малих висотах

Історія створення і застосування Су-25

У 1969 році був оголошений конкурс, в якому взяли участь чотири конструкторських бюро: Яковлева, Мікояна, Ільюшина і Сухого. Всі конструкторські бюро, крім КБ Сухого запропонували модифікації серійних літаків. Літак Іл-102, представлений КБ Ільюшина, відповідав вимогам конкурсу, але відрізнявся зайвої простотою і мав ряд недоліків. КБ Сухого виставило на конкурс прототип штурмовика Т-8, який за власною ініціативою вже кілька років розробляли фахівці бюро.

Т-8 був оголошений переможцем конкурсу. Історія появи на світ цієї машини також досить цікава. У 1968 році до конструкторам КБ Сухого звернулася група викладачів Військово-повітряної академії з пропозицією розробити новий штурмовик. Почалася робота, спочатку про неї не знав навіть генеральний конструктор КБ. Лише тільки після того, як була готова концепція нового літака, про роботи повідомили Сухому. Він схвалив цей почин і вніс в проект свої корективи.

Він схвалив цей почин і вніс в проект свої корективи

Конструктори спочатку задумували «літак поля бою», який повинен був підтримувати сухопутні війська в умовах сильного протидії ППО. Особливу увагу було приділено маневреності та живучості літака. Також літак повинен бути простим у виробництві, невибагливим в обслуговуванні і не пред'являти високих вимог до аеродромів базування.

Т-8 вперше піднявся в повітря в лютому 1975 року. У 1978 році допрацьована машина була передана для державних випробувань. У 1980 році почалася війна в Афганістані, і новий штурмовик відразу взяв участь в бойових діях, хоча на той момент машина ще навіть не пройшла етап державних випробувань. Конструктори літака вказували на те, що літак ще не готовий, але військові хотіли випробувати його в бойових умовах.

Літак прекрасно показав себе у важких умовах Афганістану і отримав найвищі оцінки військових. Відразу після офіційного закінчення випробувань була створена особлива авіаційна ескадрилья, озброєна Су-25, яка була відправлена ​​до Афганістану. Саме там цей літак отримав своє прізвисько «Грач».

Літак пристосовувався до важких умов війни. У 1984 році у моджахедів з'явилися ПЗРК, у відповідь на це, на Су-25 були встановлені додаткові касети з ІК-пастками. Через два роки у противника з'явився новий американський ПЗРК «Стінгер», який став серйозною проблемою для радянської авіації. Цей комплекс був обладнаний досконалою системою наведення, тому розробники штурмовика зайнялися збільшенням живучості літака. Була змінена система прокладки трубопроводів, посилена їх захист. У хвостовій частині літака була встановлена ​​система пожежогасіння.

У хвостовій частині літака була встановлена ​​система пожежогасіння

Штурмовик Су-25 воював в Афганістані протягом восьми років, і цей період показав високу надійність і ефективність машини. «Граки» здійснили 60 тисяч вильотів, втративши при цьому всього лише 23 машини. Були випадки, коли Су-25 повертався на аеродром, маючи до 150 пробоїн. Жоден з літаків не було втрачено через вибух паливних баків або загибелі пілота.

Крім Афганістану штурмовик Су-25 брали участь в громадянському конфлікті в Анголі. Ці літаки брали участь в ірано-іракській війні, правда, інформації про їх бойовому застосуванні немає. Вони були задіяні в конфліктах, які відбувалися в колишніх радянських республіках. Ці машини воювали в Африці, активно застосовувалися в ході першої та другої чеченської війни. Сьогодні Су-25 застосовуються в Іраку проти бойовиків організації ІГІЛ .

Літак Су-25 перестав серійно випускатися в 1992 році. Він є основним штурмовиком російської армії . Льотчики дуже люблять цю машину.

Загальний опис літака

Компонування літака Су-25 максимально підходить для вирішення завдань, які стоять перед ним, а саме: ефективне знищення наземних цілей на дозвукових швидкостях польоту. Літак прекрасно працює на малих висотах, його практична стеля становить 10 тисяч метрів.

Літак має стандартну схему, з високо розташованими крилами. Крило має трапецієподібну форму з невеликою стреловидностью. Воно оснащене потужною і надійною механізацією, що складається з закрилків, елеронів, предкрилков і гальмівних щитків. Все це робить літак дуже маневреним.

Літак має два двигуни, які розташовані в гондолах нижче крил, в місці з'єднання крила і фюзеляжу.

Повітрозабірники нерегульовані з косим входом. Хвостове оперення - однокільове. Літак обладнаний гальмівним парашутом.

Перші машини були обладнані двигунами Р-95Ш, потім була проведена модернізація: на літаку стали встановлювати інший двигун - Р-195, який мав більш високі технічні характеристики. Крім того, Р-195 має більш високу живучість (витримує попадання 12-мм снаряда) і меншу помітність в інфрачервоному діапазоні. Конструкція зроблена таким чином, щоб звести до мінімуму можливість виведення з ладу обох двигунів відразу. Су-25 має чотири вбудованих бака, велику увагу розробники приділили підвищенню їх безпеки. Передбачена можливість підвіски додаткових паливних баків.

На кінцях крил розташовані особливі гондоли, на яких встановлені гальмівні щитки.

При розробці Су-25 особливу увагу було приділено захищеності літака, системам забезпечення живучості та порятунку льотчиків. Всі важливі системи штурмовика дубльовані. Особливо велику увагу було приділено захисту кабіни пілота. Льотчика прикриває титанова броня товщиною до 30 мм, вона надійно захищає від обстрілів зі зброї калібром 12 мм, а з особливо небезпечним напрямками - до 30 мм. Зверху кабіна захищена бронестеклом. Для порятунку льотчика в кабіні встановлено катапультное крісло К-36Л, яке забезпечує порятунок пілота на швидкостях до 1000 км / год, на всьому діапазоні висот, включаючи зліт і посадку.

Штурмовик Су-25 має потужний комплекс озброєння. У нього входять авіаційні гармати, керовані і некеровані ракети, авіабомби різних видів. Всього на машину можна встановити 32 види різних озброєнь. На Су-25 встановлена ​​автоматична авіаційна 30-мм гармата, а решта види озброєнь можна встановлювати в залежності від бойового застосування. Штурмовик має десять точок підвіски - по п'ять під кожним крилом.

Літак може використовувати більш десяти видів некерованих авіабомб, вагою до 500 кілограм, некеровані авіаційні ракети і три види керованих ракет. Для використання цього озброєння літак оснащений лазерним далекоміром-целеуказателем. Пілот повинен підсвічувати їм мета аж до її поразки.

Пілот повинен підсвічувати їм мета аж до її поразки

Літак має трехопорное шасі, яке дозволяє штурмовику виробляти посадку і зліт навіть на погано обладнаних аеродромах.

Практика використання Су-25 в Афганістані показала необхідність модернізації навігаційного обладнання літака. Візуальна розвідка і навігація вже недостатні для сучасної війни. На останніх модифікаціях літака встановлено сучасне радіоелектронне обладнання.

Технічні характеристики Су-25

Нижче вказані тактико-технічні характеристики літака Су-25.

Модифікація Су-25 Розмах крила, м 14,36 Довжина літака, м 15,36 Висота літака, м 4,80 Площа крила 33,70 Маса, кг порожнього літака 9500 злітна 14600 максимальна злітна 17600 Паливо, кг 5000 Паливо ПТБ 2 Тип двигуна 2 ТРД Р-195 або Р95Ш Тяга, кН 2 х 44,13 (40,2) Максимальна швидкість, км / год у землі 975 Максимальна швидкість, км / год на висоті М = 0,82 Практична дальність, км 1850 Бойовий радіус дії, км на висоті 1250 у землі 750 Практична стеля, м 7000-10000 Макс. висота бойового застосування 5000 Макс. експлуатаційна перевантаження 6,5 Екіпаж, чол 1

Свіжі публікації автора:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация