Сучасна адвокатура Казахстану (Балгуль Раїсової, член Вищої Судового Ради Республіки Казахстан, адвокат)

Сучасна адвокатура Казахстану

Балгуль Раїсової,

член Вищої Судового Ради Республіки Казахстан, адвокат

На даний момент обговорюється думка про те, чи потрібен адвокатуру Казахстану   новий закон, який регулює адвокатську діяльність   , чи ні На даний момент обговорюється думка про те, чи потрібен адвокатуру Казахстану новий закон, який регулює адвокатську діяльність , чи ні. Маючи стаж адвокатської практики більше двадцяти років, вважаю, що, зміни повинні відбутися. Інше питання, які це будуть зміни і як адвокатам не втратити те, що було накопичено нами за ці два десятиліття незалежності. Державою модернізована повністю судова система, реформується прокуратура, але адвокатура залишається в своєму незмінному якості протягом останніх тридцяти років. Існуюча в даний момент модель адвокатури успадкована нами з радянських часів. Будучи інститутом громадянського суспільства, на який державою покладено обов'язок надання кваліфікованої юридичної допомоги, адвокатура потребує реформування: в плані структури організації самоврядування, у встановленні єдиних професійних стандартів якості надання безоплатної правової допомоги, в створенні внутрішнього механізму контролю самим адвокатським співтовариством за дотриманням професійної етики, в сфері професійної підготовки власних кадрів, починаючи від стажування, спеціалізації адвокатів і завершити регулярним підвищенням кваліфікації адвокатів. Головним моментом в удосконаленні діяльності адвокатури є створення умов, при яких буде можлива підготовка висококваліфікованих кадрів. На даний момент втрачено інститут наставництва, коли більш досвідчений адвокат виступав в якості ментора для стажера. Стажистів необхідно навчати всіх азам ведення справи, від моменту першої зустрічі з довірителем (підзахисним), до моменту оскарження судового акта. Багато невирішених питань у стажистів: як знайти роботу (справи), як оцінити роботу з представлення інтересів або здійснення захисту і який встановити гонорар, коли неспіврозмірні витрачені сили, час і енергія сплаченій сумі; як скласти заяву або клопотання, як вивчити багатотомну справу, коли часу мало, а роботи багато; як ставити питання на процесі, щоб отримувати інформативні відповіді; як вести себе, щоб самому не стати суб'єктом правопорушення? Чи навчають цього, чи готують спеціально, чи є спеціальні курси риторики, професійної етики, ризик-і тайм-менеджменту в юриспруденції? Навчають чи наших стажерів того, що є ділова репутація адвоката?

ОСВІТА АДВОКАТА

Необхідне створення АКАДЕМІЇ (або інституту) адвокатури, медіації та арбітражу (аналогічно Академії Правосуддя при Верховному Суді, Інституту правоохоронних органів при Генеральній Прокуратурі). Можливі варіанти спеціалізованого навчального закладу:

· При Республіканської Колегії адвокатів

· При Міністерстві юстиції (за аналогією з Інститутом права), засновниками можуть виступити спільно Республіканська Колегія адвокатів і Міністерство юстиції

· При Верховному Суді на базі Академії правосуддя

Метою створення буде професійна підготовка (підвищення кваліфікації, атестація, спеціалізація по певним напрямом) адвокатів, арбітрів, медіаторів за єдиними державними стандартами.

У програму для стажистів адвокатів необхідно включити двоїсте освіту в період стажування: обов'язкове навчання в Академії протягом 6 місяців з 12 місяців стажування або 3 місяці навчання і 3 місяці практики (для осіб, що мають юридичний стаж понад 10 років, тобто скорочений курс). Проводити на базі Академії: прийом кваліфікаційних іспитів для отримання ліцензії на право заняття адвокатською діяльністю (зараз іспити проводяться Департаментами юстиції), сертифікацію медіаторів (здійснюється громадськими організаціями, є проблема: професійне навчання не завжди відповідної якості), підготовку арбітрів (не проводиться в Казахстані, можна запрошувати фахівців з Великобританії, так як в даний момент навчатися в Англії дуже дорого, тому не кожен може собі це позвол ть). Міністерство юстиції веде реєстр виданих ліцензій на право заняття адвокатською діяльністю. Реєстр або єдина база даних сертифікованих медіаторів і тренерів медіаторів відсутня.

Позитивний ефект: створення академічної бази для адвокатів, медіаторів і арбітрів. Ведення єдиної бази даних професійно навчених фахівців з Казахстану. Введення певних стандартів професійних етичних норм. Можливість фінансування з різних джерел: державою, міжнародними організаціями, Республіканської Колегією адвокатів, з особистих коштів фізичних осіб, наприклад по факультативним заняттям.

Система навчання адвокатів на базі ВНЗ, запропонована Міністром юстиції піддається критиці адвокатами. Причина: відміну дорослої аудиторії від студентів ВНЗ. Академічні знання не завжди цікаві для дорослої аудиторії. Прикладний характер дуального навчання, в разі, якщо в якості лекторів (тренерів, спікерів) будуть запрошуватися різні визнані в професійних колах фахівці, викличуть більший інтерес, ніж звичайний академічний лектор, який має вчений ступінь. Наприклад, за тематикою «Проведення судової експертизи» запросити експерта з Інституту судових експертиз, за ​​темою: «Процесуальне угоду в кримінальному процесі» запросити керівника департаменту Генеральної прокуратури, по розділу «Проведення оперативно-розшукових заходів» співробітника відповідних органів. Також необхідно в якості лекторів запрошувати відставних суддів і прокурорів, які можуть поділитися специфічним досвідом у професійній сфері, допомагаючи адвокатам і стажистам поглянути на справу з іншої точки зору, уникати помилок в застосуванні права. Крім вузькоспеціальних напрямків необхідно навчати риториці, ораторському мистецтву публічних виступів, тактиці ведення переговорів, комунікативним навичкам, питань безпеки адвоката, прикладної теорії доказів, ведення адвокатського діловодства, корпоративної (професійної) етики, PR-стратегії, занять з логопедом і іміджмейкером. Таким чином, стажист, пройшовши таку всебічну підготовку, матиме певний багаж знань, який сформує у нього певну професійну корпоративну культуру. Навчання необхідно проводити на обов'язковій (для стажистів і адвокатів, що підвищують кваліфікацію перед атестацією) і на факультативній основі (за бажанням адвокатів при виборі спеціалізації).

(Зарубіжний досвід: при Санкт-Петербурзької колегії адвокатів є Інститут адвокатури, медіації та арбітражу, при Гарвардському Університеті для студентів юридичного факультету є Центр (школа) переговорного процесу. Гарвардська модель переговорів лежить в основі сучасної медіації).

Проблема № 1: зараз в країні немає єдиного центру стажування і підвищення кваліфікації адвокатів. Навчання проводиться або власними силами, або за грантами міжнародних організацій. З регіонів адвокати не мають бажання або не мають інформації, навчатися навіть за рахунок міжнародних організацій, які оплачують, в тому числі і проживання, і проїзд до місця навчання. Там, де проводять навчання, в якості лекторів (спікерів) виступають одні й ті ж адвокати, іноді по одним і тим же темам. У Республіканської Колегії адвокатів навчання проводиться за додаткову плату одним і тим же адвокатом, без залучення інших фахівців. Стажери надані самі собі: відсутня єдина система навчання стажистів адвокатів, немає інституту наставництва, в результаті чого молоді фахівці, починаючи працювати, в гонитві за роботою (довіреними особами та підзахисними) вдаються до самореклами в соціальних мережах для залучення уваги громадськості до себе, бравіруючи тими або іншими обставинами, які в подальшому можуть завдати шкоди сторонам (довірителям або підзахисним) у справі.

Проблема № 2: стажисти не мають можливості брати участь в процесах. При веденні дуального навчання можливо передбачити обов'язкові годинник участі в якості спостерігача в кримінальному та цивільному процесі за погодженням з судами і правоохоронними органами (показові процеси).

ОРГАНІЗАЦІЯ АДВОКАТУРИ

1. ВНЕСКИ. Необхідно встановити єдиний тариф на цільові (вступні) внески по Казахстану, незалежно від регіону, або повністю скасувати їх.

Проблема №1: міграція адвокатів. Так, наприклад, в Астані та Алмати проживає велика кількість адвокатів, які складаються в територіальних колегіях адвокатів інших регіонів. Причина небажання вступати в колегії Астани і Алмати - великий вступний внесок на відміну від регіональних спільнот. При цьому адвокат, вже сплатив раз вступний внесок, наприклад, в ЮКО, не може без вступного внеску бути прийнятий членом Колегії міста Астани, тобто йому знову (повторно) необхідно внести вступний внесок. Якщо адвокат одного разу вступив в адвокатську спільноту в Казахстані, він не повинен більше платити вступні внески, в зв'язку зі зміною місця проживання (переїзду в іншу область). У разі введення єдиного тарифу та одноразового вступного внеску, міграція адвокатів буде контрольована самим співтовариством, тобто регіональні колегії адвокатів зможуть швидше реагувати на неетичну поведінку адвоката або скарги на дії (бездіяльності) адвокатів. У випадках, коли адвокат фактично проживає в Астані або Алмати, територіальні колегії «втрачають зв'язок» з адвокатом, який приїжджає в регіон лише за бланками ордерів. Такий адвокат не підтримує зв'язок з колегією: не бере на нарадах, не проходить навчання, не обговорює внутрішні проблеми, які вирішуються адвокатською спільнотою.

Проблема № 2: не кожен юрист, особливо в юному віці має фінансову можливість внести вступний внесок. Вступні внески в адвокатуру існували не завжди, були введені порівняно недавно. Ті, хто давно здійснює адвокатську практику, пам'ятають, що, раніше адвокати, вступаючи в колегію адвокатів, зобов'язані були вносити гонорар в бухгалтерію і щомісяця здавати звіт про виконану роботу завідувачу юридичною консультацією, а після його затвердження кожне 25 число місяця, нараховувалася заробітна плата адвокату , складова лише частина відпрацьованого гонорару в розмірі 60%, а 40% гонорарів надходило в дохід колегії на необхідні потреби. На щомісячний (або щорічний) членський внесок також повинен бути встановлений єдиний прийнятний тариф по республіці, для виключення дискримінації адвокатів за ознакою територіальності.

2. Встановити обов'язкову наявність юридичних консультацій у всіх адміністративно-територіальних одиницях Казахстану (область, місто, район). Існують такі регіони сільській місцевості, де відсутні юридичні консультації та немає адвокатів, в судах судді змушені дзвонити в сусідні райони і просити в юридичних консультаціях направити адвокатів для участі в суді.

3. Створити Інюрколегії АДВОКАТІВ Республіки Казахстан в Астані, членами якої можуть бути прийняті тільки адвокати, які володіють іноземними мовами і вивчають норми міжнародного права, а також особи, які здобули освіту за кордоном і отримали кваліфікацію «бакалавра», «магістра», «PhD» ( у КазРСР була Інюрколегії, зараз в Алмати є юридична консультація або адвокатська контора з подібною назвою, але профіль не збережений). Це буде актуальним у зв'язку з відкриттям Фінансового Центру Астани для інвестиційної привабливості Республіки. Юристам юридичних компаній з числа громадян Республіки Казахстан, які спеціалізуються на консалтингу зарубіжних інвесторів можна запропонувати увійти до цього об'єднання, таким чином, вони отримають доступ до представництва в судах.

4. Приплив НОВИХ КАДРІВ може бути забезпечений в разі, якщо встановити:

• доступний єдиний тариф вступного внеску по Казахстану або його скасувати повністю;

• однократность внесення вступного внеску, тобто можливість перекладу в іншу колегію (з одного регіону в інший) при його наявності;

• встановлення єдиного тарифу щомісячного або щорічного внеску по Казахстану;

• прийняття юристів віці до 35 років без внесків незалежно від місця їх дислокації (місто або сільська місцевість)

• пільги при вступі до колегії адвокатів для осіб, які мають вчений ступінь доктора юридичних наук або PhD (наприклад, без внесків);

Слід розглянути питання про введення єдиного тарифу на щомісячні (або щорічні) внески в колегії адвокатів по Казахстану (наприклад, в країнах Європейського Союзу встановлюється для адвокатів єдиний тариф для всіх адвокатів по країні в цілому). Єдині тарифи вступних і щомісячних внесків, а також можливість переведення в інший регіон, без додаткових витрат, зроблять більш доступним членство в колегіях в фінансовому плані, а на перший план повинні вийти професійні вимоги до інтелектуальних знань юриста, тобто інтелектуальний капітал. Кількісний показник поступово перейде в якісний.

Критика адвокатської спільноти щодо скасування вступних внесків обумовлена ​​тим, що в даний момент адвокати вважають несправедливим те, що в майбутньому прийдуть колеги, заплативши менше внесок, ніж вони, але які будуть користуватися матеріальною базою, придбаної в сьогоденні. ПРОФЕСІЙНЕ ПРЕДСТАВНИЦТВО в судах по цивільних справах стане можливим, в разі входження корпоративних юристів в адвокатську спільноту. Аргумент на користь прийняття корпоративних юристів в адвокатську спільноту: корпоративні юристи, набувши статусу адвоката, отримають привілеї як імунітету (заборони на допит і огляд наглядової виробництва), доступ до представництва в судах в цивільному процесі і можливість участі в кримінальному процесі в інтересах компанії або роботодавця, а робочим місцем (офісом, технікою і іншим вони вже забезпечені компаніями, де працюють зараз), тобто ними не використовуватимуться службові приміщення Адвокатсько про спільноти. Позитивний ефект: приплив нових кадрів підвищить конкуренцію всередині спільноти, що призведе до природного відбору для осіб з високим професійним потенціалом (інтелектуальний капітал). Кожна із зазначених категорій матиме позитивний вплив в цілому на адвокатську спільноту: наприклад, корпоративні юристи володіють високим інтелектуальним потенціалом: зарубіжна освіта, знання іноземних мов, широкий кругозір, корпоративна культура, постійне навчання (наприклад, в компаніях добувної галузі зазвичай 5% від бюджету витрачається щорічно на навчання співробітників); а молоді фахівці у віці до 30 років більш сприйнятливі до нових тенденцій в суспільстві.

5. Створити єдиний Callцентр по Казахстану у вигляді спеціалізованої юридичної консультації «Швидка юридична допомога по Казахстану», де адвокати в онлайн-режимі будуть консультувати населення протягом 5 хвилин безкоштовно, з 6 хвилини на платній основі. Приклад: Callцентр Міністерства юстиції, Callцентр Міністерства охорони здоров'я. Офіси Callцентров знаходяться в Астані, а консультують по всьому Казахстану. Даний проект можливо реалізувати спільно з Державною Корпорацією «Уряд для громадян».

6. Створення Е-адвокатури. Сейчас в стране розроблено програмне забезпечення: системи ЕРДР, електронний крімінальну дело, електронний адміністратівну дело, судів кабінет, Ситуаційний центр при Верховному суді. Верховний Суд розробляє систему електронного судочинства. Все це Незабаром приведе до повсюдне електронного виробництва за всіма видами справ: цівільніх, адміністратівніх и крімінальніх для з повної прозорості и доступності в віртуальному пространстве. Тому для адвокатської спільноті та патенти мати Власний платформу, с помощью якої смороду зможуть Здійснювати свою діяльність в Нових условиях. Тобто всі ЦІ програми повінні буті сінхронізовані между собою. Кроме того, адвокату необхідній вільний професійний доступ до Деяк Даних для Надання юридичної допомоги. Синхронізація цих програм і доступ до даних для адвокатів можуть бути здійснені на платформі Державної Корпорації «Уряд для громадян» в рамках державного проекту «Цифровий Казахстан».

7. СТРУКТУРА адвокатської спільноти: зараз це - адвокат, адвокатська контора, юридична консультація, територіальна колегія адвокатів, Республіканська Колегія адвокатів. Республіканська Колегія адвокатів - це об'єднання юридичних осіб (регіональних колегій адвокатів), заснована в 2012 році, раніше створена громадська організація Спілка адвокатів Казахстану - це добровільне об'єднання фізичних осіб, заснована в 1991 році. При створенні вільної конкурентного середовища можливе створення множинності колегій адвокатів по спеціалізації і по спільним інтересам, при цьому Республіканську колегію адвокатів потрібно розглядати як єдине об'єднання адвокатів, тобто організацію фізичних осіб. Президії колегій адвокатів повинні бути змінюваними і демократичними, а голова колегії повинен сам висувати свою кандидатуру на виборах і обиратися всіма членами колегії відкритим голосуванням з публічним підрахунком голосів. У деяких європейських країнах голови (президенти) адвокатських асоціацій переобираються щороку. За цей короткий проміжок часу вони намагаються зробити якомога більше, щоб виправдати довіру колег. Крім того, необхідно ввести обмежувальний віковий ценз для членів президій та голів, обмежившись пенсійним віком або граничним (наприклад, 65 років), щоб молоді адвокати також могли брати участь у самоврядуванні адвокатською спільнотою і вносити вільний дух змін, генеруючи ідеї для розвитку адвокатури, а не боятися висловлювати свою думку, щоб не стати ізгоєм серед колег. Наші дорослі шановні адвокати могли б здійснювати не керівництво спільнотою, а бути менторами для молоді. Голови колегій повинні обиратися з числа практикуючих адвокатів, а не осіб, які прийшли в адвокатуру з боку і мати стаж адвокатської практики, не менше певного періоду, щоб бути обізнаним, ніж живуть адвокати і бути в змозі відстоювати інтереси професійного співтовариства.

8. Замість дисциплінарних комісій необхідно створити КОМІСІЮ З ПРОФЕСІЙНИМ СТАНДАРТАМ І ЕТИКИ адвокатів, як орган при колегіях адвокатів. Голови цих комісій повинні входити в Республіканську комісію з професійних стандартів та етики, очолювану Головою Республіканської колегією адвокатів. Це повинен бути не каральний орган, а структура адвокатської спільноти, яка буде розробляти професійний стандарт якості надання юридичної допомоги і роз'яснювати його застосування, а також мати можливість розглядати скарги і заяви щодо якості надання допомоги адвокатами. До складу таких комісій можна ввести представників громадськості з числа депутатів масліхатів, Мажилісу, Сенату з юридичною освітою, а також відомих вчених-юристів.

9. СОЦІАЛЬНІ ГАРАНТІЇ АДВОКАТІВ. У нас немає соціальних гарантій для адвоката: нам не оплачується відпустка, періоди перебування на лікарняному листі тимчасової непрацездатності, жінки-адвокати на період перебування у декретній відпустці змушені звертатися з заявами про призупинення виплати внесків і обов'язкових платежів до бюджету по податках. Адвокати та члени їх сімей повинні перебувати під охороною держави, також як і судді, так як їх діяльність стикається з небезпекою.

Адвокатура Казахстану в сучасних умовах може змінити формат своєї діяльності, для того, щоб крокувати в ногу з часом. Необхідно переглянути внутрішню структуру і принципи діяльності. Величезне протистояння між адвокатурою і державними органами обумовлено великими змінами в суспільстві. Адвокатура стала статичною, немає прогресивного розвитку. Небажання змін свідчить про застарілої моделі, яка не вкладається в прискорений розвиток суспільства. Тому так важко, практично неможливо здійснювати захист. Треба шукати формат організації спільноти, при якій ми могли б вибудувати продуктивний діалог з державними органами для реалізації нашого призначення. Принцип рівноправності і змагальності сторін, декларативно прописаний в процесуальних кодексах, сприймається нами як принцип, успадкований з радянських часів або каральної практики, коли адвокат - це воїн, неважливо проти кого він войовничо налаштований, головне повоювати. У світовій практиці принцип змагальності полягає в достовірному обміні інформації на документальному рівні для подальшого прийняття рішення судом, акцент робиться на інтелектуальний потенціал рівних можливостей. Вважаю, що треба міняти саму систему адвокатури, а не державний контроль за нею. Якщо на законодавчому рівні будуть закріплені положення про обов'язкове навчання, підготовку кваліфікованих кадрів за єдиними стандартами, затвердження єдиних стандартів якості надання безоплатної правової допомоги самим адвокатською спільнотою, посилені норми, що стосуються внутрішнього контролю професійної етики, розвитку професійної культури, результат буде позитивний. Увагу треба приділити створенню цифрового процесуального простору в суспільстві: як буде адвокат здійснювати захист у цифровому просторі; доступ до якої інформації необхідно додатково дозволити адвокату; як у віртуальному процесі надавати юридичну допомогу і здійснювати захист; наскільки добре підготовлені адвокати до цифровізації, і як оснащені наші консультації та адвокатські контори обладнанням.

Всі пропозиції в даній статті вносяться на розгляд не для того, щоб послабити адвокатуру, а для її посилення в новому якісному форматі.

Думка автора, викладене в даній статті, є індивідуальним і відображає особисту точку зору.

Джерело, інтернет-ресурс: Раїсової Б.А.

Чи навчають цього, чи готують спеціально, чи є спеціальні курси риторики, професійної етики, ризик-і тайм-менеджменту в юриспруденції?
Навчають чи наших стажерів того, що є ділова репутація адвоката?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация