Сучасна військова форма Російської армії: нова екіпіровка, офіцерська, парадна, польова, знаки відмінності

  1. Історія обмундирування

Напевно, кожен, хоча б раз в житті дивився військовий парад. І це масштабне урочистий захід військовослужбовців викликає бурю захоплених емоцій і захоплених вигуків. А як інакше, коли перед Вами крокує рівними шеренгами парадні коробки в найрізноманітнішої красивою військовій формі. Тут, навіть людина, досить далекий від армії і все що з нею пов'язано, мимоволі відчує теплу хвилю, накочувалися десь під серцем, і носить назву «Гордість». Гордість за свою вітчизну і красиво одягнених офіцерів і прапорщиків, сержантів і солдатів.

І деякі задаються питанням «А як виглядала форма Збройних Сил раніше?» Давайте простежимо за розвитком уніформи військових з перших зразків напіввовняних мундирів і до сучасного комплекту обмундирування ВКПО.

Історія обмундирування

У всі часи розвитку Російської держави армія була показником урядової влади. І ні для кого не секрет, кожен правитель стежив за цим показником і прагнув виділити красивою і видною одягом. Стиль крою одягу Миколи I диктувала Західна Європа, і мундири військовослужбовців мало чим відрізнялися від західних зразків.

З приходом до влади Олександра все трохи змінилося, мундири знайшли гербову геральдику, і було введено обов'язкове однакове носіння форми одягу.

У 1870-х роках багатство одягу офіцерів змінила практичність. В першу чергу, акцент робився на зручність при виконанні військовослужбовцям будь-яких завдань. Єдині, хто в ті часи залишили дорогий пошиття одягу - гвардійські кавалеристи. Решта військових царської армії носили:

  1. Мундири, легкого крою. У них були великі, широкі коміри з плетеним золотистим кантом по колу «стоечки». Обшлаг мундира також був виконаний у вигляді класичного плетіння.
  2. На голові носили круглу, з невисоким підйомом чорну шапку на баранячому хутрі. У лобовій частині військові прикріплювали Андріївську кокарду, а під нею розташовувався національний герб - двоголовий орел.
  3. Шинелі подовжені вовняні. Їх особливістю було те, що військовий застібав її на спеціальні гачки, які приховували блискучу на сонці гудзик.
  4. Всі блискучі елементи колишньої форми одягу було вирішено повністю прибрати з огляду на прагнення воєначальників підвищити маскують властивості бійців.

Для того щоб відрізнити, до якого підрозділу або роду військ відноситься військовослужбовець вирішили ввести нумерацію на погонах і околиші на кепках. У районах з особливо жаркими кліматичними умовами на зміну важкого і щільному мундиру прийшов кітель.

Солдати царської армії носили гімнастерки, кожушки і кожухи взимку, і полотняні білі сорочки влітку.

Така форма одягу існувала аж до кінця епохи правління Миколи II. Останній імператор Царської Росії зійшовши на престол не став винаходити реформи по зміні і без того зручною на той момент форми одягу. Зміни торкнулися в основному колірної гами, присвоївши кожному полку в царській армії, свій колір. Тепер цифра 1 на гонитві супроводжувалася червоним кольором, цифра 2 синім, цифра 3 білим.

Напередодні Першої світової війни серйозні зміни зазнала уніформа армійських кавалеристів. На зміну скромному мундиру без ґудзиків прийшов шитий в талію двобортний мундир з кантом відповідного кольору на обшлагах і стійці коміра.

До речі, ви в курсі, що можна законно отримати відстрочку від призову? Якщо немає - подробиці ви зможете прочитати на цьому сайті .

Після лютневого перевороту 1917 року, стали формуватися перші червоногвардійські загони, які стали прабатьками РККА. У них не було встановленої уніформи, і бійці були одягнені за принципом «хто на що здатний». Єдиним знаком відмінності того часу між солдатами вважалася пов'язка з червоного матеріалу з білими буквами «Червона гвардія».

Однаковості тут, до речі, теж не було і часом бійці просто в'язали на плече червону тканину. Аби в метушні тих неясних подій свої ж не застрелили.

У гардеробі військовослужбовців того часу панував повний бардак.

На самому початку кривавих революційних днів загони червоногвардійців були більше схожі на партизанів, ніж на організовану армію. Однаковим було тільки прагнення побудувати щасливе і збалансоване соціалістичне суспільство. В іншому для носіння підходили і мундири Російської Імперської Армії, захоплені на складах, і кашкети, і шаровари, і кожушки, і шинелі, і гімнастерки, і імпортне обмундирування інших країн.

Нерідкі випадки тих часів, коли єдиним відзнакою командира загону було впізнаване обличчя і голос. Ближче до кінця 1919 року метушня з обмундируванням поступово зійшла нанівець.

Ближче до кінця 1919 року метушня з обмундируванням поступово зійшла нанівець

У 1922 році носіння уніформи остаточно впорядковано, кожному військовослужбовцю в ієрархічній командної ступені Червоної Гвардії було відведено перелік форми одягу, яку він зобов'язаний був носити відповідно до сезону. Також була відкинута ідея офіцерських звань і погонів, і введена нова система знаків відмінностей. Це були нарукавні нашивки червоного кольору у вигляді трикутників, квадратиків і ромбів на лівих клапанах рукавах, і кожна з них відносила військовослужбовця до тієї чи іншої посади командного складу.

Нова реформа провела чітку межу між парадній, повсякденному і польовий уніформою.

Однак, разом з цим, стройова форма відрізнялася від похідний-польовий лише тим, що військовослужбовець в другому варіанті зобов'язаний був носити комплект польового спорядження і сталеву каску.

Трохи пізніше була додана ще одна різновид польової уніформи - вартова. Вона також практично нічим не відрізнялася від польової. Обмундирування військового в цьому варіанті не була ознакою носіння бінокля, фляжки і інших несуттєвих дрібниць єдиного польового спорядження військовослужбовця.

Однією з цільових спрямувань реформи 1935 року була чітке упорядкування видів і родів військ за допомогою колірних забарвлень. На відміну від попередніх спроб це зробити, реформа 1935 року настільки вдало впоралася з цим завданням, що колірна гамма відзнак військовослужбовців видів і родів військ проіснувала до 1965 року без змін.

Підрозділи піхоти • Околиця кашкета - малиновий колір;
• Петлиці - чорний колір;
• Кант брюк - малиновий колір.
Кавалеристи • Околиця кашкета - синій колір;
• Петлиці - чорний колір;
• Кант брюк - синій колір.
Підрозділи артилерії • Околиця кашкета - чорний колір;
• Петлиці - червоний колір;
• Кант брюк - червоний колір ..
Авіатори • Околиця кашкета - блакитний колір;
• Петлиці - темно-синій колір;
• Кант брюк - блакитний колір.
Війська технічного забезпечення, інженери і зв'язківці • Околиця кашкета - чорний колір;
• Петлиці - синій колір;
• Кант брюк - синій колір.
Війська РХБЗ • Околиця кашкета - чорний колір;
• Петлиці - чорний колір;
• Кант брюк - чорний колір.
Прокуратура, військові лікарі і ветеринари • Околиця кашкета - темно-зелений колір;
• Петлиці - темно-зелені з червоною окантовкою;
• Кант брюк - червоний колір.

В середині 1940 року запроваджується ряд нових звань, які стосувалися вищої ланки ієрархічної щаблі командирів. Так, командири дивізій і корпусів отримали генеральські і адміральські звання. Крім цього для вищих начальників була введена спеціальна уніформа, в якій особливо виділявся окантовка коміра і лампаси на синіх брюках. Колір лампасів відповідав кольору роду військ військовослужбовця.

Ще однією зміною, коснувшимся звань військовослужбовців, стало введення наказом наркома оборони в обіг звань сержанта від 2.11.1940 року. У 1943 році повернувся слово «офіцер» і для військовослужбовців ввели нову систему військових звань, тим самим помітно зміцнивши ієрархічну систему відмінностей між військовослужбовцями.

За основу системи взяли систему погон Російської Імператорської Армії, трохи змінивши її.

Так, шестикутні погони молодшого офіцерського складу мали один просвіт, старшого - два, погони вищої ланки ієрархічної щаблі військовослужбовців були без просвітів, а великі п'ятикутні зірки були вишиті.

Форми одягу розбивалися на наступні категорії:

  • парадна уніформа для ладу і поза строєм;
  • польова форма одягу для ладу і поза строєм (внестроевая в свою чергу ділилася на трілетніе різновиди).

Парадна форма одягу офіцерів радянської армії мала сіро-сталевий колір, стало звичним використання на петлицях емблем з символікою роду військ. Кітель носився з сорочкою білого кольору і краваткою колірної гами, відповідної роду військ. Також були введені в обіг кокарди нового зразка, в яких п'ятикутна червона зірка перебувала в оточенні стилізованих листя у вигляді окаемкой.

У 1960 році через високу вартість при виготовленні обмундирування командуванням було прийнято рішення на користь заміни деяких елементів гардероба військовослужбовців. Ці елементи додали військовому одязі зносостійкості і уніфікацію.

Поступово командування стало приходити до ще більшого спрощення колірних відмінностей між пологами і видами військ.

Було скасовано зелений і синій колір при виготовленні кантів брюк військовослужбовців. До 1980 року в Збройних Силах СРСР використовувалося чотири кольори відмінностей приналежності військовослужбовців:

  • Червоний;
  • блакитний;
  • малиновий;
  • Чорний.

До 1988 року уніфікація кольорів дійшла до трьох кольорів: червоний, блакитний і чорний.

З розпадом Радянського Союзу зазнала деяких змін і уніформа військовослужбовців.

З розпадом Радянського Союзу зазнала деяких змін і уніформа військовослужбовців

Парадна форма була практично ідентична стройової, за винятком декількох елементів конструкції:

  • Вищий офіцерський склад змінив папахи на каракулеві шапки в зимову пору року.
  • З конструкції кітелів прибрали канти на обшлагах.
  • На тульях кашкетів тепер кріпився посередині знак у вигляді двоголового орла з розправленими крилами.
  • Кітеля офіцерів молодшого та старшого офіцерського складу зберегли колишній крій і колірну гамму, також як і канти штанів. Незабаром на бортах мундирів стало обов'язковим носіння металевих знаків родів і видів військ. Трохи пізніше, для більшого упорядкування між тим, до якого підрозділу належить той чи інший військовослужбовець ЗС РФ, стало обов'язковим пришивання шеврона на правий рукав. На лівому рукаві військовослужбовці носили шеврон, що позначає їх приналежність до збройних сил.
  • На бортах вищого офіцерського складу військовослужбовців були передбачені вишиті стилістичні листя золотистого кольору.
  • Військовослужбовці жінки, що носили до цього бере, тепер за формою одягу зобов'язані були надягати пілотки.

Польова форма одягу військовослужбовця включала в себе наступні елементи гардероба:

  • Камуфляж «плямистої» забарвлення, яка включала в себе три кольори: зелений, темно-зелений і коричневий. Кітель був обладнаний шістьма кишенями-клапанами - по два на рукавах, два на грудній частині та два в нижній частині одягу. На комірі кітеля кріпилися металеві знаки приналежності військовослужбовця до роду військ. Штани в деяких варіантах також були обладнані двома клапанами, які перебували посередині стегна, трохи вище колін.
  • Польова форма передбачала носіння військовослужбовцям універсальної камуфляжній кепки, виготовленої за принципом шапки-вушанки і застібається у верхній частині на два гудзики. Кепка оснащувалася металевої кокардою польовий забарвлення, у вигляді п'ятикутної зірки і кріпилася посередині над широким козирком.
  • Польова форма одягу зобов'язувала військовослужбовців взувати черевики на високими берцями;
  • У зимовий час офіцери, прапорщики, сержанти і солдати одягали утеплену куртку з хутряним коміром. Вона була виконана в тій же кольоровій гамі, що й камуфляж і оснащувалася клапанами на грудях і рукавах;
  • Взимку військовослужбовці надягали шапку вушанку оснащену кокардою;
  • У комплект до польовій формі одягу в обов'язковому порядку йшов поясний ремінь - шкіряна портупея у офіцерського складу та жорсткий ремінь із золотою або срібною бляхою у солдатів за призовом. Переважно поясний ремінь одягався поверх кітеля. Винятки становили спецназівці, десантники і розвідники, які заправляли кітель в штани, протягнувши ремінь в спеціально передбачені для цього отвори в талії штанів.

Форма одягу зберігала свій вигляд аж до 2008 року, всі зміни після 1997 року були направлені в основному на упорядкування геральдики і не мали глобального характеру.

До кінця 2006 року командування стало розуміти той факт, що колишня форма одягу військовослужбовців перестала відповідати сучасним стандартам якості. У 2007 році після приходу на пост Міністра оборони Сердюкова А.Е. - людини, що мав досить опосередковане відношення до армійської служби почалася підготовка до нової реформи. Вона, за словами керівництва, повинна була не тільки вирішити актуальні питання у носінні форми одягу, а й дати фору зарубіжним аналогам за якістю виконання.

Вона, за словами керівництва, повинна була не тільки вирішити актуальні питання у носінні форми одягу, а й дати фору зарубіжним аналогам за якістю виконання

В цьому ж році завдання розробки нової форми одягу була поставлена ​​модельєра Валентину Юдашкину - людині, ще більш далекій від поняття військової служби і спектра виконуваних завдань військовослужбовцями.

На виконання завдання в розпорядження модельєра були виділені величезні гроші з бюджету країни, розробка нової форми одягу велася без малого 2 роки, а військовослужбовці з нетерпінням чекали її появи.

На початку 2010 року указ президента №293 говорив про поступове введення в звернення нової форми одягу.

До величезного розчарування військовослужбовців, на практиці нова форма одягу виявилася практично непридатною до експлуатації в умовах виконання як повсякденних, так і завдань навчально-бойової та бойової обстановки. Придалася б така форма, хіба що тільки на показі мод від Дольче Габбана в Парижі.

  • Парадна форма одягу по крою нічим не відрізнялася від повсякденної. Двобортні кітеля тепер застібалися на три гудзики, а не на чотири, як раніше. Було прийнято рішення про повернення колірних забарвлень кітелів і брюк, але разом з тим були прибрані канти з штанів. Нові кітеля були сильно вшиті в талії, що іноді сковувало руху військовослужбовців і створювало труднощі при добірці відповідного розміру;
  • Майже два роки знадобилося модельєра для прийняття, на його погляд, революційної зміни повсякденному шинелі. Тепер вона застібалася нема на три гудзики, а на чотири, і мала замість відкритого закритий вигляд. Разом з цим в порівнянні з попереднім зразком шинелі, нова перестала захищати військовослужбовця від знижених температур;
  • Польова форма одягу не тільки не стала краща за попередню за параметрами зносостійкості, але і в рази їй поступалася. Інноваційне рішення перемістити погон на груди на практиці виявилося неприйнятним для завдань навчально-бойової підготовки;
  • Зимовий польовий комплект не справлявся зі своєю функціональної навантаженням, і військовослужбовці замерзали в ньому навіть при не дуже низьких температурах.

В цілому реформа була визнана провальною, і майже всі військовослужбовці поставилися до неї з обуренням, віддаючи перевагу старим зразкам форми одягу.

Відразу після призначення на пост Міністра оборони РФ Шойгу С. К. почалася глобальна реорганізація форми одягу Юдашкіна, головною метою якої було виправлення помилок модельєра. Було проведено ряд конструкторських рішень, які дали успішні результати і військова уніформа, нарешті, стала відповідати сучасним стандартам якості. Як підсумок, парадна форма одягу практично не відрізнялася від юдашкінской, хіба що змінилася якість пошиття, що стало на порядок вище.

Як підсумок, парадна форма одягу практично не відрізнялася від юдашкінской, хіба що змінилася якість пошиття, що стало на порядок вище

Серйозні зміни торкнулися повсякденної форми одягу. В обіг входить так званий офісний комплект обмундирування. У гардероб військовослужбовця входить полегшена куртка на блискавці. У ній передбачені два нагрудних кишені клапана на застібці-липучці і кишенями на блискавці.

Грудні клапана також обладнані липучками, на які кріпиться нашивки з прізвищем військовослужбовця і знак приналежності до ВС РФ. На рукава військовослужбовці приліплюють шеврон підрозділи і шеврон із зображенням російського триколора, брюки виконані в класичному стилі і мають прострочену стрілку.

Такі зразки обмундирування почали надходити у війська вже в середині 2013 року.

Вона носила назву «офісної уніформи», і багато військовослужбовців ще довгий час не могли до нього звикнути, асоціюючи назву з цивільними спеціальностями. Крім цього, перші зразки, які отримали в своє звернення військові, дуже складно було гладити, особливо це стосувалося брюк.

Але вже через рік ця неприємність була усунена. З незаперечних переваг цієї уніформи є її легкість і універсальність, що не могли похвалитися попередні зразки. В даний час обмундирування надходить у війська в трьох колірних гамах. Зелена - піхота і артилерія, синя - авіатори і десантники, чорна - військово-морський флот і морська піхота.

Зелена - піхота і артилерія, синя - авіатори і десантники, чорна - військово-морський флот і морська піхота

Сильно відозмінілася кашкет. Тулія і козирок стали помітно менше в розмірах, що додало головного убору одночасно і компактність і витонченість. В осінній період військовослужбовці надягають утеплену куртку до колін на баранячому хутрі (куртка передбачена як в чоловічому, так і в жіночому гардеробі).

У зимові місяці гардероб військовослужбовців додає схоже по крою з демисезонной курткою до колін утеплене пальто «Аляска» на гусячому пуху з хутряним коміром. Обидві куртки оснащені блискавкою і дуже схожі по конструкції і застібаються до підборіддя (одяг передбачена як в чоловічому, так і в жіночому гардеробі).

Утеплення осіння куртка і «Аляска» дуже схожі по крою і єдиним корінним відмінністю є тільки матеріали, з яких їх виготовляють.

Також осіннє пальто прострочити червоною ниткою в області блискавки-замку. Клапана-кишені цього варіанту обладнані кнопками-застібками, з нанесеною геральдикою у вигляді п'ятикутної зірки та словосполучення «Армія Росії» навколо нього. Зимова «Аляска» таких кнопок-застібок не має, її клапана обладнані ушитими плоскими магнітами.

Головний убір жінок в зимовий час є мініатюрною каракулеву шапку, влітку - кепку форми «пеньок» з довгим козирком і кокардою посередині, в деяких підрозділах ЗС РФ передбачено носіння пілоток. Офісний комплект обмундирування військовослужбовців - жінок доповнюється брюками і спідницею.

Взуття чоловіків представлена ​​двома видами черевик - офіцерські туфлі без шнурівки і черевики на товстій підошві, виконані з лакованих матеріалів. Військовослужбовці - жінки взувають влітку туфлі на низькому широкому каблуці, взимку - чоботи на овечому хутрі.

Зовнішній вигляд польової форми одягу так само зазнав серйозних змін. Крім цього, в гардероб додалося безліч нових речей, завдяки яким військовослужбовці можуть виконувати завдання практично в будь-яких умовах обстановки повсякденному і науково-бойової підготовки. У гардероб входить:

  1. Камуфляж з ідентичним розташуванням липучок, що і у офісного обмундирування. Камуфляж мав блискавку, і його можна було застібати в два положення - залишаю відкритою груди (перший) і підлогу горло, фіксуючи замок блискавки ще однієї липучкою (другий). Перші комплекти почали надходити у війська поряд з офісної формою - в 2013 році.
  2. Комплект демісезонного обмундирування, який в обов'язковому порядку повинні носити військовослужбовці з осіннього по весняний період. Він являє собою еластичний полегшений костюм на блискавці з щільної матерії, стійкої до вологи.
  3. Утеплення безрукавка на блискавці, флісова куртка призначена для того щоб військовослужбовець не замерзав в холодну пору року;
  4. Взимку військовослужбовці одягали утеплену болонєву куртку на блискавці і штани на підтяжках;
  5. В якості головного убору влітку виступає кепка з довгим козирком, взимку - універсальна шапка на липучках, яка повністю захищає вуха від низьких температур.

Крім перерахованого в гардероб військовослужбовця сучасної російської армії входить універсальні комплекти літнього і зимового натільної білизни, яке підтримує температуру тіла в нормі при будь-якій погоді. Взимку військовослужбовці одягають флисовую куртку і утеплене натільну білизну.

Комплект річного / осіннього натільної білизни включає в себе:

  • майку з коротким рукавом і труси з бавовни;
  • Футболку з довгим рукавом і кальсони темно зеленого-кольору.
  • Вимоги до військовослужбовців ростуть з кожним днем, разом з цим зростають і вимоги до сучасної формі одягу. На сьогоднішній день гардероб військовослужбовця повністю відповідає всім стандартам якості, а незначні реформи, після 2014 року несуть швидше композиційний характер, ніж конструктивний.

    Відео

І деякі задаються питанням «А як виглядала форма Збройних Сил раніше?
До речі, ви в курсі, що можна законно отримати відстрочку від призову?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация