Сучасні танки Західної Європи: Великобританія

Бійці!

Ми продовжуємо знайомити вас з усім різноманіттям бронетехніки, яку можна зустріти в Armored Warfare: Проект армату. Сьогодні ми поговоримо про британських танках від холодної війни і до наших днів.

Друга світова війна міцно затвердила роль танка як основи самостійного роду військ, але вона ж зробила очевидними його слабкості. Серед військового керівництва світових держав зазвучали голоси, які стверджували, що танк як вид зброї застарів, проте здавати броньованих монстрів в утиль ніхто не поспішав. Нехай війна скінчилася, але про світ говорити було рано: на зміну Другої світової прийшла холодна війна, що загрожує перерости в ядерну, і танкам в ній готувалася ключова роль. Крім грізної зброї, вони перетворилися в знак військової присутності, значний символ військової могутності. Мати власний танк і не залежати від союзників завжди було для великих держав питанням престижу. Танкобудування продовжило розвиватися - але в кожній країні по-своєму.

Міністерство оборони в багнети брало ідею «універсального» танка, і лише в останні роки війни вона поступово отримала визнання і почала втілюватися в життя. А після завершення Другої світової британська армія скоротила танкові війська до однієї дивізії, розмістивши її в Німеччині як недвозначний натяк Радянському союзу. До цього часу стали очевидні недоліки британської військової доктрини, строго ділила танки на «піхотні» і «крейсерські», що вело до калечаще вузької спеціалізації.

«Центуріони» в пустелі Негев «Центуріони» в пустелі Негев. Photo by Fritz Cohen (1913-1981); licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.

Основним танком британської армії став «Центуріон», поставлений на озброєння в 1946 році. Він блискуче показав себе в Корейській війні 1950-1953 років. Його бойові якості цінувалися так високо, що в різний час він стояв на озброєнні 20 різних країн, які купили його безпосередньо або, як Данія і Нідерланди, які отримали в рамках американської військової допомоги. На експорт пішло більше половини від вироблених 4423 танків. Знятий з виробництва в 1962 році, подекуди досі на озброєнні стоїть якщо не сам «Центуріон», то його похідні, наприклад південноафриканський «Оліфант».

Африканський «Оліфант», молодший брат британського «Центуріон» Африканський «Оліфант», молодший брат британського «Центуріон». Photo by Danie van der Merwe; licensed under the Creative Commons Attribution 2.0 Generic license.

У самій же Британії з 1966 року на зміну «Центуріон» прийшов «Чифтен» - танк, інноваційний у багатьох відношеннях. Так, вперше в історії танкобудування водій розташовувався напівлежачи, що дозволило значно зменшити висоту корпуса в передній частині і одночасно збільшити нахил лобової броні. Двигун, заснований на німецькому авіаційному «Юнкерс Юмо», був пристосований для роботи на різних типах палива, від бензину до дизельного палива, - особливість, що стала обов'язковим стандартом для бойової техніки НАТО.

«Чифтен» «Чифтен». Photo by Peeteekayy; licensed under the Creative Commons Attribution 2.0 Generic license.

Паралельно з «Чіфтеном» розроблялася і інша, куди більш незвичайна бронетехніка. Так, в 60-х роках в рамках програми Project Prodigial був створений прототип винищувача танків FV4401 Contentious. Надлегкий, з командою з двох чоловік, він був розрахований на повітряну доставку і парашутування в зону конфлікту. Щоб полегшити машину, конструктори позбулися вежі. Розміщена прямо в корпусі 84-мм гармата мала вкрай обмежений кут горизонтальної і нульовий кут вертикального наведення: по вертикалі знаряддя передбачалося наводити за допомогою гідравлічної підвіски, нахиляючи його разом з корпусом.

Прототип FV4401 Contentious Прототип FV4401 Contentious. Photo by Simon Q from United Kingdom; licensed under the Creative Commons Attribution 2.0 Generic license.

Інша експериментальна машина COMRES 75 була створена в рамках англо-німецького проекту «Основний бойовий танк майбутнього» і також не мала вежі: знаряддя встановлювалося на виносному лафеті, що зменшувало вага машини і підвищувало захищеність екіпажу. Інтерес до безбашенним танкам підхльоснув шведський Stridsvagn 103 - машина з унікальною компонуванням, чиє знаряддя, жорстко закріплене в корпусі, наводилося, як і у Contentious, поворотом танка і нахилом корпусу на підвісці. У підсумку, однак, командування Британської армії висловилося проти безбашенних танків, віддавши перевагу класичному компонуванні бронетехніки.

Експериментальний COMRES 75 c 83,8-мм гарматою на виносному лафеті. © Crown copyright 1968

До кінця 70-х «Чифтен» залишався лідером серед танків НАТО як по захищеності, так і з вогневої потужності. Цьому сприяла безперервна модернізація. Хоча помітно вдосконалити саме знаряддя, незважаючи на наполеглива праця, не вдалося. Бойова міць танка помітно зросла завдяки модернізації систем управління вогнем: танк отримав лазерний далекомір, електронний балістичний обчислювач, прилади нічного бачення, систему вивірки прицілу. Велися роботи і над удосконаленням броні: танк був оснащений комбінованою бронею «Чобхем» з керамічними вставками. Модернізована модель «Чифтен», випущена в 1980 році, отримала назву «Челленджер». Паралельно Британія виробляла експортну версію танка «Шир» для Йорданії, де він був поставлений на озброєння під ім'ям «Халід».

У 1998 році на озброєння британської армії вступив новий танк - «Челленджер 2», оснащений вдосконаленим 120-мм нарізною зброєю (це єдиний сучасний ОБТ з нарізною гарматою) і секретної комбінованої бронею нового покоління «Дорчестер» з можливістю установки додаткових противокумулятивними екранів. Все це не могло не позначитися на масі і мобільності танка: 62-тонний «Челленджер 2» розвиває на шосе максимальну швидкість 56 км / ч.

© Crown copyright 2014 © Crown copyright 2014

«Челленджер 2» добре показав себе в ході Іракської війни, продемонструвавши відмінну прохідність і феноменальну живучість: в 2003 році в ході міського бою один з цих танків витримав півтора десятка влучень з реактивних гранатометів, зберігши екіпаж неушкодженим. У бою у Басри група з 14 «челенджерів» знищила рівну за чисельністю колону іракських Т-55 без єдиної втрати. На сьогоднішній день «Челленджер 2» залишається одним з найважчих і захищених танків світу. Проте, в 2009 році виробляла його корпорація BAE Systems оголосила про згортання виробництва «челенджерів» і закриття заводів в Британії через відсутність замовлень. Можливо, коли прийде час переозброюватися, британської армії доведеться освоювати німецьку або американську бронетехніку.

На сьогодні це все. Найближчим часом будуть опубліковані подібні огляди військової техніки Франції та Німеччини.

Вдалих боїв!

обговорити

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация