Суддя скасував суверенітет Аргентини

Суддя Апеляційного суду другого округу США вирішив, що суверенна держава не має права вирішувати, як йому розплачуватися по боргах, якщо зачеплені інтереси американських інвесторів Суддя Апеляційного суду другого округу США вирішив, що суверенна держава не має права вирішувати, як йому розплачуватися по боргах, якщо зачеплені інтереси американських інвесторів   Фото: Reuters   Нью Йорк

Фото: Reuters

Нью Йорк. 9 вересня. FINMARKET.RU - Знаряддя світової гегемонії США - це не тільки ракети та авіаносці, а й американські суди, які поширили свою юрисдикцію на всю Земну кулю. В кінці серпня Апеляційний суд другого округу США прийняв, можливо, історичне Рішення , Яка скасовує право суверенної держави на самостійне управління своїм

боргом. Аргентина реструктурувала свої борги кілька років тому, але тепер, незважаючи на оголошений за всіма правилами дефолт і підписана з інвесторами угоду, через рішення суду буде зобов'язана виплатити американським спекулянтам, скуповуючи частина держборгу країни по-дешевці, всю суму, що належить їм по облігаціях , як ніби ніякого дефолту і не було.

Якщо Верховний суд США не скасує це рішення, що малоймовірно, тому що американських законів воно не порушує, то будь-яка країна, частина держборгу якої належить американцям, буде зобов'язана заплатити їм сповна, який би дефолт не вирішила оголосити. Це змінює сучасні уявлення про ринок держборгу і перетворює американських інвесторів в привілейовану касту "богів" світової фінансової системи, борги перед якими мають безумовний і неотменяемого характер.

аргентинський дефолт

Історія з держборгом Аргентини розпочалася 12 років тому, коли країна зіткнулася з глибоким фінансовим кризою, що стала наслідком лібералізації і стрімкого зростання держборгу.

  • На початку 1990-х років міністр економіки Домінго Кавалло - аргентинський Гайдар і Чубайс в одній особі - затіяв масштабні реформи.
  • Національна валюта була прив'язана до долара, а для іноземних інвесторів були введені тривалі податкові канікули. Через кілька років аргентинські товари стали неконкурентоспроможними, а в уряду не залишилося важелів впливу на монетарну ситуацію.
  • Доходи бюджету падали, і країні доводилося брати гроші у Міжнародного валютного фонду. У якийсь момент Аргентина опинилася на кредитній голці: щоб розрахуватися зі старими боргами їй доводилося брати нові позики під більш високі відсотки.
  • В кінці 2001 року МВФ заблокував черговий транш, і у аргентинського уряду не залишилося іншого вибору, окрім як оголосити дефолт.
  • І це спрацювало. Аж до глобальної фінансової кризи в 2008 році ВВП Аргентини ріс зі швидкістю 8% на рік і вище. Темпи зростання були одними з найшвидших у світі.
  • Кредитори виграли від дефолту. При реструктуризації боргу Аргентина обміняла старі папери на нові з 70-процентним дисконтом (по 30 центів за долар). Тримачі боргу отримали індексовані по ВВП облігації: чим швидше росла економіка країни, тим більше отримували кредитори.

Стерв'ятники з Уолл-Стріт

Кілька досвідчених спекулянтів, в першу чергу хедж-фонд Elliott Management під керуванням мільярдера Пола Сінгера, побачили можливість зірвати куш на проблемах латиноамериканської держави.

  • Вони за безцінь скупили старі облігації і стали вимагати від Аргентини виплатити весь борг - по 100 центів за кожен долар або $ 1,33 млрд. По суті хедж-фонди вели себе як примхлива дівчина, яка купила на розпродажі светр зі знижкою 70% і вимагає від магазину повернути його повну вартість.
  • Ситуація була безпрецедентною для глобального боргового ринку. Справа в тому, що в світі до сих пір немає органу, який дозволяв би міжнародні боргові суперечки. Після кризи в Аргентині була зроблена спроба створити механізм для справедливої ​​реструктуризації держборгів, але адміністрація президента Джорджа Буша наклала вето.
  • У підсумку американські корпорації вирішили звернутися до рідного апеляційний суд Нью-Йорка. Їх судова стратегія спиралася на стандартний пункт договору, який говорить що всі кредитори мають право на рівне ставлення. Несправедливо виплачувати кошти тим, хто згоден на дисконт і не виплачувати тим, хто хоче отримати все і відразу, запевняли корпоративні юристи суд.

Без права на помилку

Найсправедливіший американський суд ухвалив, що Буенос-Айрес повинен виплатити перекупникам боргу всю суму. При чому до перерахування грошей "стерв'ятникам" всі інші платежі за боргами повинні бути припинені.

  • І МВФ, і міністерство юстиції США, і різні гуманітарні організації виступили різко проти цього рішення. Але їх слова вже не грають ніякої ролі - є судовий прецедент і з цим нічого не поробиш.
  • На думку лауреата Нобелівської премії з економіки Джозефа Стігліца, ця подія матиме руйнівні наслідки для всього ринку суверенних боргів.
  • Якщо Верховний суд США не скасує рішення суду нижчої інстанції (а зараз Буенос-Айрес домагається саме цього), то країни, що розвиваються просто не зможуть рестуктурізіровать свій борг і позбудуться можливості виправити помилки після невдалих реформ.
  • Звичайно, боржники винні у виникненні криз, а й кредитори не повинні знімати з себе відповідальність, вважає Стігліц.
  • Вони давали в борг занадто багато і необережно, хоча повинні були грамотно оцінити ризики. І якщо кредитори не впоралися зі своєю частиною роботи, то повинні заплатити за це.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация