Сухопутні війська

Сухоп у тні військ а, вид збройних сил , Призначений для виконання стратегічних і оперативно-тактичних завдань на сухопутних театрах військових дій. У більшості країн С. в. складають основу їх військової могутності. За бойовими можливостями С. в. здатні самостійно або у взаємодії з ін. видами збройних сил відбивати вторгнення сухопутних армій, великих повітряних і морських десантів противника, наносити одночасні масовані вогневі удари на всю глибину його оперативної побудови, проривати оборону ворога, здійснювати стратегічні наступ у високих темпах, на велику глибину і закріплювати зайняту територію. До основних рис С. в. як виду збройних сил - велика вогнева міць і ударна сила, висока маневреність і повна бойова самостійність. У разі застосування у війні ядерної зброї С. в., В силу притаманних їм бойових можливостей і властивостей, здатні використовувати результати ядерних ударів для повного розгрому угруповань ворога і оволодіння життєво важливими для нього районами.

Радянські С. ст. оснащені ядерною і ракетною зброєю, звичайними видами зброї і бойової техніки, засобами зв'язку та транспорту. Вони складаються з родів військ і спеціальних військ. Родами військ є: ракетні війська сухопутних військ , артилерія , мотострілкові війська , танкові війська , повітряно десантні війська , війська протиповітряної оборони сухопутних військ . Ракетні війська складають основу бойової потужності С. ст. Вони призначені для нанесення потужних ядерних ударів по будь-яким цілям, розташованим в тактичній і оперативній глибині оборони противника. Артилерія здатна здійснювати надійне вогневе забезпечення загальновійськових з'єднань в усіх видах бою і операції. Мотострілецькі війська разом з танковими військами є головною ударною силою С. в. Вони можуть здійснювати марші на великі відстані, проривати глибоко ешелоновану оборону, насичену великою кількістю протитанкових засобів, гнучко маневрувати на полі бою, в високих темпах розвивати наступ слідом за ядерними ударами або потужним вогнем артилерії, успішно вести боротьбу з противником, який застосовує сучасні засоби боротьби. Воздушнодесантниє війська можуть захоплювати і утримувати райони в тактичній і оперативній глибині противника і успішно діяти у великому відриві від основних угрупувань С. в. Війська протиповітряної оборони С. в. здатні забезпечити прикриття з'єднань і частин на малих, середніх і великих висотах. До спеціальних військ належать: інженерні війська , хімічні війська , радіотехнічні війська , війська зв'язку , автомобільні війська , дорожні війська , Різні служби, а також частини і установи тилу.

Організаційно Радянські С. ст. зведені в підрозділи, частини, з'єднання і об'єднання. У мирний час вищим військово-адміністративним об'єднанням є військовий округ. На чолі С. в. варто Головнокомандувач - заступник міністра оборони СРСР. Йому підкоряються Головний штаб С. в., Командувачі (начальники) родів військ, начальники спеціальних військ, головних управлінь, військово-навчальних закладів і науково-дослідних установ. Головнокомандувачами С. в. були: Маршали Радянського Союзу Г. К. Жуков (березень-червень 1946), І. С. Конєв (липень 1946 - березень 1950, березень 1955 - березень 1956), Р. Я. Малиновський (березень 1956 - жовтень 1957), А . А. Гречко (листопад 1957 - квітень 1960), В. І. Чуйков (квітень 1960 - червень 1964), з листопада 1967 - генерал армії І. Г. Павловський.

По складу С. в. США (армія - army) діляться на роду військ і служби. До пологів військ відносяться війська, що безпосередньо ведуть бій, - піхота, бронетанкові війська, артилерія. Інженерні війська, війська зв'язку, армійська авіація, частини розвідки і контррозвідки розглядаються як роду військ і як служби, так як вони забезпечують роду військ при веденні ними бойових дій і в той же час можуть безпосередньо брати участь в бойових діях. До службам відносяться: інженерна, зв'язку, хімічна, артилерійсько-технічна, розвідки і контррозвідки, квартирмейстерскої, транспортна, військова поліція і ін. С. в. очолюються міністром армії, призначено, з цивільних осіб, і командуванням С. в. (Очолюється начальник штабу) на континентальній частині США. Начальник штабу армії призначається з числа генералів. В організаційному відношенні С. в. складаються з дивізій, корпусів, армій і груп армій. До їх складу входять також окремі бригади різних типів, бронекавалерійських полки, окремі дивізіони наземних і зенітних ракет, радіотехнічні війська, а також спеціальні війська, підготовлені для диверсійно-підривної діяльності в тилу противника. Дивізії діляться на піхотні, механізовані, бронетанкові, воздушнодесантниє і аеромобільні. Армійський корпус має штаб, корпусні частини і підрозділи, 2-4 (і більше) дивізії. До складу польової армії входять: штаб, армійські частини і кілька армійських корпусів. Для посилення армії надаються частини з резерву головного командування. Група армій створюється на певний період. У неї входять кілька польових армій і одне тактичне авіаційне командування. С. в. США мають на озброєнні ракетно-ядерну і ін. Сучасну зброю і бойову техніку.

С. в. - найдавніший вид збройних сил. У рабовласницьких державах вони складалися з піхоти , І кінноти (див. кавалерія ) Або тільки з одного роду військ. У Стародавньому Єгипті, Ассирії, Греції та арміях інших держав виникли організаційні одиниці (десятки, сотні і ін.). Найбільший розвиток організація С. в. отримала в Стародавньому Римі, де з 4 ст. до н. е. постійної адміністративної та бойовою одиницею був легіон , Що ділився на підрозділи (центурії, когорти).

У період раннього і розвиненого феодалізму в Західній Європі (9-14 ст.) Головним родом С. в. була лицарська кіннота, піхота грала допоміжну роль. На Русі піхота зберігала своє значення поряд з кіннотою. З 14 в. в Західній Європі відбувалося відродження піхоти як одного з основних родів військ і з'явилася артилерія. Зі створенням постійних найманих армій в Західній Європі (15 ст.) Виникли організаційні одиниці - роти , потім полки (З 8-12 і більше рот), а у 2-й половині 16 - 1-й половині 17 ст. - бригади і батальйони . Після створення в Росії постійного війська (16-17 ст.) Воно поділялося на полки (або накази), що складалися з підрозділів (сотень, рот, півсотні, десятків і ін.).

У 17-18 вв. С. в. різних країн, в тому числі Росії (з 18 в.), отримали струнку постійну організацію ( дивізії , Бригади, полки, батальйони, роти і ескадрони). В цей же час в складі С. в. з'явилися інженерні війська. В кінці 18 - початку 19 ст. дивізія, а з початку 19 ст. і корпус стають кількох родів сполуками постійного складу, що включали певне число частин, згідно штатам, які періодично мінялися. Кількістю дивізій стали обчислювати сили С. в. держави. В середині 19 ст. в російській та ін. арміях з'явилися війська зв'язку. У 19 ст. були створені масові збройні сили, побудовані на принципах кадрової армії, основу яких складали С. ст. Міцно закріпилася дивизионная і корпусні організація військ; створюються армії як оперативні об'єднання.

Під час 1-ої світової війни 1914-18 С. в. воюючих країн становили основну масу військ. В ході війни з'явилися бронетанкові, автомобільні, хімічні війська, війська протиповітряної оборони і ін. Кількісний ріст артилерії і застосування автоматичної зброї набагато збільшили вогневу міць С. в. Були створені полкова і батальйонна артилерія, протитанкова і зенітна артилерія, різко зросла кількість ручних і станкових кулеметів, бомбометів (мінометів). Для перевезення піхоти став використовуватися автотранспорт. Кавалерія в багатьох країнах втратила свою роль. С. в. воюючих сторін отримали великий досвід ведення фронтових і армійських операцій (див. військове мистецтво , оперативне мистецтво ).

В результаті перемоги Жовтневої революції 1917 в країні були створені принципово нові збройні сили, основу яких склали С. в., Що включали різні роди військ і спеціальні війська. Вищими тактичними з'єднаннями були стрілецькі та кавалерійські дивізії, а після Громадянської війни 1918-20 і корпусу; оперативними об'єднаннями - армії.

На початок 2-ої світової війни 1939-45 чисельність С. в. в багатьох країнах різко збільшилася, особливо в арміях фашистських держав, зросла питома вага танкових, механізованих та повітрянодесантних військ, протитанкової і зенітної артилерії, тривала моторизація і механізація військ. Серед капіталістичних держав найчисельніші і краще підготовлені С. в. мала фашистська Німеччина. З початком війни основну масу військ воюючих сторін становили С. в. В ході війни в складі С. в. формувалися і розгорталися великі оперативні об'єднання - фронти (групи армій), загальновійськові і танк. армії (групи), з'явилися нові тактичні з'єднання: артилерійські дивізії і корпусу, мінометні, протитанкові, воздушнодесантниє частини і з'єднання і з'єднання протиповітряної оборони. Основний тягар війни винесли радянські С. в. Вони розгромили за підтримки ВПС і ВМФ головні сили сухопутних армій фашистських держав і показали повну перевагу над ними, досконало оволоділи мистецтвом ведення операцій на будь-яких театрах військових дій. Бронетанкові війська перетворилися в головну ударну силу і найважливіше оперативне засіб з розвитку наступу на велику глибину і в високих темпах; артилерія стала основою вогневої потужності С. ст. Інженерні війська перетворилися в оперативне засіб забезпечення маневру С. в., Прориву оборони противника, форсування водних перешкод, створення оборонних смуг і рубежів. Під час війни в С. в. знаходилося понад 80% всього особового складу Радянських Збройних Сил.

Після Великої Вітчизняної війни 1941-1945 С. в. розвивалися на базі отриманого бойового досвіду і подальшого вдосконалення зброї і бойової техніки. Вони були повністю моторизовані і механізовані. Стрілецькі війська (піхота) отримали нові види озброєння і броньовані бойові машини, що збільшило їх рухливість і створило можливість для ведення бою не тільки в пішому порядку, а й безпосередньо на бойових машинах. В Радянських Збройних Силах в 1957 стрілецькі і механізовані дивізії були перетворені в мотострілкові. Кавалерія до цього часу як рід військ втратила своє значення у всіх країнах і була розформована.

На початку 60-х рр. С. в. найбільш розвинених держав отримали на озброєння ракетно-ядерну зброю, більш досконале звичайну зброю і бойову техніку, сучасні засоби управління. На базі нового зброї і техніки і відповідно до нових умов ведення військових дій змінилися організаційна структура частин, з'єднань, об'єднань С. в., Способи їх використання в бою і операції, а також методи навчання. Поява ядерної зброї викликало зміни в співвідношенні видів збройних сил. На перше місце висунулися Ракетні війська стратегічного призначення (стратегічні сили), але, незважаючи на це, С. в. продовжують залишатися одним з провідних і найбільш численним видом збройних сил. Подальший розвиток С. в. йде з урахуванням вдосконалення їх організаційної структури, збільшення вогневої потужності і підвищення маневреності.

Літ. см. при статтях Військова наука , військове мистецтво , Збройні сили .

І. Г. Павловський.

Сухоп у тні військ а, вид   збройних сил   , Призначений для виконання стратегічних і оперативно-тактичних завдань на сухопутних театрах військових дій

Радянські сухопутні війська на навчаннях. Парашутний десант.

Радянські сухопутні війська на навчаннях. Артилерійська батарея на вогневій позиції.

Радянські сухопутні війська на навчаннях. Підрозділ мотострілкових військ в наступі.

Радянські сухопутні війська на навчаннях. Оперативно-тактичні ракети.

Радянські сухопутні війська на навчаннях. Підрозділ військ протиповітряної оборони.

Радянські сухопутні війська на навчаннях. Десант з вертольотів.

Радянські сухопутні війська на навчаннях. Танки форсують водну перешкоду.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация