Шукач | дендропарк Олександрія

Оцінка: +10 / 2 учасники / 2 рекомендації / (+0) (-0) якість

Зі старої аустерії, что над трактом стала,
Яка только подоржніх щиро вітала,
Як Звичайно буває,
Для мандрівніків повстала, зненацька
Віріс палац великий, прекрасно умебльованій
З дідінцем и БУДИНКАМИ довкола,
Цей напис "Аустерія" досі залішається
Бо в вітальні палаці звичаї зберігаються
Ян Бровінській, поема "Олександрія" 1 848.

Зі старої аустерії, что над трактом стала,   Яка только подоржніх щиро вітала,   Як Звичайно буває,   Для мандрівніків повстала, зненацька   Віріс палац великий, прекрасно умебльованій   З дідінцем и БУДИНКАМИ довкола,   Цей напис Аустерія досі залішається   Бо в вітальні палаці звичаї зберігаються   Ян Бровінській, поема Олександрія 1 848

Олександрія - знаменитий дендропарк в м.Біла Церква Київської області України. Державний дендропарк Національної Академії наук України. Пам'ятник садово-паркового мистецтва, заснований в кінці XVIII в. Один з найбільших парків Східної Європи.

Парк є зразком пейзажної паркової композиції, основу якої складають рослини, архітектурні споруди, скульптури, водна гладь річки Рось та ставків
Парк є зразком пейзажної паркової композиції, основу якої складають рослини, архітектурні споруди, скульптури, водна гладь річки Рось та ставків.

Територія являє собою заплавну терасу річки Рось і характеризується рівнинним нахилом місцевості до річки
Територія являє собою заплавну терасу річки Рось і характеризується рівнинним нахилом місцевості до річки. Рельєф доповнюється наявністю трьох балок, які витягнулися майже в меридіональному напрямку.

У композиції плану і стильової спрямованості архітектурних об'ємів і споруд Олександрія має спільні риси з іншими парками романтичного стилю
У композиції плану і стильової спрямованості архітектурних об'ємів і споруд Олександрія має спільні риси з іншими парками романтичного стилю. Стиль архітектури - пізній класицизм.

Історія

У 1774 році польський король Август Станіслав Понятовський отримує в довічне володіння від Речі Посполитої тоді найбагатше в Україні Білоцерківське староство, яке 13 грудня того ж року передає разом з будівлями у Варшаві великому коронному гетьману Польщі Францішеку Ксаверію Браницькому. Ці землі Ксаверій Браницький отримав у нагороду за придушення ряду креcтьянско-козацьких повстань - Коліївщини. У його нові володіння увійшли також міста Біла Церква і Сквира, 134 села з населенням понад 40 тисяч чоловік. З цих пір Біла Церква стає приватною власністю графів Браницьких.
У 1781 році в Санкт-Петербурзі гетьман одружився з коханою камер-фрейліною імператриці Катерини ІІ, племінницею світлого князя Григорія Потьомкіна, Олександрою Василівною Енгельгардт. Шлюб Ф. К. Браницького з А. В. Енгельгардт відповідав політичним реаліям того часу. Катерина ІІ бажала стабільного миру з Польщею і підтримувала шлюби між російськими дворянами і польською шляхтою. За Олександрою гетьман Браницький отримав пристойну придане - 600 000 рублів сріблом і великі земельні володіння. Катерина ІІ подарувала подружжю на весілля Шуваловский палац в Петербурзі. Дохід К. Браницького від отдного тільки Білій Церкві приносив 750 000 золотих, разом з іншими маєтками (Ставище, Рокитне, Лисянка та іншими) дохід становив приблизно 2 мільйони.
Зиму Браницькі проводили при дворі Катерини ІІ в Петербурзі, а влітку переїжджали в свої маєтки на Україні, найчастіше в Білу Церкву. У 1784 році А. В. Браницька отримала цей маєток в подарунок від чоловіка і почала приводити його в порядок. За характером графиня була вольовою, цілеспрямованою жінкою, яка вміла самостійно вирішувати питання управління маєтком, вона була дуже ощадливою господаркою. Парки європейських столиць, де вона неодноразово бувала, надихнули Олександру Браницьку на створення не менше вишуканого парку у своїй головній резиденції. Спочатку вона мала намір збудувати парк в Шкарівською лісі (в 10 км на південь від Білої Церкви), але з часом, детальніше ознайомившись з навколишньою місцевістю, зупинилася на ділянці стародавньої діброви в західному напрямку, в 3 км від Білої Церкви, в урочищі Гайок. Назва парку дала в свою честь - «Олександрія».
У 1791 році помер князь Григорій Потьомкін. Після його смерті графиня, за підтримки Катерини ІІ отримала більшу частину спадщини князя. З огляду на ту роль, яку зіграв в її житті Г. Потьомкін, Браницька вирішила присвятити будівництво майбутнього парку його пам'яті, а також вибудувати в парку його мавзолей. Проект мавзолею виконав в 1795 році відомий архітектор Іван Старов, автор Таврійського палацу Г.Потёмкіна в Петербурзі. Мавзолей повинен був стати домінантою всієї нової композиції парку «Олександрія». Він повинен був розповідати про життя і велич князя Г. Потьомкіна.
Після смерті Катерини ІІ, російський трон успадкував Павло І, який вкрай негативно ставився до всього, що було пов'язано з ім'ям князя Таврійського. Браницьких перестали приймати при дворі, за ними був встановлений негласний нагляд. З цієї причини графиня була змушена відмовитися від будівництва мавзолею. Замість нього, спираючись на композиційні частини проекту І.Старова, було побудовано кілька інших споруд. Для будівництва парку з Європи були запрошені фахівці з садово-паркового мистецтва.
забудова парку
Автором генерального плану забудови парку став відомий французький архітектор Мюффо. Пізніше в парку працювали архітектори та садівники Ботані, Станге, Бартецький, Вітт, Енс, які втілили у життя проект генерального плану і заклали основу паркових композицій, використовуючи існуючий лісостеповий ландшафт та природні для діброви насадження. Одночасно зі створенням паркових насаджень почалося будівництво резиденції та інших архітектурних пристроїв. Перші роботи розпочалися в 1793 році.
Багато рослин для парку завозили з Польщі, інших країн Європи і світу. Паралельно почалася робота з будівництва резиденції графів Браницьких. «Аустерія» спочатку була лише літньою резиденцією, а пізніше стала і зимовою. Поруч з нею був розташований комплекс павільйонів, в тому числі Монарший павільйон, Бальний зал і інші. З північної, східної і західної сторін головний палац оточували адміністративно-господарські будівлі, які замикалися внутрішньої майданчиком розмірами 92Х74 м. У ХХ столітті ці будівлі були знищені і до нашого часу не збереглися.
Решта території була призначена для художньої облаштування парку. Парк був прикрашений Малої та Великої галявинами з прилеглими архітектурними спорудами: Колонада «Луна», «Китайський місток», «Руїни», «Арочний місток», «Острів Марії», «Острів Троянд», різні види фонтанів, водоспадів та малі архітектурні форми . Разом з галявинами та дібровою, ставками та річкою Рось вони утворили чудовий парковий ансамбль, який вважається одним з кращих не тільки на Україні, але і в Європі. Алеї парку були прикрашені бронзовими і мармуровими скульптурами, вазами.
На відстані 500 м від «Аустерії» розташовано економічний двір (з 1946 року адміністрація парку) - правління економа, який керував парковим господарством. Тут містилося житло постійних працівників, майстерні, оранжерея і квіткова господарство, фруктовий сад, поруч - рибні ставки. Великий штат прислуги забезпечував побут Браницьких та їх гостей. У теплицях для їх потреб вирощували екзотичні рослини: кактуси, орхідеї, ананаси, інжир, цитрусові, італійський виноград, китайські рози, які досягали небувалих розмірів.
Поруч з палацовим комплексом із західного боку розташовано сад «Стіна» (його огородили цегляною стіною для захисту теплолюбних плодових дерев від холодних вітрів); зі східного боку - «Клин», сад Катерини ІІ, Сад Потьомкіна, Російський сад, городи. Західна частина парку - третина всієї паркової території, отмежёванная дорогою від економічного двору до Сквирського шляху, була відведена під мисливські угіддя (звіринець) і лісопарк. За радянських часів цю частину парку розширили ще на 96 га. У східній частині парку знаходився сад, який мав назву «Дружній». На залізних декоративних воротах було викарбований французькою мовою: «Перед тим як увійти, порадься зі своїм серцем: чи вмієш ти цінувати дружбу». В глибині саду була побудована Ротонда у вигляді раковини, де стояв бюст князя Григорія Потьомкіна.
У 1815 році А.Браніцкая привезла в Білу церкву з Берліна молодого садівника Августа Енца. який протягом наступних 54 років працював в парку, створюючи все нові і нові композиції. Творінням його рук були ландшафтні композиції, які збереглися до нашого часу на Великій і Малій галявинах. На знак подяки за його багаторічну роботу і в честь 50-річчя служби серпня Енца, власники парку встановили в парку пам'ятну металеву колону.
розквіт
В середині ХІХ століття парк «Олександрія» набув великої популярності. Його відвідували відомі люди того часу: Г. П. Державін, А. С. Пушкін, Т. Г. Шевченко. Неодноразово тут бували декабристи, члени Південного товариства: Бестужев-Рюмін, Муравйов-Апостол, Пестель та інші, відомі польські поети та художники: Ян Ліппоман, який написав про «Олександрії» чудові вірші, Ян Бровінскій, який після відвідування парку видав відому поему « Олександрія ».
Цікаві малюнки, що зображували парк «Олександрія», створені художниками того часу: Вилибальда Ріхтером, Наполеоном Орда, Михалин Бержінскою, Феліксом Брзозовскім і іншими (період 1820-1840 рр.). особливо вдалі малюнки були виконані Вилибальда Ріхтером - так званий «Альбом Білоцерківський, документації місця та епохи», який знаходиться нині в Марії Рей з дому Потоцьких у замку Монтрезор у Франції. Альбом являє більшу книгу (24 ілюстрації), переплетену в шкіряну оправу з позолотою і металевим обрамленням, де вміщено кольорові акварелі. Парк часто відвідували члени царської сім'ї, з якими Браницькі підтримували тісні відносини. У парку було окреме місце, так званий Царський сад, де росли модрина і сім американських лип, посаджені імператорами Олександром Павловичем і Миколою Павловичем, княгинею Олександрою Федорівною. Кожне дерево було обнесене чавунною огорожею, на якій під кроною була мідна дощечка з написом, ким і коли було посаджено дерево.
занепад
Реформа 1861 року, яка скасувала кріпосне право, позбавила Браницьких безкоштовної робочої сили. З цих пір сповільнився розвиток парку «Олександрія». Практично до 1917 року в ньому виконувалися роботи, пов'язані тільки з доглядом за вже існуючими об'єктами. Прийшли в занепад дорожня мережа, протоки між островами заростали мулом, острови зливаються з основним берегом, павільйони, зокрема «Руїни», пошкоджуються і більше вже не відновлюються. Деякі інші декоративні павільйони ( «Люстгаус» і т. П.) Були перетворені в сараї.
Три покоління графів Браницьких розбудовували парк. Після смерті Олександри Браницької в 1838 році парк і маєтки успадкував її син Владислав Ксаверійовича (1783-1843). Наступним власником був Владислав Владиславович (1826-1884). Останньою власницею маєтків до 1917 року була дружина графа Владислава - Марія Євстафіївна з роду Сапєг.
Під час громадянської війни 1918-1921 років парку було завдано значної шкоди. Більшість архітектурних споруд було повністю або частково зруйновані. З «Олександрії» вивезли безліч цінних мармурових та бронзових скульптур, значної шкоди було завдано і парковим насадженням.
З 1921 року «Олександрія» отримує нову назву - парк ім. Ч. Г. Раковського. Виходячи з потреб відновлення господарства в перші роки Радянської влади «на цеглу» розбиралися зруйновані або напівзруйновані споруди, парк використовувався для видобутку деревини. Ще більшої шкоди парк зазнав після рішення Білоцерківського окружного виконавчого комітету в 1928 році про будівництво на території парку водогону для міста.
У 1922 році рішенням Київського губернського комітету парк «Олександрія» був оголошений заповідником і до 1946 року входив до складу сільськогосподарського технікуму (пізніше - інституту).
У роки Другої світової війни були зруйновані архітектурні споруди, пошкоджена або зовсім знищена значна частина дерев. Під час німецької окупації в 1943 році було зрізано понад 3 га вікових дерев сосни звичайної. У зоні рідколісся (Дединець, Сад Катерини ІІ і Потьомкіна) територія густо заросла травами і бур'яном, що нівелювало минулий художній образ цих ділянок парку. Руїни споруд - палацу, флігелів, танцювального павільйону також заростали травами.
відновлення
Згідно з постановою від 10 квітня 1946 року Рада Міністрів СРСР передав парк «Олександрія» у відання Академії наук УРСР, якій парк підпорядковується досі. З 1946 року почалися роботи по відновленню парку. У 1953 році парк передали під науково-методичне керівництво Центрального республіканського ботанічного саду Академії наук УРСР. У 1955 році був розроблений проект реставрації і розвитку парку. У 1957 році, під керівництвом і за активної участі Д. М. Криворучко в парку почалися реставраційні роботи. Були відновлені всі основні паркові споруди за винятком палацу і танцювального павільйону: головний вхід, Ротонда, Колона печалі, Великий водоспад, колонада Ехо, Китайський і Арочний містки, фонтани. Одночасно були побудовані нові об'єкти - джерело «Лев», «Кругла альтанка», закладені нові паркові насадження. У процесі реставрації і розвитку рослинного комплексу були визначені ландшафтні райони парку, проведена комплексна оцінка природних чинників території і ландшафтна таксація існуючих насаджень, організовано центральне планувальне ядро, облаштовані нові ділянки з урахуванням композиції парку в цілому. Була упорядкована і розвинена мережа алей, забезпечені водо- і електропостачання, каналізація.

Матеріал взято - http://uk.wikipedia.org/wiki/Олександрія_ (дендропарк)

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация