Шукач | Пам'ятник композитору Курмангази Сагирбаеву в Атирау

Оцінка: 0/0 учасників / 0 рекомендації / (+0) (-0) якість

Оцінка:

4 липня 2000 року в місті Атирау відкрито пам'ятник казахському композитору Курмангази Сагирбаеву, який народився в 1823 році в Курмангазинського районі, сел. Жіделі. Похований в 1896 році в селі Алтин жар Астраханській області.
З раннього дитинства займався грою на домбре. Мати Курмангази Алка розділяла любов сина до музики і підтримувала його. У віці 6 років Курмангази був відданий в пастухи. У рідному аулі він з захопленням слухав заїжджих кюйші - виконавців народних пісень - кюєв. У віці 18 років Курмангази залишає рідний аул і починає скітальческую життя бродячого кюйші. Разом з іншими він бере участь в змаганнях, розвиває свою майстерність і висувається до лав видатних домбрістов.
Був очевидцем народного повстання казахів Букеевской орди під керівництвом Ісатая Тайманова і Махамбета Утемісова проти російського колоніалізму. Один з перших кюєв «Кішкентай» ( «Малий») - була присвячена народному повстанню. За відкриту критику піддавався переслідуванням. Курмангази Сагирбайули був неодноразово заточений у в'язницю. Він сидів у в'язницях Уральська, Оренбурга. Пережив поневіряння, образи і переслідування він створює Кюї «Алатау» і «Сари-Арка», що відобразили глибокі думи народу про незалежність і свободу, любов до своєї землі.
У 1862 році Курмангази зустрічається з земляком, іншим великим кюйші Даулеткереем. Обидва домбріста - імпровізатора помітно вплинули один на одного. Кюй Даулеткерея «Булбул» (Соловей) Курмангази включив до свого репертуару.
Вершиною творчості Курмангази є кюй «Сари-Арка» наповнений світлою тональністю, який малює картину безкрайніх просторів казахському степу. Особливі прийоми гри Курмангази, багато в чому розвиваючі музичну техніку того часу, сприйняли і розробили його учні та послідовники. Серед них були Махамбет Утемісов, Діна Нурпеисовой, Ергалі Есжанов і інші. У 1880 році Курмангази поселяється під Астраханню. Курмангази, що став високошановним аксакалом в народі, збирає навколо себе наступників по виконавчому мистецтву.
Казахи шанують пам'ять Курмангази. Його ім'ям названо багато вулиць, консерваторії. У кількох містах встановлені пам'ятники Курмангази. Зображення Курмангази є на марках Казахстану, банкнотах номіналом 5 тенге.

Зображення Курмангази є на марках Казахстану, банкнотах номіналом 5 тенге

Джерело тексту та фото

Джерело тексту та фото

Як дістатися до точки:

Казахстан, Атирау, пл. Курмангази

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация