Шукач | Старе православне кладовище з пам'ятником-каплицею в Бахчисараї

Оцінка: +10 / 2 учасники / 1 рекомендація / (+0) (-0) якість

Оцінка:

В "старому місті" Бахчисарая, за будівлею ЗАГСу починається довга вулиця Пушкінська - серце Російської слобідки Бахчисарая. Тут до 1783 проживало християнське вірменське і грецьке населення багатонаціонального міста, а після 1783 - тут же формувався російський квартал.
Мирне життя тихого Бахчисарая, колишньої столиці ханів була порушена Кримською війною. 1 вересня 1854 армія союзників висадилася в районі Євпаторії, маючи намір взяти штурмом Севастополь - головну базу Чорноморського флоту.
Героїчна оборона Севастополя тривала 349 днів, і протягом цього часу Бахчисарай відчував увесь тягар тилового міста, близького до театру військових дій. Сюди стягувалися обози з військовим спорядженням, продовольством, йшов нескінченний потік поранених. Їх розміщували в готелі і келіях Успенського монастиря, а також в Ханському палаці і прилеглих до нього будівлях. Поранені лежали скрізь, у всіх палацових приміщеннях, а мавзолей Діляри-Бікеч служив каплицею, куди виносили померлих. В альтанці Селямет-Гірея була влаштована для тієї ж мети католицька каплиця.
Померлих в госпіталі Успенського монастиря ховали на некрополі обителі. Померли від ран в палаці ховали неподалік, в частині міста именовавшейся Ерменев-Маале. У цій частині міста здавна проживали вірмени. Поруч зі старим вірменським кладовищем було влаштовано братське кладовище російських воїнів. За різними даними на ньому спочивають від 2 до 4 тис. Російських воїнів-захисників Севастополя. Ймовірно, саме з тих пір цей район Бахчисарая став іменуватися Руською слобідкою.
Через 30 з гаком років від військового кладовища залишалися лише ледь помітні горбики, що позначали братські могили. Ця обставина, а також наближається дата 40-річчя Кримської війни дали привід «гідно увічнити місце поховання севастопольських захисників постановкою над їх братською могилою пам'ятника-каплиці». При активній участі начальника Таврійської губернії П.М. Лазарєва, а також Бахчисарайського міського голови Мустафи-мурзи Давидовича був організований спеціальний комітет по здійсненню проекту.
У будівельний комітет зі спорудження каплиці так само входили входили: Бахчисарайський міський поліцмейстер І.Г. Іваненко, голосні Бахчисарайської Думи М.А.Дремджі і А.А.Рябов, священик Х.Каранікола, мулла А.Гафаров. Гроші на будівництво каплиці збиралися по підписці. Всього на будівництво каплиці було витрачено 2873 рубля 57 копійок. Серед жертвували гроші на будівництво були: Н.А.Султан Крим-Гірей, А.Х.Стевен, граф Д.А.Милютин, адмірали І.М.Манто і Ф.Ф.Нарбут, племінник барона П.А.Вревского - Туркестанський генерал-губернатор А.Б.Вревскій, губернський інженер С.П.Іванов, церковний староста М.Челядінов і багато інших. За передплатою було зібрано 2 462 рубля. Крім грошей, надійшли пожертвування і предметами церковного начиння. Так, місто Севастополь пожертвував ікону архангела Михаїла, ім'ям якого названа каплиця, а севастопольське Братське кладовище надіслало ікону св. благовірного князя Олександра Невського. План і малюнок пам'ятника безоплатно підготував сімферопольський інженер М. Прага.
Відкриття каплиці відбулося 15 червня 1895 року. Архітектура пам'ятника витримана в простих «епічних формах», нагадують архітектуру Свято-Нікольського пам'ятника-храму на севастопольському Братському кладовищі. Над входом - «Севастопольський знак» або «Хрест крові» з цифрою 349 в лавровому вінку - неофіційна нагорода захисників міста. Незважаючи на свої скромні розміри (5,0х5,0 м, висота - 14 м), каплиця, розташована на підвищених точках рельєфу, домінує в навколишньому ландшафті серед рельєфних скелястих обривів ущелини.
У 20-х роках ХХ ст. склеп був осквернений і розграбований. Майно каплиці розкрадено. У 1990 році виявлено дивом збереглися в склепі під завалом каменів останки воїнів. Вони були поміщені в спеціально виготовлений ковчег, і передані на зберігання під незгасимої лампадою в Свято-Микільську православну церкву Бахчисарая.

Джерело тексту 1 Джерело тексту 2

Як дістатися до точки:

На маршруткуе, що йде в "старе місто", доїхати до РАГСу (орієнтир - пам'ятник О.С.Пушкіну) за яким починається ул.Пушкінская.Ідті по вулиці до її конца.Вход на кладовищі буде по праву руку.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация