Шукач | Ерлёзеркірхе (Кірха Христа Спасителя)

Оцінка: +30 / 7 учасників / 1 рекомендація / (+0) (-0) якість

Заселяючи край вихідцями з центральної Росії, царський уряд залучав іноземних поселенців, перш за все німців з Багема, Баварії. Їм роздавали землі і звільняли від податків на 30 років. Таким чином, на початок ХІХ століття територія нашого краю була заселена кріпаками поміщицьких угідь, державними селянами, німецькими колоністами і ногайцями.

Так і на одній з околиць Бердянська виникла слобідка Німецька - її заснували німці-колоністи. Колонія - самий «рівний» район міста, вулиці тут проглядаються до самого кінця: німці є німці - все точно робили.

Кандидат історичних наук, доцент Таїса Захарченко у своєму інтерв'ю газеті «Бердянські відомості»:

Куди ж поділися німці-колоністи з Бердянська?

- У Бердянську залишилося дуже мало нащадків німців і менонітів, вони в основному є прихожанами лютеранської церкви.

Перший потік еміграції німців і менонітів з Бердянська був в 1914-1915 роках, після того, як, згідно з виданим закону Російської імперії, їх стали позбавляти земельної власності. Під час революції і громадянської війни німці і меноніти продовжили емігрувати, їхали в Канаду, Австралію, частково - в Німеччину. І це незважаючи на те, що при еміграції вони позбавлялися всього майна.

А в 1941 році тих, хто залишився, депортували до Казахстану. Їх садили на кораблі або в вагони і, як згадують місцеві жителі, вивозили в невідомому напрямку.

Треба сказати, що спочатку меноніти були працьовитими хліборобами, непьющими, дуже богобоязливі. Але під впливом своїх російських і українських сусідів привчилися пити не тільки пиво, а й вино в кабаках. До речі, вони були непоганими виноробами і спочатку отримували від держави монополію на тримання винних шинків. За архівними матеріалами, іноді меноніти влаштовували бійки, дебоші, підпали, крали. Причому чомусь вважали за краще красти саме коней, як цигани.

Пастор Веслав ЛИЖБІЦКІ:

Лютеранська громада в Бердянську була заснована в 1865 році. Трохи пізніше, в 1901 році, почалося будівництво лютеранського храму Ерлёзеркірхе (Кірха Христа Спасителя) і 26 вересня 1903 роки її освятили. Будувався храм на пожертви членів громади, яка на той момент налічувала понад 1000 осіб. В основному членами громади були особи німецької національності.
Церква існувала до середини 30-х років ХХ століття, а потім радянська влада її закрили. Пастори були репресовані. У 1941 році в зв'язку з вступом СРСР у війну все обличчя німецької національності (основа приходу) були виселені з постійного місця проживання. Тим самим громада була штучно усунуто.

У післявоєнні роки в храмі розташовувалася школа №3, а потім, в 1970-і роки, будівля була передана тоді ще Бердянському педагогічному інституту
У післявоєнні роки в храмі розташовувалася школа №3, а потім, в 1970-і роки, будівля була передана тоді ще Бердянському педагогічному інституту.
У 1997 році почалося відродження лютеранської громади в Бердянську. Сталося це 24 червня в День Іоанна Хрестителя за григоріанським календарем. Спочатку в громаду входило 10 осіб, але з плином часу кількість прихожан зросла в кілька разів. На сьогодні в громаді полягає близько 50 прихожан 6 національностей.

джерело тексту і фото
Хотілося б відзначити, що хоч назва у церкви і німецьке, але це, аж ніяк не вважають себе членами. Німецька назва - це лише данина традиціям.
З утворенням громади в кінці ХХ століття була поставлена ​​мета повернути будівлю у власність громади. На той момент будівля була в користуванні БДПУ. Протягом 5-6 років нами була зібрана маса документів. З Запорізького, Сімферопольського, Санкт-Петербурзького та інших архівів.
Паралельно ми зверталися до органів влади з проханням про повернення будівлі у власність громади. І в підсумку після позову до Запорізького обласного господарського суду будівлю нам повернули.
1 липня 2007 року після невеликого косметичного ремонту будівлі громада урочисто увійшла в кірху і через 70 років в храмі було відроджено богослужіння. Протягом року громада ділила приміщення з БДПУ. І коли університет остаточно покинув стіни будівлі, було прийнято рішення про реконструкцію кірхи.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация