Шукач | Братська могила радянських воїнів в Манченках

Оцінка: +5 / 1 учасник / 1 рекомендація / (+0) (-0) якість

Істочнік_1 , істочнік_2 , істочнік_3 , істочнік_4 , істочнік_5 ,
істочнік_6 , істочнік_7 , істочнік_8 , істочнік_9

Збираючись на свята в Манченки, ми вивчили інформацію про населений пункт і його визначні пам'ятки. Серед немогу була братська могила радянських воїнів.

Серед немогу була братська могила радянських воїнів

Інформація, зібрана з різних джерел, виявилася суперечливою.

На сайті "Дали звуть" повідомляється, що в "смт. Манченки Манченковского сел / с, 2-е відділення птахофабрики - Братська могила радянських воїнів. Поховано 1056 воїнів". Однак, в Книзі Пам'яті Харківської області і за відомостями Дмитра Храмова , Список містить 127 осіб:

Акільдін Г.Ф., Абдурахманов З., Байбеков П.М., Василюк В.О., Каноніров О.В., Кантеміров Г.Н., Кунегін М.М., Макаренко О.К., Мамін П.Ф. ., Міщеряков І.С., Міргородській О.С., Нігматулін Г., Овчинников І.З., Попов А.Е., Рожнов І.І., Свечніков А.В., Сайфулін Л.А., Семенов М .Про., Тімілін О.А., трипільської О.М., хміль М.А., Чернейнін Ф.І., Ширяєв В.І., Шумков О.А., Шапов В.Д., Штукалов С.С ., Абдулаєв Х., Аліматов Д., Байкалов З.А., Белазаров С.К., Бобков В.П., Бірюков І.П., Берьозкін П.С., Бабаєв С., Бакуменко Я.І., Башенін О.І., Васильченко М.С., Головко І.О., Горшков М.О., Гален Д., Градусів В.М., Горбачов П.Г., Гуров М.О., Дворніков С.О., Єфремов О.В., Жарінов В.І., Зарівчацькій О.В., Забавніков М.В., Затеєв І. В., Золотов Б.Т., Ільїніх М.О., Іммухаметов Г., Ковальов П.С., Калінін М.Ф., Коломиц А.Т., Кажамкулов А., Корнєв В.М., Кошляк Я. С., Кулагін О.В., Любич Д.А., Лоскутов О. К., Літкін Ю.О., Лаптєв М.К., Ленков К.Т., Луньов В.К., Ліскін А., Мірошниченко І.Ф., Маркова М.М., Муштай Г.О., Малігін О.С., Мельхітар Г.П., Мельников С.В., Морозов Є.М., Наумов О.С., Носіро Н. , Осін Д.Н., Осташев П.П., Пшеничка М.Ф., Плоткін А.Л., Резука М.Д., Смиковський Я.С., Степанов С.І., Сабор І.К ., Сидоров В.С., Стрілець Ф.Т., Струканов І.Я., Сірятов К.С., Суров Д.М., Тімошенко М.П., ​​Ткаченко А.І., Тоштеміров Б., Туєв Ф .Я., Тітов О.М., Точілін М.А., Уткін М.М., Федулов П.Є., Чеканішкін М.І., Чуєв П.О., Шалаєв Л.Ф., Шакіров Н., Шайдуллін Г., Шатунов М.З.

В даний час однієї таблички, яка, мабуть, перебувала на правій стороні постаменту, немає. Залишилися тільки ці дві:

Залишилися тільки ці дві:

На сайті «АТН» 27 і 28 жовтня 2005 р одне за одним з'явилися дві схожі новини про перепоховання радянських воїнів: в першій йшлося про 50, у другий - про 102 бійців. У першій повідомлялося:

Останки 50-ти радянських воїнів виявлені пошуковими системами в селищі Манченки Харківського району на місці госпітального кладовища, яке було розгорнуто там у вересні 43-го року. За словами очевидців, всього на цьому місці було поховано більше ста червоноармійців, які загинули під час запеклих боїв за звільнення селища.
Про боях за визволення селища Юрій Тесленко знає зі слів своєї матері. Це вона розповіла йому про госпіталі, який тут перебував, про солдатів, які були поховані на цьому місці. Десятки років Юрій Якович доглядав за могилою, стежив, щоб тут нічого не будували і не розбивали городи.

Юрій Тесленко, місцевий житель "У міру можливості поставив огорожі і всім роз'яснював, сюди не сипати сміття, це священне місце, тут лежать люди, які поклали свої голови за наше світле майбутнє."

У боях початку вересня 43-го радянські війська зазнали великих втрат. Поранених привозили в 270-ий медсанбат 252-ї стрілецької дивізії. Тих хто не вижив, ховали на цьому місці. Всього близько ста чоловік. У 50-ті роки тут вже проводили перепоховання, але як кажуть пошуковці, воно було формальним.

Віктор Старченко, директор ПП "Військові меморіали" Схід "" Коли ми почали проводити роботи, то ми знаходили фрагменти останків, то чи черепа, чи то частини скелета. І в підсумку ми порахували, що ми підняли в результаті нашої пошукової роботи 50 осіб. "

Тут були знайдені і гвардійські значки, кітельние гудзики, погони лейтенанта таких військ. Це, кажуть пошуковці, тільки підтверджує, що тут поховані радянські воїни. Попереду ще більш копітка робота в архівах, щоб встановити імен загиблих і розшукати їхніх родичів.

Останки 50-ти радянських солдатів, знайдені пошуковими системами, будуть перепоховані в братській могилі в центрі селища Манченки з усіма військовими почестями. Тут же будуть встановлені меморіальні плити з іменами загиблих.

Анжела Сушко, Володимир Борох, Агентство Телебачення Новини.

Могила знаходиться на південній околиці пгт.Манченкі, в 800 метрах від залізничної станції.

Справа проходить залізниця.

Зліва розташована лікарня. Зліва розташована лікарня

До пам'ятника веде невелика березова алея.

Крім прізвищ похованих воїнів, на пам'ятнику викарбувано напис

Крім прізвищ похованих воїнів, на пам'ятнику викарбувано напис

45 днів радянські війська визволяли Харківський район. З 5 серпня, з бою за село Глибоке, до середини вересня, звільняючи Манченки. 45 днів тут лилася кров ... А з огляду на те, що і Харків, і Харківський район двічі переходили то до німців, то до своїх, то можна уявити собі, які тут точилися бої, і кожна п'ядь землі тут рясно полита кров'ю ( джерело ).

Місцеві жителі розповіли нам, що в Манченках знаходилися частини СС. Можливо, це була танкова дивізія СС "Вікінг". Припущення грунтується на схемах Б елгородско-Харківської операції і бойових дій 5-го гвардійського механізованого Зімовніковского корпусу в Белгородско-Харківської операції.

Прямих згадок про дату звільнення пос.Манченкі в хроніці Великої Вітчизняної війни немає. Є підстави вважати, що воно було в період з 4 по 17 вересня 1943 року (4.09 - Мерефа, 7.09 - Огульці, 16.09 - Валки).

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация