Шукач | Пам'ятний знак форсування Дніпра, с. Деріївка

Оцінка: +3 / 1 учасник / 0 рекомендації / (+0) (-0) якість

На північний схід від околиці с. Деріївка на самому березі Дніпра встановлено памтний знак воїнам 62-ї стрілецької гвардійської дивізії:
На північний схід від околиці с

Темної річної вночі 30 серпня 1941 року бійців однієї з рот 1 051 стрілецького полку 300-ї стрілецької дивізії РСЧА, що займали оборону на острові Молдаван засліпило яскраве світло прожекторів, яскраво світить з протилежного берега Дніпра, з висот в районі Деріївка

Темної річної вночі 30 серпня 1941 року бійців однієї з рот 1 051 стрілецького полку 300-ї стрілецької дивізії РСЧА, що займали оборону на острові Молдаван засліпило яскраве світло прожекторів, яскраво світить з протилежного берега Дніпра, з висот в районі Деріївка. Кілька оговтавшись бійці побачили, що мчаться на них кілька десятків німецьких штурмових човнів ... Так починалася "Операція Шинку" 100-й легкопехотной дивізії LII армійського корпусу 17 польової армії.

Фрагмент карти району бойових дій (оперативна карта (кілометрівка) 38-ї армії РСЧА від 1 вересня 1941 року).

30 серпня про. Молдаван був зайнятий німцями, береброска військ тривала.
На острові сьогодні є поховання воїнів РСЧА, які загинули під час оборони. джерело .

Але в 1943 р обстановка в цій місцевості змінилася на протилежну.
Одним з учасників тих подій був Федір Дмитрович Глухів , Гвардії сержант, командир кулеметного розрахунку, 184-го гвардійського стрілецького полку, 62-ї гвардійської стрілецької дивізії. Звання Героя Радянського Союзу Федору Дмитровичу Глухову присвоєно посмертно 22 лютого 1944 року за відвагу і мужність, проявлені при форсуванні Дніпра, захопленні і утриманні плацдарму на правому березі річки.
В кінці вересня 1943 року війська Степового фронту почали виходити до Дніпра. У всіх частинах був заздалегідь організований збір підручних засобів переправи на річках Ворскла і Орель. На возах і автомашинах, які рухалися до Дніпра, можна було бачити порожні бочки, старі човни, колоди, дошки, ящики з цвяхами, мотузки і навіть двері від зруйнованих будинків. Невелику рибальську човен віз на возі і командир кулеметного розрахунку Федір Глухов. Він придбав її в селі Кобеляки на Полтавщині. Старий-господар сказав тоді: «Бери, синку, мій човен, стане в нагоді. А я поки обійдуся і без неї. Тільки женіть швидше з нашої української землі проклятих нелюдів ». Глухів подарував колгоспникові трофейного коня.
До Дніпра полк вийшов під кінець дня 29 вересня. За річкою виднілося велике село Деріївка. Наші розвідники ще минулої ночі примудрилися побувати в цьому селі і зібрати докладні відомості про оборону противника. Командування прийняло рішення почати переправу.
Глухів був парторгом кулеметної роти. Увечері, коли отримали наказ на форсування, він зібрав комуністів. Розмова була короткою. Парторг повідомив, що батальйон переправляється першим, що спочатку танків і дивізійної артилерії на плацдармі не буде, тому основний тягар при відображенні ворожих контратак ляже на кулеметників. Він закликав комуністів показати приклад в бою, роз'яснити бійцям величезну важливість майбутньої завдання.
За півтори години до світанку роти приступили до форсування Дніпра. Ворожа артилерія інтенсивно обстрілювала лівий берег і дзеркало річки, але батальйон переправився майже без втрат і з ходу атакував противника. Глухів висунувся на прибережну висоту, ручними гранатами знищив ворожий кулемет і на його місце встановив свого «максима». Гітлерівці в гуркоті бою ще не знали про це і пересувалися в тилу своїх позицій без будь-якої обережності. З висоти Глухову все це добре було видно, і він став стріляти довгими чергами вздовж траншей, в яких скупчилися фашисти. Вогонь був нищівним. Гітлерівці, втративши понад 60 своїх солдатів і офіцерів, які не витримали свинцевого зливи з флангу і натиску стрілецьких рот з фронту і стали відходити до села. Глухів продовжував косити вогнем біжать ворогів. Незабаром перші три траншеї були захоплені.
Настала коротка пауза. Тепер, коли розвиднілося, німці розібралися в обстановці і почали контратаки, які з невеликими перервами тривали багато днів поспіль. Особливо запеклими вони були 6 жовтня. На ділянці поріділого в боях батальйону ворог кинув в бій 23 танка з автоматниками. Відсікаючи піхоту від танків, Глухів зі свого кулемета знищив два взводи автоматників.
Відбивши натиск противника, батальйон піднявся в атаку і захопив важливу в тактичному відношенні висоту 122,7. У боях за висоту Глухів знищив бронемашину і три кулемети. У цьому бою відважний гвардієць був убитий.


У цьому бою відважний гвардієць був убитий

Мирне узбережжі 2014 року:
Мирне узбережжі 2014 року:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация