Шукач | Бюст Колесова А.А. на території ХГЗВА (Мала Данилівка)

Оцінка: +15 / 3 учасники / 1 рекомендація / (+0) (-0) якість

Олександр Андрійович Колесов відомий як російський сільський педагог. Саме він є автором "сажальні меча Колесова" ...

зануримося в історію ...

«Меч Колесова» - вузька сталева лопата для посадки сіянців і саджанців лісових культур.

До теперішнього часу, скоро вже майже 130 років, меч Колесова широко застосовується в лісокультурної практиці Росії і країн Східної Європи. Назва знаряддя від прізвища розробника і винахідника - Олександра Андрійовича Колесова.

Історія створення і передумови появи вищеописаного ручного знаряддя - довгожителя, були такими ...

На початку 40-х років ХIХ ст. в царській Росії грунтувалися так звані навчальні землеробські ферми. Одну з таких ферм заснували в передмісті Харкова в селі Данилівка. Для її потреб у тутешніх землевласників викупили 80% угідь (піски, болота), згодом на пісках здійснили перші посадки сосни звичайної. На основі ферми в 1855 році була створена Харківська Хліборобська школа, через рік школа набула статусу училища, в 1878 р училище прирівняли до розряду середнього навчального закладу з терміном навчання 5 років і роком практики. Учні вивчали землеробство і тваринництво, а паралельно - городництво, садівництво та лісове господарство.

У 1882 р директором училища був призначений Олександр Андрійович Колесов. До цього після закінчення відділення природознавчого фізико-математичного факультету Московського університету Олександр Андрійович 9 років працював управителем в зразкових господарствах Нижегородської і Пензенської губерній, потім знову вчився - на сільськогосподарських і хімічних курсах Петровської рільничої і лісової академії (м.Москва). З 1873 року він - старший викладач рослинництва і ботаніки Харківського землеробського училища, на 45-му році життя - його директор.

На час призначення А.А. Колесова директором Харківське землеробське училище володіло 578 десятин земельних угідь. Всі угіддя перебували в долині річки Лопань, були заболочені, з рухомими пісками. Суцільні піски представляли близько 80% площі угідь. Інші відсотки припадали на орні землі, луки, вигін, сад, город, садибу і невелику ділянку лісу. У 1883 р при училищі був створений лісовий розсадник. На роботи в розсаднику, посадки сосни та інших деревних і чагарникових порід на пісках, догляд за посадками відводилося до 12% навчального часу учнів училища. Сіянці сосни садили рівними рядами (по шнуру) за допомогою сконструйованого А.А. Колесовим знарядь, які згодом і отримало назву «сажальні меч Колесова» або просто «меч Колесова». До пошуків технології і знарядь садіння спонукали невдачі попередників заліснення пісків посівом насіння сосни, насіння проростали дружно, але паростки повністю гинули під час літньої спеки.

За час директорування А.А. Колесова училище набуло найбільшого увагу і авторитет. Рівень викладання навчальних дисциплін, господарська робота, благоустрій садиби, будівництво набули значного розмаху, якість, злагодженість, науковість. Всі піски були закріплені лісопосадками. На основі рукотворного лісу сформувався згодом лісопарк. У 1996 р лісопарк оголошений пам'яткою природи з відповідним природоохоронним статусом. Саме лісопарк став своєрідним пам'ятником ініціативному організатору підготовки фахівців для сільського господарства, науковцю і лісівники А.А. Колесова.

Помер Олександр Андрійович Колесов в 1901 році.

На його могилі встановлено традиційний пам'ятник, на гранітній плиті якого викарбувані слова:

"Я Зробив, что МІГ и як МІГ, прийдуть послідовнікі после мене и зроблять более та краще"

джерело тексту 1

Прикро, що такий неоціненний внесок цієї людини зовсім не цінується нащадками .. Не без докору хочеться відзначити про створення на території соснового гаю - зоопарку при Харківської державної зооветеринарної академії, внаслідок постійного накопичення в грунті продуктів життєдіяльності тварин, що утримуються в зоопарку - сосни починають гинути. ...

Не без докору хочеться відзначити про створення на території соснового гаю - зоопарку при Харківської державної зооветеринарної академії, внаслідок постійного накопичення в грунті продуктів життєдіяльності тварин, що утримуються в зоопарку - сосни починають гинути

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация