Шукач | Садиба Кочубеїв в смт. Диканька

Оцінка: +5 / 1 учасник / 1 рекомендація / (+0) (-0) якість

джерело

Якщо їхати прямо по дорозі, яка веде від Тріумфальних воріт до повороту на Миколаївську церкву, то можна під'їхати до місця, де колись розташовувалася родова садиба Кочубеїв.

Якщо їхати прямо по дорозі, яка веде від Тріумфальних воріт до повороту на Миколаївську церкву, то можна під'їхати до місця, де колись розташовувалася родова садиба Кочубеїв

Ворота до садиби Кочубеїв (відновлені). Фотографія 2013 року.

Свого часу Радянська влада так ненавиділа все, що було пов'язано з історією дворянства, що колишні садиби дворян або перетворювали в господарські приміщення або взагалі зносили Свого часу Радянська влада так ненавиділа все, що було пов'язано з історією дворянства, що колишні садиби дворян або перетворювали в господарські приміщення або взагалі зносили. Так сталося і з родовим палацом Кочубеїв. Його взагалі більше не існує. І те, що дивом збереглося на вцілілих фотографіях, може тільки "блідо" відобразити всю велич і красу колишнього маєтку Кочубеїв. Не залишилося навіть фундаменту. Сам палац розграбували і спалили з метою запобігання поверненню цих багатств власникам під керівництвом комісарів самі Диканські селяни.
А колись цей чудовий архітектурно-природний ансамбль був одним з кращих садибно-паркових комплексів кінця XVIII - початку XIX століть. До сих пір привезені з різних кінців світу американські акації, англійські тополі та пірамідальні дуби-красені подекуди прикрашають ландшафт колишньої садиби Кочубеїв.
На місці колишнього палацу тепер розташовані будинки місцевих жителів. Не існує і розкішного саду з його алеями і фонтанами. На його місці пустир, зарослий бур'яном. А ставок замулився і поріс осокою.

А колись ... після реабілітації Василя Леонтійовича Кочубея та повернення його рідні майна рід збагатився. Його син Василь Васильович обирається полковником Полтавського козацького полку, а внук статський радник Павло Васильович Кочубей, отримавши за заповітом Диканьку, будує в 1780 році на місці дерев'яної Хрестовоздвиженської першу кам'яну Троїцьку церкву.
Саму ж княжу садибу, створивши тут чудовий природно-архітектурний ансамбль - найбільший на Полтавщині і один з кращих в Україні, заклав Віктор Павлович Кочубей.

джерело   Ворота до садиби Кочубеїв джерело
Ворота до садиби Кочубеїв. Фото В.А. Світличного, кінець XIX ст.
Для будівництва садиби, так само як і Миколаївської церкви, він запросив свого доброго петербурзького друга, талановитого майстра Миколи Олександровича Львова. Першим твором цього архітектора в Диканьці став Свято-Миколаївський храм. Львів був всебічно обдарованою людиною, вражав сучасників глибокою ерудицією, широтою поглядів, невичерпною енергією. Він залишив після себе пам'ять не тільки як про видатного архітектора, але і як про відомого поета, мистецтвознавця, музиканта, інженера-винахідника, майстра садово-паркового будівництва.

джерело   Палац Кочубеїв джерело
Палац Кочубеїв. Фото В.А. Світличного, кінець XIX ст.

джерело   Ставок і палац Кочубеїв джерело
Ставок і палац Кочубеїв. Фото В.А. Світличного, кінець XIX ст.

Завдяки саме унікальності цієї садиби, красу якої слід пошукати, і гостинності її господаря, в Диканьці побувало чимало відомих діячів вітчизняної та світової культури, а пам'ятники архітектури і деякі залишки садово-паркового мистецтва, які збереглися до наших днів, викликають великий інтерес.
Побувала тут і всесвітньо відома художниця Марія Башкирцева, подорожуючи по Європі, Росії та Україні. Побачене її вразило. Вона згадувала: "За красою саду, парку, споруд Диканька може суперничати з віллами Боргезе і Доріа в Римі ..."

Так зараз виглядає колись красивий і доглянутий ставок Кочубеїв:

Так зараз виглядає колись красивий і доглянутий ставок Кочубеїв:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация