Шукач | Пам'ятник Г.С. Сковороді, г. Харьков

Оцінка: +5 / 1 учасник / 1 рекомендація / (+0) (-0) якість

На території Свято-Покровського чоловічого монастиря, недалеко від входу на подвір'я встановлено пам'ятник Г.С. Сковороді.

У 1759 році Сковорода отримав запрошення від архієрея Іоасафа (Горленко) і прибув в Слобідську губернію для ведення викладацької діяльності в Харківському колегіумі
У 1759 році Сковорода отримав запрошення від архієрея Іоасафа (Горленко) і прибув в Слобідську губернію для ведення викладацької діяльності в Харківському колегіумі. Після закінчення навчального року (1759-1760) Сковорода не захотів прийняти чернечий постриг, залишив колегіум і близько двох років жив у селі Стариця поблизу Бєлгорода.
Десь навесні 1762 року Григорію Сковороді випала нагода познайомитися в Бєлгороді з харківським студентом-богословом Михайлом Івановичем Коваленской, який з тих пір стає його найближчим учнем і другом. Заради цього юнака філософ знову повертається до Харківського колегіуму: з вересня 1762 по червень 1764 року його читає курс грецької мови. У цей період навколо Сковороди формується ціле коло учнів і сподвижників, причому це коло переважно формувався з дітей священнослужителів, які до всього іншого були друзями Михайла Коваленской, або перебували з ним у родинних стосунках. Як виняток з правила можна згадати Івана Опанасовича Панкова, уродженця Воронезької губернії, сина доглядача міста Острогожська, з яким Сковорода також дружив. Брати Михайло та Григорій Коваленской зустрічалися зі Сковородою не тільки на лекціях, але і в будинку у свого дядька - також викладача Харківського колегіуму, протоієрея Петра Коваленской. Тим часом, за смерті архієрея Іоасафа Горленко новим архієреєм стає Порфирій (Крайський). І сам Сковорода, і новий префект колегіуму протоієрей Михайло (Шванскій), і новий ректор Іов (Базилевич) не користувалися прихильністю Порфирія. В результаті, після закінчення 1763-1764 навчального року Сковорода знову змушений був покинути навчальний заклад.
Через кілька років Сковорода зближується з харківським губернатором Євдокимов Олексійовичем Щербініним. У 1768 року Сковорода (з ініціативи Щербініна) знову повертається в Колегіум: Євдоким Щербінін своїм наказом призначив його на посаду викладача катехізису. Однак новий білгородський і Обоянський єпископ митрополит Самуїл був незадоволений тим, що катехізис читає світська людина, і критично оцінивши курс філософа, навесні 1769 року звільнив його. Сковорода відсторонюється від викладання (вже втретє), після чого до викладацької діяльності не повертається.
Джерело.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация