Шукач | Особняк Ватутіна, м Київ

Оцінка: +5 / 1 учасник / 1 рекомендація / (+0) (-0) якість

На вул. Січових Стрільців, 46 розташований особняк Ватутіна.

В оточенні багатоповерхової забудови стоїть двоповерховий цегляний особняк з напівкруглим еркером і верандою на другому поверсі. Він побудований після війни за проектом відомого київського архітектора А.В. Добровольського.
Унікальний в ті часи міський особняк був призначений для сім'ї генерала Миколи Ватутіна, який звільняв Київ від нацистів і померлого тут від ран в 1944-му. Тодішній керівник України Хрущов був близьким другом Ватутіна (в війну - член Військової ради Першого Українського фронту, яким командував Ватутін).
Особняк побудований приблизно на тому місці, де раніше стояла парафіяльна Вознесенська церква (Закінчена будівництвом в 1872, на початку ХХ століття була реконструйована, в 1930-і роки знесена). Цегляна арка воріт церковної садиби збереглася до сих пір як вхід на територію особняка. Будинок будували угорські військовополонені. У 1999-му під час ремонту особняка знайшли заховану ними в кладку стіни записку в незвичайній капсулі: «Пам'ять: Київ, 1948, 10 лютого. Цей будинок будували 20 чоловік угорських військовополонених, це - їх чесною працею. Хто знайде цю записку -чітая, згадай про роботу рук угорського чоловіка ». На зворотному боці записки - прізвища з іменами і професіями ».
Сім'я Ватутіна з якихось причин жити в цьому будинку не стала. Можливо, тому що в будинку по вул. Артема (так тоді називалася вулиця) № 27, в нинішній школі № 138, а тоді - військовому госпіталі, і помер Н. Ватутін.
Тетяна Романівна Ватутіна після смерті чоловіка спочатку вирішила переїхати до Києва на постійне місце проживання, ближче до могили чоловіка - генерала поховали в Маріїнському парку . Для будівництва особняка в 1946 році спочатку виділили ділянку на вулиці Десятинній, але проти цього проекту виступили археологи - територія передбачуваного будівництва ставилася до державному історичному заповіднику. Тоді будинок збудували тут.
Вдова Ватутіна на той час змінила своє рішення і поїхала в Москву.
На будинок "поклав око" знаменитий радянський драматург, керівник радпису України Олександр Корнійчук. У 1949-му він в'їхав сюди разом з дружиною Вандою Василевської і жив до 1957-го, поки отримав нову велику квартиру в престижному урядовому будинку на нинішній Шовковичній, 10. Потім в особняку було відділення РАГСу для реєстрації новонароджених. А на початку 1990-х будинок став головним офісом Міжнародного фонду «Відродження».
Джерело.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация