Шукач | Залізничний вокзал Тернополя

Оцінка: 0/0 учасників / 0 рекомендації / (+0) (-0) якість

Оцінка:

Необхідність прокладання залізниці до Тернополя була визначена задовго до її побудови. Селянські вози вже були не здатні перевозити таку велику кількість хліба та інших сільськогосподарських продуктів, яких вимагав експорт Австро-Угорської імперії. Крім цього Європа прагнула отримати простий і короткий вихід до Чорного моря і Одесі, порту, який в той час дуже інтенсивно розвивався. Тому уряд Австро-Угорщини надав акціонерному товариству "Галицька залізниця імені Карла Людовика" ліцензію на побудову залізниці. Виникало безліч проблем, найголовнішою з яких була проблема землі. Дуже часто майбутня колія перетинала приватні селянські володіння мало не надвоє. Засобами врегулювання конфліктів ставали гроші, якими концесія платила за кожен метр залізниці і безліч невеликих залізничних містків під колією. Ці містки служили для переїзду селянських возів під колією, тобто служили шляхом для розірваних земельних наділів.
Початок залізничного сполучення припадає на 25 грудня 1870 року. У тому ж році і був побудований перший вокзал. Але нинішній вокзал був зданий в 1903 році. Вокзал мав зали очікування, квиткові каси і станційний ресторан з музичним супроводом.
Перша світова війна різко змінила вокзал. В період російської окупації вокзал став майже чисто військовим об'єктом. Колія була перешита на широкий стандарт. Після Брусиловського прориву в 1917 році і його невдалого закінчення, російські війська залишають Тернопіль, попутно розграбувавши місто, багато будівель згоріло. Залізничний вокзал теж не оминула ця доля. Прогоріли вікна і дах, що обвалився тривалий час нагадували про лихоліття Першої світової війни. У міжвоєнний період тернопільський вокзал змінив власника. Господарем залізниці стала Польська державна залізниця - РКР. Будівля вокзалу було повністю відбудовано та відремонтовано.
Напевно найбільшими були зміни в житті вокзалу у Другій світовій війні. У 1939 р роль станції Тернопіль різко змінилася - з провінційного вокзалу вона відразу набрала значення важливої ​​одиниці в плановій підготовці Червоної армії до визвольного ривка в Європу. Перешивка колій на радянський стандарт, перебудова залізничного господарства - все це було покликане забезпечити Червоної Армії - визволительці поневоленої капіталістичної Європи. Але Німеччина випередила СРСР і завдала удару першою. Уже в кінці червня вокзал був значно пошкоджений від ударів авіабомб. Німецькі господарі колії відразу навели німецький порядок на залізниці в т.ч. проведення по території Тернопільщини другої, паралельної колії, яка працює до цих пір. Березень 1944 року приніс нові випробування. Раптовий удар радянських військ в ході Проскурівсько-Чернівецької операції став для німецького гарнізону Тернополя повною несподіванкою. Ривком захопивши залізничну станцію і прилеглі склади, радянські солдати отримали можливість повністю захопити місто. Однак, за свідченнями старожилів міста, червоноармійці захопили на складах станції великі запаси продовольства, а особливо спирту. Ці раптові трофеї загальмували наступ майже на місяць. Після війни вокзал знову повернувся до звичної ролі. Тепер через станцію Тернопіль проходили поїзди в п'яти напрямках. Пожвавлення залізничного сполучення призвело до відновлення будівлі вокзалу. У листопаді 1952 року відкрили відновлений залізничний вокзал, який функціонує досі. Шкода тільки, що знаменитий "скляне око", добре помітний на старих фотографіях старого тернопільського вокзалу так і не був відновлений. Залізниця продовжує розвиватися - в грудні 1997 року на вокзал Тернополя прибув електрифікований поїзд. У 1998 році на електричну тягу був переведений весь ділянку Красне-Підволочиськ.

джерело тексту і фотографії початку ХХ століття

Як дістатися до точки:

Тернопіль, вул. Б. Хмельницького

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация