Шукаємо на монетах різних років ініціали монетних дворів Росії

  1. Позначення монетних дворів на монетах сучасної Росії
  2. Позначення монетних дворів на монетах СРСР і пострадянського періоду
  3. Позначення монетних дворів на монетах царської Росії
  4. Графічні та літерні позначення на зарубіжних монетах

Привіт, шановні читачі. У цій статті ми розповімо про те, як розрізняти монетні двори по їх позначенням на монетах. Уже колекціонер, розглядаючи каталоги, бачить, що монети певних років розподілені по групах "ММД" і "СПМД". Більшість обмежується розгляданням цінників, відзначаючи, що монети, де під копитом коня значиться "С-П", а під лапою орла прописано " СПМД ", Часом стоять дорожче своїх московських сестер. Однак ті, хто має намір вивчати питання глибше, повинні розуміти, що більшість різновидів каталогу засноване на тому, як саме ініціали монетних дворів Росії розташовані на поле монети щодо інших елементів малюнка.

Позначення монетних дворів на монетах сучасної Росії

Ініціали монетних дворів на сучасних копійках
Ініціали монетних дворів на сучасних копійках

Карбуванням металевих розрахункових знаків для готівкових платежів після грошової реформи 1997 року повному обсязі зайнялися обидва монетних двору. Для мітки копійчаних номіналів вирішили використовувати ініціали монетних дворів - літери "М" і "С-П". Розташування вирішили залишити традиційним: у правій частині нижньої половини монетного поля. Так як на копійках з датою »1997" і пізніше аверс займає Георгій Побідоносець, разючий змія, вийшло так, що букви опинилися під здибленим копитом чотириногого супутника героя. Виглядають вони там цілком гармонійно. Рублеві номінали прикрашають вже не букви, а логотипи монетних дворів.

Логотип ММД зразка 1997 року (зліва), сучасний ММД (в центрі) і СПМД (праворуч)
Логотип ММД зразка 1997 року (зліва), сучасний ММД (в центрі) і СПМД (праворуч)

Витягнутий логотип монетного двору Санкт-Петербурга практично непомітно пережив трансформацію з ЛМД в СПМД. А ось емблема московського двору кілька еволюціонувала. У 1997 році вензель, що включає три букви " ММД ", Був вписаний в практично рівне коло. Виглядала емблема крупно і займала досить багато місця на монетному полі. Мабуть для уніфікації з 1998 року московська емблема постає в сплющеному варіанті і більш скромних розмірах. Тим не менш, вона все одно виглядає більш округлої, ніж логотип СПМД.

Монетні двори на біметалевих десятках
Монетні двори на біметалевих десятках

Для ювілейних монет одна зі сторін повністю віддана малюнку, тому позначення емітента "Банк Росії" перебирається на сторону, де розташований номінал. Туди ж відправляється і логотип монетного двору. Для біметалевих монет десятірублёвого гідності він розташований по центру нижньої половини монетного поля під написом "РУБЛІВ". Це важливо знати, тому що монети з однаковим малюнком можуть мати різну ціну в залежності від того, який монетний двір випустив той чи інший екземпляр.

Окремої розмови заслуговує випадок, коли позначення монетного двору відсутня. Слід розрізняти, коли це визнана різновид (5 копійок 2002 або 2003 року або ювілейна двушка з Гагаріним), і коли буква або логотип відсутні в результаті банального непрочекана (50 копійок 2007 чи біметалеві десятки). У першому випадку у вас в руках досить цінна монета. Другий випадок являє собою часто зустрічається монетний шлюб і великих грошей не варто).

Позначення монетних дворів на монетах СРСР і пострадянського періоду

Логотип ЛМД на ювілейному рублі СРСР
Логотип ЛМД на ювілейному рублі СРСР

Перегорнемо сторінки історії назад. У радянські часи більшу частину монет карбували на Ленінградському монетному дворі, тому питання з позначенням місця карбування актуалізувалося лише з підключенням московського двору до масових випусків тиражу погодовку. Винятком є ювілейний рубль "30 років Перемоги", де уважний погляд може виявити витягнутий логотип ЛМД праворуч від постаменту, на якому встановлений грандіозний пам'ятник "Батьківщина-Мати".

ММД і ЛМД на золотих монетах СРСР
"ММД" і "ЛМД" на золотих монетах СРСР

Абревіатури монетних дворів також присутні і на золотих червінцях, які з середини сімдесятих готовий почали карбувати в розрахунку на їх покупку багатими західними туристами, що з'їхалися на московську олімпіаду. Тут слід звернути на ленінградський червонець 1981 року є визнаною рідкістю, тоді як московська монета з тією ж датою не виділяється з числа інших.

Монети СРСР Ленінградського (Л) і Московського (М) монетних дворів
Монети СРСР Ленінградського (Л) і Московського (М) монетних дворів

В кінці вісімдесятих досвідчені нумізмати легко розрізняли двори по цифрам дати. Але 1991 рік явив праворуч від герба СРСР буквене позначення "Л" або "М" (в залежності від того, Ленінградський або Московський монетний двір їх карбував). Ці ж букви ми побачимо на монетах 10 і 50 копійок нового монетного ряду, прозваного колекціонерами "ГКЧП". Рублеві номінали обзавелися вже фірмовими знаками дворів. П'ятірки 1991 року в альбоми доводиться укладати в двох варіантах. Але цікавіша ситуація з біметалічними десятками. Витягнутий логотип ЛМД відокремлює рядові монети від вельми рідкісних екземплярів, де ми побачимо округлу емблему ММД.

Логотипи ЛМД і ММД на біметал СРСР
Логотипи ЛМД і ММД на біметал СРСР

А для п'ятірок і рублів з датою ", 1992" в альбомах приготовлені аж три гнізда. Московський монетний двір спочатку карбував монети з логотипом, але після замість нього з'явилася буква "М". У Ленінграді спочатку взялися карбувати ці номінали виключно з буквою "Л". З трійці п'ятірок даного року монети з емблемою зустрічаються рідше, хоча навіть їх не так уже й важко відшукати при систематичному перегляді куп в тих регіонах, які обслуговувалися монетним двором Москви.

Три варіанти на монетах 1992 року
Три варіанти на монетах 1992 року

Позначення монетних дворів на монетах царської Росії

Заглянемо в історію ще глибше. Якщо брати чотирнадцяте століття, то наявністю монетного двору могли похвалитися такі міста, як Рязань, Новгород, Псков і Твер. Правда, тут, в основному, використовувалися грубі ковальські технології. Верховенство поступово перейшло до казенному монетному двору, створеному в 1534 році в Москві. А при Олексієві Михайловичу діяльність іногородніх монетних дворів була тимчасово припинена, і монетну справу зосередилося в Москві. У 1697 відкривається Красний двір, також іменований Китайським через його розташування у Китай-міста. Йому був відміряно століття життя, і за цей термін монети, випущені на його потужностях, отримували позначення "КД", "МД" і "ММ". Серед московських дворів відзначимо також і Кадашевской, який також мав позначення "МД", але крім цього ще й "МДЗ", "МДД", "М" і "МОСКВА". Для карбування копійок з срібла і мідних монет на території московського кремля в першій чверті вісімнадцятого століття діяв Набережний монетний двір, що позначався, як "НД" і "НДЗ".

Мідні 2 копійки, випущені різними дворами
Мідні 2 копійки, випущені різними дворами

Але ось відбудований Санкт-Петербург, який отримав столичний статус, де відкривається в 1721 році Петербурзький монетний двір. Починаючи з 1724 року саме йому віддається право на чеканку монет зі срібла. Спочатку його помістили прямо в Петропавлівській фортеці, але до дев'ятнадцятого століття його переміщують на Садову вулицю, відвівши йому площі Ассигнационного банку, а після в спеціальний корпус в Петропавловську. За роки його існування він отримував такі позначення: "БМ", "СМ", "СП", "СПМ" і "СПБ".

Величезний простори Росії не дозволяли перевозити достатню кількість монет, тоді як потреба в них лише зростала в зв'язку з успішної експансії на схід. Було потрібно налагодити карбування грошей на новознайденої територіях. Так з'являються монетні двори в Єкатеринбурзі ( "ЕМ"), селі Аннінському Пермської губернії ( "АМ"), Сестрорецьку ( "СМ"). Успішно працював і Сузунський монетний двір ( "КМ" і "СМ"). Сибірські землі забезпечував грошима Колпинский двір (в різні роки - "ІМ", "КМ" і "СПМ"). На південних рубежах чеканили монети Тифліс і вкрай нетривало Феодосія ( "ТМ" - "Таврійська монета"). Польща в складі Росії мала досить велику ступінь самостійності, в тому числі і свій монетний двір у Варшаві. Монети, викарбувані там, мають позначення "MW", "WM" (Warszawska mennica) і "ВМ" (Варшавська монета).

Ініціали Віктора Смирнова (ВС) на царської срібній монеті
Ініціали Віктора Смирнова (ВС) на царської срібній монеті

Тільки не треба плутати позначення монетного двору з ініціалами мінцмейстер. Традиційно на дрібних і середніх номіналах букви, що знаменують ім'я і прізвище мінцмейстер мали на аверсі під орлом, а приналежність до монетного двору ми побачимо на реверсі під позначенням номіналу. У визначенні вартості монети імператорської Росії ініціали монетних дворів мають важливе значення. Монету однакового номіналу з однаковою датою один монетний двір міг чеканити масово, а інший випускав її вкрай обмеженим тиражем. Наприклад, викарбовано 42 450 000 примірників двох копійок з датою "1812" і буквами "ІМ", в Єкатеринбурзі (позначення "ЕМ") зробили аж 132 085 700 монет, тоді як літери "КМ" отримало лише 250 тисяч монет.

Графічні та літерні позначення на зарубіжних монетах

Позначення Монетного двору Мюнхена (D) і Берліна (А) на сучасних євромонетах
Позначення Монетного двору Мюнхена (D) і Берліна (А) на сучасних євромонетах

На закінчення кілька слів про закордонні монетах. Для европогодовкі часом монетний двір також має вирішальне значення. Так повна колекція евродвушек повинна включати п'ять примірників однієї й тієї ж німецької монети зі змінною лише єдиною буквою: A (Берлін), D (Мюнхен), F (Штутгарт), G (Карлсруе) або J (Гамбург). У США на сучасних центах і доларах монетні двори також розрізняють по однобуквеним літері: D (Денвер), О (Новий Орлеан), P (Філадельфія), S (Сан-Франциско) і W (Вест Пойнт - тільки дорогоцінні метали).

Логотипи Паризького монетного двору (ріг достатку) і його директора (валторна) на монеті князівства Монако
Логотипи Паризького монетного двору (ріг достатку) і його директора (валторна) на монеті князівства Монако

Однак не у всіх країнах користуються літерними позначеннями. Так Паризький монетний двір Франції використовує в якості позначення ріг достатку, а кадуцей ми побачимо на монетах Королівського монетного двору Нідерландів. Однак і тут не треба плутати логотип монетного двору з графічним позначенням його директора, яка може періодично змінюватися, коли посаду переходить з рук в руки.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация