Сулейман Пишний - Чудовий султан

Сулейман Пишний (1494-1566)

Десятий найбільший султан Османської імперії Сулейман I, прозваний в Європі Прекрасним, а в мусульманському світі Кану ні (в перекладі з турецької - Законодавець), за 46 років свого правління провів 13 воєн. Він на рівних протистояв арміям центральних держав Європи та Азії. Сулейман прагнув підпорядкувати собі країни Середземномор'я, вів активну боротьбу за Угорщину. Його головним союзником у цій боротьбі був французький король Франциск I, який зі свого боку намагався обмежити владу австрійської правлячої династії Габсбургів. Сулейман заклав основу франко-османського союзу, який тривав 300 років.

Сулейман став правити Османською імперією в 24 роки. Він отримав гарну освіту, любив мистецтво, допомагав поетам, художникам, архітекторам. У нього були грандіозні плани, він хотів перетворити Стамбул в красиве місто світу, тому зводив храми, школи, заохочував розвиток ремесел. Він карав чиновників, які зловживали владою, хоча і був не настільки жорстокий, як його батько, попередній султан Селім I.

Він карав чиновників, які зловживали владою, хоча і був не настільки жорстокий, як його батько, попередній султан Селім I

Сулейман Пишний молодий. Розпис палацу Топкапи в Стамбулі. 1579 р

В Європі раділи: нарешті-то у турків з'явився цивілізований правитель. Але це була передчасна радість. Сулейман не менш свого батька любив завоювання. За вдачею він був правителем-полководцем, і приєднання чужих земель до своєї імперії, наведення в них османського порядку стало однією з його головних завдань.

Через рік після початку правління його армія захопила укріплену фортецю Шабац на Дунаї, Белград опинився в облозі. Молодий король Угорщини і Чехії Людовик II, відомий ще як Лайош II, ледь утвердившись на троні, звернувся за допомогою до государів Європи. Але ті його не почули, порахувавши, що турецька армія слабка і розбити її Лайош зможе сам.

Очолювані Лайошем загони рушили назустріч туркам. Сили виявилися нерівними, і військо угорців було повністю розбите, а сам Лайош загинув. Слідом на шляху турків встав Белград. Його захисники билися самовіддано, але і вони здалися туркам. Сулейман нікого не пощадив. Через рік турки захопили острів Родос - головну цитадель лицарів-іоаннітів, потім завоювали Алжир, Єгипет. До Османської імперії додавалися нові і нові території, вона отримала важливі порти в Середземномор'ї.

Сулейман Пишний з армією в поході на Нахічевань в 1554 р Мініатюра з палацу Топкапи в Стамбулі. 1561 р

У 1536 році війська Сулеймана разом з союзними арміями Франції розгромили загони Північної Італії. Колишній союзник турків Венеція, побоюючись загрози вторгнення, уклала союз з Габсбургами, вони разом виступили проти турків. Війна велася на морі і на суші зі змінним успіхом. І все ж в 1538 році габсбурзький і венеціанський флоти зазнали остаточної поразки від турків-османів. Так Сулейман став паном всього Середземномор'я. В цілому він завоював і приєднав до своєї імперії землі від Середземного до Червоного моря і Перської затоки, витіснив Іспанію і Португалію з традиційних торговельних шляхів в Індію і Китай.

Сулейман з Роксоланою. Художник А. Хікель. 1780 р

Сулейман видав ряд законів, які впорядковували життя на турецький манер в захоплених землях. Пізніше він рідше брав участь в походах, передавши управління всією імперією свого великого візира. З цього моменту почалися конфлікти між його родичами, що призвело врешті-решт до розпаду Османської імперії.

Сулейман помер під час останнього походу проти габсбурзької цитаделі - Угорщини. Престол успадкував його син Селім II, народжений коханою дружиною Роксоланою - передбачається, полоненої українкою або полькою. Роксолана була не тільки красива, але розумна і підступна. Вона вміло усувала суперниць і суперників, а також їх дітей, щоб звільнити шлях своєму синові. Він зайняв престол, але утримати Османську імперію від розпаду не зміг.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация