Султанші мимоволі. Ну яка романтика в гаремі?

Історія знає приклад найдивовижнішої жіночого султанату, де все султанші були, в основному, європейського походження, але правили (поспіль) Османською Імперією .

Найзнаменитіша з них - «попова дочка» Анастасія (Настя) Лісовська. Про неї повинні знати багато, і не тільки в Східній Європі, але і Західної, де вона відома під ім'ям Роксолани . Анастасія-Роксолана оспівана не тільки в операх, балетах, книгах, портретах, але навіть в телесеріалах. Тому біографія її щодо відома. Тільки кількість наукових і художніх книг про неї, написаних на різних мовах, перевалює за кілька десятків.

Тільки кількість наукових і художніх книг про неї, написаних на різних мовах, перевалює за кілька десятків

Портрет Роксолани невідомого автора (1540-1550)
Фото: ru.wikipedia.org

Анастасія Гаврилівна Лісовська, або Роксолана, або Хюррем (1506-1558) - спочатку наложниця, а потім дружина османського султана Сулеймана Пишного. З приводу походження імен точаться суперечки: Хюррем по-арабськи може означати «весела, яскрава», а ось з приводу Роксолани - суперечки запеклішою, не хочеться в них брати участь (але в цілому, сходить ім'я до русинів, російським - так називали всіх жителів Східної Європи).

Про місце її народження теж досі точаться суперечки - чи то місто Рогатин Івано-Франківської області, то чи місто Чемерівці Хмельницької області. Зовсім маленької дівчиськом вона була захоплена кримськими татарами, потім продана в турецька гарем .

Зовсім маленької дівчиськом вона була захоплена кримськими татарами, потім продана в   турецька гарем

Султан Сулейман і Роксолана
Кадр із серіалу «Чудовий вік»

І що може юна особа в такому складному громадському освіту, як гарем? Або прірву (а її міцно побили інші конкурентки), або боротися. Що Анастасія і зробила настільки успішно, що знають її тепер у всьому світі.

Палац, він і є палац - тут не до ніжностей між претендентками на Султанову милість. Вижити б самій, так потомство на ноги поставити.

Життя Роксолани-Насті добре відома. Менше інформації про інших султанша , Які вирвалися фактично з положення рабинь.

Кесем Султан
Кадр із серіалу «Чудовий вік. Імперія Кесем »

Однією з найвідоміших валіде-султанів була Кесем Султан (1589-1651 роки) - улюблена наложниця султана Ахмета Першого. У роки недовгого дівоцтва - дівчина Анастасія, дочка священика з грецького острова Тінос. Вона була єдиною жінкою, яка офіційно і одноосібно правила мусульманської імперією протягом довгого часу. Відома жорстким характером, але і деяким милосердям - своїх рабів вона відпускала через три роки. Смерть її була насильницькою (задушена головним євнухом гарем за наказом іншої жінки - майбутньої султан-валіде).

Хандан Султан
Кадр із серіалу «Чудовий вік. Імперія Кесем »

Ще однією султаншею (валіде) була Хандан (Ханьдань) Султан, дружина султана Мехмеда III і мати султана Ахмеда I (1576-1605). Уроджена Олена - теж дочка священика, теж грецького. Таким же чином викрадена і обрана в гарем і всіма мислимими способами вибівшаяся на перші позиції в державі.

Нурбану Султан (В перекладі - «принцеса світу», 1525-1583) теж була валіде-султаном, коханою дружиною султана Селіма Другого (П'яниці) і матір'ю султана Мурада Третього. Вона була благороднейшего роду єврейського походження. Проте була захоплена турками на грецькому острові Парос, привезена в гарем, де також боролася за життя і влада, як могла. Смерть свого чоловіка вона зуміла приховати, обклавши труп льодом, поки через 12 днів не прибув її син, щоб зійти на трон.

Смерть свого чоловіка вона зуміла приховати, обклавши труп льодом, поки через 12 днів не прибув її син, щоб зійти на трон

Нурбану Султан
Кадр із серіалу «Чудовий вік»

Нурбану була ще і племінницею найбагатшої жінки Європи того часу з дуже цікавою долею. Вона була родичкою і відомого у Венеції сенатора і поета Джорджіо Баффо (1694-1768 роки). А ще цікавіше: вона була родичкою іншого правительки Оттоманської Імперії - Сафіє Султан, але теж венеціанкою за походженням (не потрібно забувати, що багато грецькі острови в той час належали Венеції). Дивна історія, але схоже, що вони родички і «за італійською лінії», і «по турецької».

Як правительки Нурбану листувалася з багатьма правлячими династіями, вела про-венеціанську політику, за що її зненавиділи генуезці. (Є і легенда, що її отруїв генуезький агент.) В честь Нурбану була збудована мечеть Аттик Валіде неподалік від столиці.

) В честь Нурбану була збудована мечеть Аттик Валіде неподалік від столиці

Сафіє Султан
Кадр із серіалу «Чудовий вік. Імперія Кесем »

Сафіє-Султан (в перекладі - «чиста», народжена в 1550 році, дата смерті точно не відома) була дружиною Мурада Третього і матір'ю Мехмеда Третього. У свободі і дівоцтві носила ім'я Софія Баффо, була дочкою правителя грецького острова Корфу і родичкою венеціанського сенатора і поета Джорджіо Баффо. Захоплена корсарами, передана в гарем, згодом же грала головну роль в Оттоманської Імперії.

Також листувалася з європейськими монархами - навіть королевою Великобританії Єлизаветою Першої, яка подарувала їй справжній європейський екіпаж. У цьому екіпажі Сафіє-Султан любила здійснювати екскурсії по місту, викликаючи почуття потрясіння у підданих, які не звикли до такого скандальної поведінки у жінок, навіть правительок.

У цьому екіпажі Сафіє-Султан любила здійснювати екскурсії по місту, викликаючи почуття потрясіння у підданих, які не звикли до такого скандальної поведінки у жінок, навіть правительок

Турхан Султан
Кадр із серіалу «Чудовий вік. Імперія Кесем »

Сафіє була родоначальницею всіх наступних турецьких султанів. В її честь є мечеть в Каїрі. А ту знамениту мечеть, яку Сафіє почала будувати, закінчила інша Валіде-Султан - Турхан Хатіс, уроджена Надя з маленького українського містечка ... Її теж схопили під час набігів і в віці 12 років подарували Кьозем-Султану.

Якщо можна назвати історії цих викрадених дівчаток історіями зі «щасливим кінцем», то це так. Вони не загинули, не животіли в найдальших кімнатах сералю, що не були вигнані. Вони домоглися практично неможливого - самі стали правити. Домоглися тими ж методами, які пізнали в своєму дорослішання (і накази на вбивства не були винятком). Туреччина давно стала їм другою батьківщиною.

Можна, звичайно, звинуватити цих юних дів в тому, що вони картини не встромили собі кинджал в груди, потрапивши в «непереборні ситуації». Адже хтось і встромляв з багатьох і багатьох тисяч проданих в палац дівчаток багатьох національностей. Хтось просто згинув. А деякі - стали правити тими, хто позбавив їх батьківщини, віри, свободи, честі. Звинувачувати їх так само безглуздо, як звинувачувати саму історію.

Залишається подивуватися силі духу цих дівчат, які опинилися в подібній ситуації. Звичайно, вони боролися за місце під сонцем, звичайно, плели інтриги, і методи були зовсім не романтичні. Але яка романтика в Султанова гаремі?

Але яка романтика в Султанова гаремі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация