«Шумавського різанина бензопилою»

Шумава, Фото: Мілош Турек, Чеське радіо   «Велика територія, унікальна в національному або міжнародному масштабі, значну частину якої займають природні або незначним чином змінені людиною екосистеми, в яких рослини, тварини і нежива природа мають виняткове наукове і освітнє значення» - таке офіційне визначення національних парків відповідно до Закону про охорону природи і ландшафту Шумава, Фото: Мілош Турек, Чеське радіо «Велика територія, унікальна в національному або міжнародному масштабі, значну частину якої займають природні або незначним чином змінені людиною екосистеми, в яких рослини, тварини і нежива природа мають виняткове наукове і освітнє значення» - таке офіційне визначення національних парків відповідно до Закону про охорону природи і ландшафту. В даний час на території Чеської Республіки їх чотири. Найбільшим є Національний парк Шумава, а найстаршим - Крконошскіх національний парк.

21 лютого на розгляді в Парламенті виявилося дві версії поправки до закону про охорону природи і ландшафту. Первісну урядову версію депутати схвалили вже 2 грудня 2016 року. Нова, так звана, «сенаторская» версія містить проекти на внесення змін. Наприклад, сенатори пропонують скасувати 15-річний мораторій на розподіл національних парків на зони з різним ступенем охорони. Далі пропонується дозволити, в разі необхідності, регулювати кількість надмірно розмножилися видів тварин. Одним з головних змін є збільшень прав прилеглих населених пунктів в національних парках. В даному випадку автори прагнуть прямо в законі підкреслити, що метою національних парків, крім охорони природи, також є забезпечення і підтримка сталого розвитку муніципальних утворень на їх території.

Заповідна зона, Фото: Ян Розенауер, Чеське радіо   «Ця сенаторская версія, крім того, що є сумбурним і проблематичною з точки зору законодавства, відкриває ящик Пандори, який здатний серйозно послабити захист природи в національних парках, і відкрити шлях для різних махінацій в приватних інтересах», - коментує заступник директора Відділення державної адміністрації Міністерства з питань навколишнього середовища Володимир Мана Заповідна зона, Фото: Ян Розенауер, Чеське радіо «Ця сенаторская версія, крім того, що є сумбурним і проблематичною з точки зору законодавства, відкриває ящик Пандори, який здатний серйозно послабити захист природи в національних парках, і відкрити шлях для різних махінацій в приватних інтересах», - коментує заступник директора Відділення державної адміністрації Міністерства з питань навколишнього середовища Володимир Мана.

Міністр з питань навколишнього середовища Ріхард Брабец назвав пропоновані поправки «Шумавського різаниною бензопилою». У вівторок при обговореннях в Парламенті він підкреслив, що прийняття сенаторською версії означало б фактичний кінець національних парків в Чеській Республіці.

«На території національних парків, хоча б частини з них, ми повинні дозволити природі функціонувати самостійно, за своїми стародавніми законами», - вважає міністр з питань навколишнього середовища Ріхард Брабец.

Підтримати сенаторську поправку прийшов до Парламенту президент Мілош Земан.

Під час обговорення поправки закону пройшла перед будівлею Парламенту демонстрація, Фото: ЧТК   «Мені, справді, здається, що якщо ви дійсно хочете охороняти природу, - який високий девіз, і як красиво він звучить, - чи дійсно знищення лісів є захистом природи Під час обговорення поправки закону пройшла перед будівлею Парламенту демонстрація, Фото: ЧТК «Мені, справді, здається, що якщо ви дійсно хочете охороняти природу, - який високий девіз, і як красиво він звучить, - чи дійсно знищення лісів є захистом природи? Мені здається, що якщо не будуть внесені зміни, і якщо і далі будуть розширюватися зони без втручання людини, ми, або наші нащадки, столкнемнемся з тим, що і залишки Шумави висохнуть », - підсумував президент з тим, що якщо депутати наполягатимуть на своєї версії закону, він накладе на нього президентське вето.

За депутатську версію закону збиралося у вівторок голосувати більшість партій. Сенаторську версію намір одноголосно підтримати лише депутати опозиційних громадянських демократів, які, в результаті, взяли перерву до кінця робочого дня. Головну проблему вони бачать в наявності зон «невтручання» людини:

«Не планується вести боротьбу з жуками-короїдами, вирубувати дерева або, навпаки, висаджувати нові генетичні види. Після урагану «Кирило» висохло 20 гектарів дерев, а якщо нічого не робити в парку, так Шумава може висохнути повністю », - роз'яснює свою позицію член Парламентського комітету з питань навколишнього середовища від ГДП Ян Заградника.

Перед початком обговорень в Парламенті захисники природи передали депутатам петицію до підтримки депутатської версії закону, яку підписало, за повідомленням Руху Веселка, понад 100 тисяч осіб - серед них - вчені, діячі культури і мистецтва. На демонстрацію перед будівлею Парламенту прийшло приблизно 200 чоловік. На даний момент обговорення закону було призупинено на невизначений час.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация