Summary (конспект) книги К. ДВЕК "Гнучке свідомість" - EduNeo

  1. Установка на даність
  2. Установка на зростання
  3. приклад 1
  4. приклад 2

Бакалавр іноземної філології, магістр педагогічних наук. Викладач англійської в Билим Інновація Ліцеї.

Головна ідея книги: існує 2 типу людей, перший тип людей - люди з установкою на даність - закриті до всього нового і бояться невдач. Другий тип людей - люди з установкою на зростання - не сприймають невдачі як загрозу своєму его, адекватно ставляться до критики і відкриті новим ідеям.

Кому читати: вчителям, батькам, подружжю.

Цікаво: практичні завдання, живі кейси, історії великих вчителів, рекомендації про те, як правильно хвалити учнів / дітей, вправи на розвиток установки на зростання в різних сферах життя, пояснення процесів і причин на науковій основі.

Установка на даність

Чи доводилося вам зустрічати людей, які одержимі тільки однією метою - самоствердженням? У класі, в кар'єрі, в стосунках з іншими людьми. Такі люди в будь-якій ситуації відчувають потребу доводити свою освіченість, індивідуальність, репутацію. Кожна ситуація оцінюється ними з позиції: «Я досягну успіху або провалюсь? Я здамся розумним або дурним? Мене приймуть чи відкинутий? Я відчую себе переможцем або невдахою? »

Такі люди мріють про «вершині», але часто не люблять свою справу. Головне - результат, демонстрація таланту.

Установка на зростання

Але існує й інша установка, установка на зростання. Це віра, що бажані якості можна в собі розвинути, тому його встановлення розпалює пристрасть до навчання. Навіщо витрачати час на те, щоб знову і знову доводити, які ми великі, якщо можна використовувати його для самовдосконалення? Навіщо приховувати недоліки, якщо їх можна подолати? Навіщо чіплятися за те, що перевірено, якщо можна випробувати незвідане, що розсуне ваші горизонти.

Прагнення до розвитку своїх можливостей і завзятість в цьому прагненні, навіть тоді, коли у вас не дуже виходить, і є головна ознака установки на зростання.

Установка на зростання дозволяє нам рости і процвітати, часом навіть в найважчі періоди свого життя.

Щоб краще зрозуміти, як працюють ці два типи установок, уявіть собі якомога наочніше, що ви людина, у якого день дійсно не задався.

Отже, сьогодні ви пішли на дуже важливе для вас заняття, яке вам по-справжньому подобається. Ваш тренер повернув вам перевірені контрольні роботи, ви отримали трійку з плюсом. Ви вкрай розчаровані. Добравшись ввечері до будинку, ви виявили квитанцію за оплату штрафу за неправильну парковку. Украй засмутившись, ви подзвонили кращій подрузі, одному, щоб поділитися своїми переживаннями, але вона, він від вас як би відмахнулися.

  • Що ви подумаєте?
  • Як ви себе відчуєте?
  • Що ви зробите?

Ось як на ці питання відповідають люди з установкою на даність: «Я відчула б себе відкинутої», «Я б подумала, що я невдаха», іншими словами, вони сприйняли б те, що трапилося як безпосередню оцінку їх компетентності та значущості.

І ось що ці люди в такій ситуації подумали б про своє життя: «Моє життя просто жалюгідна», «Життя не справедлива і всі зусилля марні», «Я найнещасніша в світі людина».

Насправді, мова йде тільки про позначці, квитанції і невдалому дзвінку.

Може, так говорили люди з дуже низькою самооцінкою? Або песимісти? Насправді немає, в період, коли їм не доводиться справлятися з невдачами, вони відчувають себе точно такими ж оптимістичними, розумними, привабливими і гідними поваги людьми, як і люди з установкою на зростання.

Як же вони вийдуть зі скрутного становища? «Я не стану більше вкладати стільки часу і зусиль, щоб проявити себе», «Не буду нічого робити», «відлежиться, з'їм шоколадку».

Що тут можна зробити? Люди з установкою на зростання кажуть:

«Мені потрібно серйозніше взятися за навчання, бути більш уважним, з земельним податком, і дізнатися у подруги, чи не сталося з нею що-небудь в той день», «подумаю над тим, як змінити метод підготовки до чергового тесту, оплачу штраф, і при наступному ж розмові з'ясую, що з моєю подругою не так ».

Хто не турбуватися в подібних обставинах? Ніхто не радий поганий оцінці, сварку з подругою. Однак люди з установкою на зростання не таврували себе і не розводили руками в безсиллі. Вони, хоча і відчували себе пригніченими, були готові взяти на себе ризик прийняти «бій» з труднощами і працювати над їх подоланням.


Вони, хоча і відчували себе пригніченими, були готові взяти на себе ризик прийняти «бій» з труднощами і працювати над їх подоланням

Хочете знати, яка у вас установка? Дайте відповідь на наступні питання про інтелектуальний потенціал людини.

  1. Ваші розумові здібності - це ваше основне якість, і вам не дано щось істотно змінити.
  2. Ви можете освоювати нові знання, але ви не здатні змінити свій рівень інтелекту.
  3. Не важливо, який у вас рівень інтелекту, ви завжди можете його значно підвищити.
  4. Ви завжди можете стати набагато розумнішими.

«Так» на питання 1 і 2 відповідатимуть люди з установкою на даність. Позитивні відповіді на питання 3 і 4 відображають установку на зростання. Яка позиція вам ближче?

Тепер спробуємо відповісти на питання про установках на особливості вашої особистості

  1. Ви людина певного типу, і ви трохи можете зробити, щоб змінити це.
  2. Неважливо, до якого типу ви ставитеся, - ви завжди можете істотно змінитися.
  3. Ви можете багато чого робити по-іншому, але ваші здібності не можуть бути змінені.
  4. Ви завжди можете змінити ті чи інші основоположні якості, які роблять вас таким, яким ви є.

Тут вже питання 1 і 3 висловлюють установку на даність, а питання 2 і 4 - установку на зростання. З чим ви більшою мірою згодні?

Спробуйте відповісти на питання:

Коли ви відчуваєте себе розумним: коли не помиляюся або коли навчаєтесь?

  1. Коли я не роблю ніяких помилок.
    Коли щось для мене легко, а інші люди не можуть це зробити.
  2. Коли я довго працюю над чимось і раптом рішення починає вимальовуватися у мене в голові.

Відповідь номер два говорить про наявність установки на зростання.

Всі люди, свідомо чи ні, постійно ведуть хроніку того, що з ними відбувається, аналізують, що означає те, що відбувається, і вирішують, що їм слід робити.

Люди з установкою на даність дуже і дуже уважно оцінюють кожен біт інформації.

У людей з установкою на даність: «хороші новини» викликають надзвичайно сильну позитивну реакцію, а погані - вкрай негативну.

Люди з установкою на зростання також постійно ведуть моніторинг того, що відбувається, але їх внутрішній монолог проводить оцінку по-іншому.

Люди з установкою на зростання сприймають інформацію з точки зору її корисності для навчання і планування конструктивних дій на майбутнє: «Який урок з цього я можу отримати?»; «Як я можу стати краще?»; «Як я можу допомогти своєму партнеру впоратися з цим успішніше?»

Практичні завдання:

- Подумайте про кого-небудь з глибоко вкоріненою установкою на даність. Згадайте, як він або вона постійно намагається самоствердитися і настільки він сверхчувствітелен до будь-яких натяків на те, що він, можливо виявився не правий або допустив помилку. Ви ніколи не задавалися питанням, чому подібні люди так себе поводять?

- Подумайте про кого-небудь з ваших знайомих, хто успішно застосовує установку на зростання, - про кого-то, хто розуміє, що важливі якості можна культивувати. Подумайте про те, як подібні люди реагують на перешкоди. Згадайте, що вони роблять, щоб розширити межі своїх можливостей. В яку сторони ви, можливо, захотіли б змінити або розвинути себе?

- Тепер уявіть, що ви вирішили вивчити нову мову і записалися на курс. Після кількох занять викладач викликає вас до дошки і починає засипати питаннями.

Поставте себе в становище людини з установкою на даність. Для ваших здібностей настав момент істини. Ви відчуваєте, як всі погляди прикуті до вас? Ви бачите по виразу обличчя викладача, що він оцінює вас? Ви відчуваєте напругу, відчуваєте, як ваше его тремтить і корчиться? Які ще думки і почуття в вас зароджуються?

А тепер налаштуйтеся інакше - на установку на зростання. Ви новачок, тому ви тут і виявилися. Ви прийшли, щоб вчитися. Відчуваєте, як напруга відступає? Чи відчуваєте, як ваш розум активується, стає більш сприйнятливим?

Ідея така: ви здатні змінити свою установку.

Найкраще, що можна зробити для дитини, - навчити його любити випробування, з цікавістю аналізувати помилки, радіти успіхам і ніколи не переставати вчитися.

Установка на зростання формується, якщо батьки заохочують розвиток і навчання дітей, установка на даність - якщо вони дбають про імідж, а не про розвиток дитини.

приклад 1

Прислухайтеся: "Ти вивчив урок так швидко! Ти у мене такий розумний "або" Так вона навіть не готується до уроків, просто природні дані, не знаю як вона це робить "

З першого погляду це здається словами підтримки і похвалою. Але які висновки робить дитина: "Якщо я не зможу швидко вивчити урок, я не розумний". "Якщо я не зможу відповісти на уроці без підготовки, мама зрозуміє, що ніякого дару у мене немає, я не особлива, я така ж як все, а може і гірше".

Роздаючи дітям навіть позитивні ярлики ( «обдарований», «талановитий» і «геніальний»). Ми не хочемо відбити у них охоту до випробувань і позбавити перспективи на успіх. Але за фактом робимо саме це.

Після досліджень, психологи прийшли до висновку: похвала на адресу інтелекту дітей знижує їх результати і підриває мотивацію (приклади експериментів ви знайде в книзі - примітка редакції).

Як же бути? Перестати хвалити? Ні. Триматися подалі від певного типу похвал - від похвали розуму і таланту. Хваліть дітей за процес, за зусилля і наполегливість. "Ти підготувався до тесту і твої оцінки стали краще. Ти прочитав все кілька разів, витратив на це свій час і зусилля, тому здав тест. Ось цю справу. "

приклад 2

Іноді діти самі себе оцінюють і навішують ярлики. Ось яку історію розповів Хаїм Гінотт про 14-річного Філіпа. Підліток працював разом з батьком і ненавмисно перекинув коробку з цвяхами. Ті розсипалися по всій підлозі. Філіп подивився на батька винувато і сказав:

  • Філіп: Ну вот! Який же я косорукості.
  • Батько: Це не те, що ми говоримо, коли цвяхи розсипаються.
  • Філіп: А що потрібно сказати?
  • Батько: Потрібно сказати: «Цвяхи розсипалися - я їх зберу!»
  • Філіп: І все?
  • Батько: І все.
  • Філіп: Спасибі, тату.

Не судіть! Вивчайте! Навчити можна всьому.

Вчителі з установкою на зростання люблять вчитися. А викладання - це чудовий спосіб здобуття нових знань. Викладачі з установкою на даність зазвичай дивляться на себе як на закінчений продукт. Їх роль полягає в передачі своїх знань, і не більше того. Але хіба не нудно рік за роком робити одне і те ж?

А ви якої викладач? З установкою на зростання або з установкою на даність?

Інші статті автора

Кожна ситуація оцінюється ними з позиції: «Я досягну успіху або провалюсь?
Я здамся розумним або дурним?
Мене приймуть чи відкинутий?
Я відчую себе переможцем або невдахою?
Навіщо витрачати час на те, щоб знову і знову доводити, які ми великі, якщо можна використовувати його для самовдосконалення?
Навіщо приховувати недоліки, якщо їх можна подолати?
Що ви подумаєте?
Як ви себе відчуєте?
Що ви зробите?
Може, так говорили люди з дуже низькою самооцінкою?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация