Суперечка про людину (за п'єсою «На дні»)



Є що додати?
Надсилай нам свої роботи, отримуй litr `и і обмінюй їх на майки, зошити і ручки від Litra.ru!

/ твори / Горький М. / На дні / Суперечка про людину (за п'єсою «На дні»)

На початку дев'ятисотих років Максим Горький відчуває небувалий підйом моральних, духовних, творчих сил. Він окрилений передчуттям бурі. До драматургії - найбільш дієвого роду мистецтва - Горький звернувся напередодні першої російської революції. Прихід письменника в театр був продиктований насамперед пристрасним бажанням "втрутитися в саму гущу життя". Після закінчення роботи над п'єсою "Міщани" Горький пише "На дні".
У цій п'єсі, за твердженням автора, його займали "загальфілософські питання": "Що краще, істина чи жалість? Що потрібніше? Чи потрібно доводити співчуття до того, щоб користуватися брехнею, як Лука ".
Мандрівник Лука з'являється в нічліжці в самий розпал суперечки мешканців - Кліща, Бубнова і Васьки попелу - про совість і честь: чи потрібні вони людям дна?
Одна з реплік, з якої Лука переступає поріг підвалу, укладає в собі цілу філософію по суті своїй байдужого ставлення до життя і людині: "Мені - все одно! Я і шахраїв поважаю по-моєму, жодна блоха - не погана: усе - чорненькі, всі - стрибають ... "З цих слів доброго старця і починається горьковская боротьба з ним. Лука, за словами письменника, відноситься до досить поширеного типу російського проповідника "доброти", потішив "від розуму", якого "цікавлять всякі відповіді", але не люди: неминуче стикаючись з ними, він їх тішить, але тільки для того, щоб вони не заважали йому жити ...
Привітний, м'який мандрівник, готовий завжди надати послугу, у якого мало не для кожного знайшлося ласкаве слово розради, приніс з собою смерть і зневіра, ще більш гостре відчуття безвиході, холодне відчай і апатію. Багатозначним контрастом милують заворожливої ​​мелодії Луки звучить у драмі пісня в'язнів - "Сонце сходить і заходить, а у в'язниці моєї темно ..." Не випадково ноти з цією піснею поміщені перед другим актом, де з'являються перші "жертви" Луки.
У пристрасної горьковской тузі по життю приречене згасає Ганна. З появою "миротворця" з ще більшою силою закипіла злість і ненависть в сімействі Костильова. Тінь злочину нависає над нічліжкою. Розбиваються в прах мрії Наташі про інший, чистої життя, і не в обіцяний край, про який наспівав старий їй і попелу, потрапляє вона, а рветься в ... в'язницю. Обдурений, збентежений, в чиїй душі померли всі надії, йде з життя Актор. Злочинцем робиться Васька, який убив в бійці Костильова, упокорюється Кліщ.
Мандрівник Лука - сильний противник. Він, по-своєму, теж співає гімн людині. "Людина - все може ... лише б захотів ...", "Все шукають люди, всі хочуть - як краще ... Вони - знайдуть! Вони - придумають! Допомагати тільки треба їм ... поважати треба ... "- зовні ці афоризми мандрівника нагадують промови Сатіна.
Горький психологічно тонко, зсередини розкриває соціальну і філософську природу "гуманізму" Луки, непомітно зближує його проповіді з базіканням злобного і боязкого господаря нічліжки, з мораллю, яку проповідує околодочний Медведєв, з цинічною байдужістю і апатією барона. Слова Луки про правду-обуху змикаються, по суті, з костилевской - "не всяка правда потрібна". А заклинання біля ліжка помираючої Анни - "Все, мила, терплять ... всяк по-своєму життя терпить ..." - співзвучні афоризмів поліцейського: "Людина повинна вести себе смирно".
Будь-яке вираження протесту викликає м'який відсіч Луки або розбивається об його байдужість. Глуху неприязнь миротворця народжують бунтарські промови Сатіна. "Люди не соромляться того, що тобі гірше собаки живеться, - говорив Сатин що зайшов в холодній тузі Клещу.- Подумай - ти не станеш працювати, я - не стану ... ще сотні ... тисячі, все! що тоді буде? "На це Лука похмуро зауважує:" Тобі б з такими промовами до бігунів йти ... "Лука боягузливий і обережний. В небезпечний момент, коли вбивають Костильова, він зникає, як "зникають грішники від особи праведних". Так поступово оголюється дійсне обличчя проходить людини, - і обличчя це обертається знайомим - сірим ликом міщанина. Головним противником Луки в п'єсі виступає Сатин. Їх поєдинок - складний і діалектичний. Він починається після зникнення Луки. Це поєдинок брехні і правди, любові до людини і боязні людини (а Лука - боявся!). У промовах Сатіна відкривається горьковская філософія гуманізму, символ віри -художник нового світу, "человекопоклонніка".
Почавши, здавалося б, з захисту старого, Сатин відразу ж переходить в наступ, розбиває всі лукаві істини, все заповіді старого, поступово звільняючи друзів своїх від "чар сирени". Брехня, яка б вона не була, - злочин, вона "виправдовує той тягар, яка розчавила руку робочого ... і звинувачує вмираючих з голоду ..." Монолог Сатіна - пристрасне звинувачення можновладцям: "Брехня - релігія рабів і господарів .. . Правда - бог вільної людини! "
Але Сатин по-своєму вдячний Луці. Забуте, пригнічений, той ідеал, який колись осяяло життя, під дією проповіді Луки ожив в його свідомості. Старий "подіяв на мене, як кислота на стару і брудну монету ..." - зізнається він.
Протягом всього четвертого дії йде Сатінского бій з Лукою, з роз'їдаючим отрутою його хитрою брехливої ​​думки: "... з голови геть не йде ... цей старий! Не будеш гнобити людину! А якщо мене одного разу образили і - на все життя відразу! Пробачити? Нічого. Нікому ... "Прощення - ні, остается- боротьба за людину. "Людина - ось правда! Що таке людина? .. Це не ти, не я, чи не вони ... немає! - це ти, я, вони, старий, Наполеон, Магомет ... в одному! Це - величезна! У цьому - все початку і кінці ... Все - в людині, все для людини! "У словах Сатіна можна почути сигнал до повстання. У поєдинку з Лукою здобуває перемогу Сатин - і в цьому очищає, підносить сила трагедії, що розігралася.
Горький створив п'єсу широкого емоційного звучання, зумівши передати гаму людських станів - від натхненних промов Сатіна про Людину до смертельного відчаю Актора.




Дивіться також за твором "На дні":


Є що додати?
У цій п'єсі, за твердженням автора, його займали "загальфілософські питання": "Що краще, істина чи жалість?
Що потрібніше?
Мандрівник Лука з'являється в нічліжці в самий розпал суперечки мешканців - Кліща, Бубнова і Васьки попелу - про совість і честь: чи потрібні вони людям дна?
О тоді буде?
Пробачити?
Що таке людина?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация