Супротивника IKEA почали судити за завідомо неправдивий донос

Підприємець Костянтин Пономарьов, багато років судився з компанією, і його адвокат Максим Загорський постали перед судом за «завідомо неправдивий донос». Підсудний і захист вважають звинувачення «повної нісенітницею» Підприємець Костянтин Пономарьов, багато років судився з компанією, і його адвокат Максим Загорський постали перед судом за «завідомо неправдивий донос»

Костянтин Пономарьов. Фото: скрішот відео Alexandr Ivanov / YouTube

Люберецький міський суд Підмосков'я 13 грудня розпочав розгляд кримінальної справи бізнесмена Костянтина Пономарьова, який отримав популярність завдяки багатомільярдним позовів з IKEA. Підприємця та його адвоката Максима Загорського звинувачують в чотирьох епізодах організації свідомо помилкового доносу (ч. 3 ст. 33, ч 3. ст. 306 УКР Ф).

За версією звинувачення, бізнесмен і його юрист ініціювали розгляду у світових суддів Роменського району, а отримані рішення планували використовувати для подальших суперечок з IKEA. Свою провину підсудні не визнали. На думку Пономарьова, його кримінальне переслідування було ініційоване для того, щоб припинити його позови з компанією і відняти чесно зароблені мільярди.

Костянтин Пономарьов перебуває в СІЗО з 9 червня 2017 року . Кримінальну справу стосовно нього порушив особисто колишній начальник Головного слідчого управління Слідчого комітету по Москві Олександр Дриманов . Згодом він сам був заарештований за хабар в 1 млн доларів за звільнення підручного злодія в законі Захара Калашова.

Тяжби з IKEA вилилися в кримінальну справу

Кримінальну справу стосовно Пономарьова було порушено після судових тяжб бізнесмена з «Кубаньенерго» , Якій він надавав генератори під час енергетичної блокади Криму, а також з компанією IKEA через оренди генераторів для її гіпермаркетів в Санкт-Петербурзі. Підприємцю вдалося через суд домогтися повернення генераторів, а також відсудити у IKEA кілька мільярдів рублів. Однак згодом всі ці рішення були скасовані , А правоохоронці вирішили, що Пономарьов використовував в своєму бізнесі шахрайські схеми.

Спочатку справа щодо Пономарьова розслідувалася за шістьма статтями, основними з яких були замах на шахрайство і ухилення від сплати податків з організації в особливо великому розмірі (ч. 3 ст. 30 і ч. 4 ст. 159 та ч.2 ст. 199 КК РФ КК). Однак пізніше справу за більш тяжким звинуваченням виділили в окреме провадження, його продовжують розслідувати.

До суду ж пішло справу за звинуваченнями в організації свідомо помилкового доносу (ч. 3 ст. 33, ч 3. ст. 306 КК РФ) і завідомо неправдивих показань свідків (ч.3 ст. 33 ч.1 ст. 307 КК РФ) . Втім, до початку процесу термін давності по 307-й статті закінчився, і на попередньому слуханні справу в цій частині припинили. В результаті Костянтин Пономарьов і його адвокат Максим Загорський (знаходиться під домашнім арештом) постали перед судом за статтею 306 КК.

«Наклеп» в судах

Згідно фабулі озвученого 13 грудня звинувачення, в 2014 році підприємець за допомогою свого адвоката ініціював у світових суддів 210-го і 211-го судових ділянок Раменського району чотири справи приватного звинувачення за статтею «наклеп». Три з них були порушені проти Пономарьова, а четверте - щодо якогось громадянина, який звинуватив підприємця у використанні шахрайських схем в позовах з IKEA.

У підсумку за трьома справами було винесено виправдувальний вирок, а одне припинили. Ці рішення судів в подальшому підприємець хотів використовувати для створення преюдиции (коли рішення одного суду обов'язкові для іншого без перевірки доказів) в суперечках з IKEA.

Після того, як прокурори озвучили звинувачення, підсудні заявили, що не розуміють його і не визнають провину. Пономарьов дав зрозуміти, хто стоїть за його кримінальною справою. «Я став найбільшим платником податків області, а мене нехтує в Росії компанія IKEA, яка, на хвилиночку, є найбільшим світовим податковим ухильником», - цитує його РАПСІ . Підсудний вказав, що за останні вісім років за заявами керівництва IKEA щодо нього порушили десять кримінальних справ, однак жодне з них не дійшла до суду, всі вони були припинені.

Який задекларував 60 млрд

«Мене тримають у зіндані. Я перший росіянин, який скористався легалізацією капіталів і відкрив для влади 66 млрд рублів. Їм цей суд потрібен, щоб я програв всі позови до IKEA, щоб я не міг користуватися своїми грошима і цінними паперами », - сказав Пономарьов.

У свою чергу, Максим Загорський назвав неспроможним і непідтвердженими пред'явлене обвинувачення. Він зазначив, що виправдувальний вирок у справі приватного обвинувачення взагалі не можна використовувати в якості преюдиции.

Адвокати Костянтина Пономарьова Володимир Постанюк і Анна Ставицька вважають, що з юридичної точки зору звинувачення проти бізнесмена - нісенітниця. «Вироки світових суддів ніхто не скасував, вони законні. А помилковий донос - це коли ти даєш якісь неправдиві свідчення, щоб іншу людину посадити. Тут же Пономарьов сам був підсудним у справі приватного обвинувачення. Навіть з точки зору юридичної конструкції звинувачення - це повна нісенітниця », - прокоментувала Business FM справу Анна Ставицька.

Володимир Постанюк зазначив, що його підзахисний перебуває під вартою за малозначністю справі вже 18 місяців. «За цей час слідчі вилучили у нього величезна кількість документів, у нього закінчилися терміни давності по ряду цивільних справ c IKEA, у нього заарештовано майно на величезні суми грошей», - сказав він. Юрист вважає, що бізнесмена «помістили під варту, щоб ізолювати і не дати захищати свої комерційні інтереси».

Адвокат вважає, що Пономарьов привернув до себе увагу після того, як задекларував кошти на суму 60 млрд. «Саме після цього у нього з'явилися проблеми», - вважає захисник. Він переконаний, що у суду немає підстав тримати бізнесмена під вартою. Захисник стверджує, що вивчив судову практику і не знайшов жодної людини, який був би заарештований за статтею 306 КК.

Основне справу

Постанюк зазначив, що в основній справі - про замах на шахрайство, яке ще веде СК, запобіжний захід Пономарьову не обирався. Його суть зводиться до звернення юристів бізнесмена в суд з вимогою про стягнення 5,3 млрд рублів у «Кубаньенерго» за використання належних йому дизель-генераторів. Позов не був розглянутий, а наслідок трактувало дії підприємця як замах на шахрайство.

Сам Пономарьов також відкидає це звинувачення. «Його позиція проста. Він каже, підіть в будь-який арбітражний суд. Там величезна кількість людей, які вимагають стягнути з когось гроші. Часто суди стягують не три рубля, а один. Нікому і в голову не приходить сказати, що залишилися два рубля вони хотіли викрасти », - сказав захисник. Він переконаний, що звернення до суду з позовом в порядку цивільного судочинства не можна переводити в кримінальне переслідування.

Процес в Люберецком суді Підмосков'я продовжиться 20 грудня. У цей день прокуратура почне подавати докази з дослідження письмових матеріалів справи.

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

Ru в ваші джерела новин?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация