Суть військових реформ і скільки їх було в історії Росії »ОКО ПЛАНЕТИ інформаційно-аналітичний портал

  1. Рейтинг публікації:

Військова справа - одна з найбільш динамічно розвиваються галузей людської діяльності. У всіх країнах його розвиток тісно пов'язане зі змінами, що відбуваються в державі і суспільстві. Періодично за рішенням державного керівництва військові структури піддаються серйозному реформуванню.
Військові реформи, в якій би країні вони не проводилися, включають в себе комплекс заходів, що проводяться за рішенням вищих органів державного управління, і спрямованих на докорінне якісне і кількісне зміна військової організації держави. Вони проводяться в тісному зв'язку зі станом зовнішньої і внутрішньої політики, економіки, науки, культури, соціальної і духовної сфери держави, тенденціями розвитку військової справи в суміжних країнах.
Природно, що термін «військова реформа» раніше не вживався, але суть від цього не змінюється. Незалежно від того, хто був ініціатором проведення військових реформ, вони назрівали об'єктивно, а конкретні особистості або державні органи тільки прискорювали або сповільнювали хід їх проведення, впливали на їх масштаби і кінцеві результати.
Так вже історично склалося, що в ході військових реформ в Росії завжди вирішувалося приблизно один і той же коло проблем, тільки кожен раз на якісно новому рівні. В узагальненому вигляді їх можна звести до наступних умовним групам:
Визначення цілей і завдань військової реформи, порядку її проведення і основних виконавців.
Реорганізація системи військового управління та структури збройних сил.
Реорганізація системи комплектування та утримання збройних сил.
Реорганізація системи військового навчання, виховання, підготовки до служби.
Реорганізація системи матеріально-технічного постачання армії і переозброєння.
Створення економічних умов і промислової бази для проведення військової реформи.
Створення нормативно-правової бази та спеціальних державних інститутів, що закріплюють результати реформи.
У Росії військові реформи завжди проводилися в умовах гострої нестачі фінансових коштів і серйозної протидії з боку окремих впливових сил в державі і армії, що значно подовжувало терміни їх проведення і, найчастіше, не дозволяло в повному обсязі досягти поставлених цілей.
В історії Росії до 1917 року зазвичай виділяють чотири періоди, пов'язаних з проведенням великих військових реформ, і два періоди серйозних військових перетворень, коли реорганізацій піддавалися тільки окремі сторони військової структури держави: військові реформи Івана Грозного, Петра I, Д.А. Мілютіна і напередодні Першої світової війни; військові перетворення в період правління перших Романових і Олександра I.
Першу широкомасштабну військову реформу, яка зачепила різні сфери державного життя, по праву пов'язують з діяльністю царя Івана Грозного. Її основною метою було створення військової структури, здатної забезпечити затвердження самодержавної царської влади в боротьбі з князями і боярством, повернення исконно русских земель на заході і надійний захист від Кримського, Казанського й Астраханського ханств, а при можливості - їх нейтралізацію або завоювання. Всі основні цілі реформи були досягнуті - створена військова організація, здатна вирішувати складні внутрішні і зовнішньополітичні завдання, а рубежі держави відсунуті за Урал і до берегів Каспію.
Після закінчення Смутного часу вдосконалення військової системи держави продовжилося в ході перетворень в XVII столітті, що проводяться першими царями династії Романових. Змінам піддавалися тільки деякі боку військової системи. Основним змістом перетворень стало подальший розвиток системи військового управління та створення військових частин за західноєвропейським зразком.
На початку XVIII століття цар Петро I провів в країні кардинальні реформи, в тому числі і військову. Ні до, ні після нього настільки масштабного зміни військової структури в країні не проводилося. Результатом стало створення якісно нових збройних сил, які комплектуються по рекрутської повинності, що мають єдину форму і здатних «прорубати вікно в Європу», системи військового управління та національного офіцерського корпусу, військової освіти та цілого комплексу нормативних документів, що регламентують всі сторони військової справи.
Військова справа - одна з найбільш динамічно розвиваються галузей людської діяльності

Військові ігри Петра I з потішними військами переросли

в повномасштабну військову реформу.

Фрагмент картини А.Д. Кившенко


До кінця XVIII століття в Росії серйозні військові перетворення не проводилися, настільки великий «запас міцності» заклав в нову армію Петро I і його послідовники. На жаль, в період царювання імператора Павла I в армії почалася певна деградація. У дев'ятнадцяте століття Росія вступила з армією, створеної за прусським зразкам, яку готували не тільки до війни і походів, як до урочистих розлучень і вахтпарадам.
Розпочатий в Європі період наполеонівських воєн показав, що військова справа перейшло на якісно новий щабель. Військова ж структура Росії застаріла і потребує невідкладної реконструкції, без якої вона не зможе протистояти сучасній французькій армії. Мова не йшла про корінний військову реформу. Період правління Павла I був відносно коротким, тому зжити з армії суворовський дух не встигли, але бойові можливості армії помітно знизилися. Імператору Олександру I, що вступив на престол в 1801 році, довелося почати термінові військові перетворення. У короткий термін армія отримала нову структуру, було проведено часткове переозброєння, поліпшена підготовка офіцерських кадрів. Війна 1812 року показала, що перетворення були проведені своєчасно.
Поразка Росії в Кримській війні 1853-56 років продемонструвало військову слабкість країни. На початку 60-х років під керівництвом військового міністра Д.А. Мілютіна почалася широкомасштабна військова реформа. Її головним підсумком стало створення масової всесословной армії, комплектуючі за призовом і здатною в короткі терміни значно збільшувати свій склад за рахунок мобілізаційного розгортання. Відповідно. Змінилася система підготовки та навчання військовослужбовців, зміцнення дисципліни, були скасовані тілесні покарання і створена система військових судів. Крім того, було проведено переозброєння на нарізні види зброї та артилерійські знаряддя, що заряджаються з казенної частини. На флоті на зміну парусників прийшли броненосні металеві кораблі. На жаль, через сильний протидії, як у військових колах, так і в керівництві держави, реформа проводилася з великими труднощами і рясніла компромісними рішеннями.
До початку ХХ століття назріла необхідність проведення чергової реформи, що яскраво продемонструвало поразки в російсько-японській війні. Вперше в Росії серйозно приступили до розробки принципів військової політики і військової доктрини. Була створена Рада Державної Оборони, а в складі Держдуми - комісія з державної оборони. У суспільстві стали активно обговорюватися цілі та завдання військової реформи.
В ході реформи планувалося проведення комплексу з трьох взаємопов'язаних груп заходів. В першу чергу - ліквідація наслідків російсько-японської війни, відновлення боєздатності армії і підвищення її престижу. По-друге, зміна системи військового управління в країні, перехід армії на нову організаційну структуру, що відповідає вимогам сучасної війни, значне поліпшення озброєння. По-третє, відтворення флотів в Тихому океані і на Балтиці, які зазнали великих втрат в кораблях, забезпечення армії сучасною військовою і бойовою технікою, реформування системи підготовки військовослужбовців запасу та офіцерських кадрів.
Як уже не раз бувало, в повному обсязі вирішити всі завдання військової реформи не вдалося, але істотні зміни, значно підвищили боєздатність армії і флоту напередодні першої світової війни, були проведені.
Після жовтневих подій 1917 року в Росії була створена нова військова організація держави, основу якої склали Робітничо-селянська червона армія (РККА) і Робітничо-селянський червоний флот (РККФ). За радянських часів військова структура країни теж пройшла через ряд перетворень і реформ. Та й в наші дні в Росії проводиться чергова військова реформа, яка, схоже, стає перманентною.


джерело: shkolazhizni.ru

.

Рейтинг публікації:




Коментарі (0) | Роздрукувати

Додати новину в:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация