Шуваловский палац (наб. Р. Фонтанки, 21)

Шуваловский палац

В кінці XVIII століття тут, на березі річки Фонтанки, розташовувався двоповерховий будинок з восьмиколонним портиком, яким володіла родина Воронцових. У 1799 році його викупила Марія Антонівна, дружина гофмейстера Дмитро Львовича Наришкіна. Нові господарі розширили будівлю, створили кілька нових парадних приміщень.

За свідченням одного з сучасників, присутнього на зустрічі нового 1821 року, в будинку Наришкін:

Для розташування всіх цих художніх творів Дмитро Львович прилаштовує до будинку свого величезний будинок, в якому поміститься картинна галерея завдовжки 9 саж., 5 саж. ширини і 14 аршин висоти, велика кімната для музеума і бальна залу в 15 саж. довжини і 7 ширини. Вони відкриті будуть на наступну зиму.

Бальний зал (він же Танцювальний, Олександрівський, білоколонний) був одним з найпопулярніших місць в Санкт-Петербурзі в 1820-1830-і роки. Тут проводилися бали і концерти, які відвідували не тільки Державін, Крилов, Вяземський, Пушкін, а й сам імператор. Причому, Олександр I був не тільки відвідувачем цих заходів, а й особистим гостем господині Марії Антонівни. В результаті у Наришкіних було шість дітей, з яких чоловік визнавав як свою тільки дочка Марину.

У 1834 році Наришкін виїхали з Петербурга, будинком на Фонтанці володіли їхні родичі. А в 1846 році палац опинився у володінні Петра Павловича Шувалова як придане Софії Львівни Наришкіної. З тих пір палац іменується Шуваловском.

Ще в 1844 році перед весіллям була розпочата перебудова будівлі за проектом Бернара де Симона. У 1844-1846 роках Н. Е. Єфімов об'єднав окремі корпуси в єдиний об'єм, переробив фасади в стилі італійського ренесансу. На першому поверсі розташувалася контора Шувалових, завідуюча їх маєтками і підприємствами. Замість наскрізного проїзду з Фонтанки був створений Парадний вестибюль з мармуровими сходами, а також Блакитна, Біла, Червона, Золота і Синя вітальні, Лицарський зал, Великий і Готичний кабінети.

До 1917 року палац належав родині Шувалових. 1 серпня 1918 року був націоналізований. У 1919 році тут відкрили Музей побуту, який через чотири роки закрили, а експонати передали в Ермітаж. У Шуваловском палаці розмістився Будинок друку, потім Будинок інженерно-технічних працівників імені В. М. Молотова. Перед Великою Вітчизняною війною тут розпочала роботу проектна організація. Під час війни будівля сильно постраждала від попадання німецьких авіабомб. Після реставрації, в 1965 році в Шуваловском палаці відкрився Будинок дружби і миру з народами зарубіжних країн.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация