Священик Данило Сисоєв: Символ іншого світу

«Вино веселить серце людини», але скільком потерпілим від пияцтва вже не до веселощів. Чого більше приносить вино в наше життя: добра чи зла? Може бути, християнам краще дотримуватися «сухого закону»? Про те, що думає з цього питання Церква, кореспондент «НС» диякон Федір Котреля розмовляв з ієреєм Данилом Сисоєва.
«Вино веселить серце людини», але скільком потерпілим від пияцтва вже не до веселощів

Шлюб в Кані Галілейській. Мозаїка. XIV століття. Церква монастиря Хору (Кахрие-Джамі), Константинополь


- Чому в Євхаристії використовується саме вино?У чому священний сенс вина?

- Вино для християн є особливою речовиною. Це, з одного боку, плід рук людських, а з іншого - дар Божий. Бог дав людині виноградну лозу, людина перетворив її в якусь речовину, яке веселить його серце.
Отці Церкви називають стан богообщения «духовним сп'янінням». Це стан, коли людина викрадається з цього світу і потрапляє в світ Бога, забуваючи про все існуючому, перебуваючи в неземної радості, як апостоли після сходження на них Святого Духа в день П'ятидесятниці. У певному сенсі той стан, який дає вино, стає метафорою стану богоспілкування. Саме метафорою, образом, тому що, звичайно, за допомогою вина досягти Царства Божого не вийде. Адже образ - не оригінал.
Вино вживалося людьми з початку людської історії. Старозавітна Церква використовувала вино під час жертвоприношень. А в Новозавітній Церкви таїнство Євхаристії, серцевина нашого духовного життя, відбувається на чистому виноградне вино. Вино також використовується і на Всенощном недосипанні, і під час таїнства Соборування. Освячується по церковному чину виноград і самі виноградники. Є навіть спеціальна молитва про благословення вина за трапезою. Потрібно, щоб Господь благословив нашу радість, яка так само Йому бажана.
- У церковних крамницях часто можна бачити освячене вино. Чи варто християнам купувати і вживати саме це вино? Чи важливо, що вино освячено?
- Я не думаю, що має принципове значення місце, де куплено вино: в церковній лавці або простому магазині. Освячується вино тому, що, як каже апостол Павло: «Отже, коли їсте, коли ви п'єте, або коли інше що робите, усе на Божу славу робіть» (1 Кор. 10, 31). Відомо благотворний вплив чистого виноградного вина на здоров'я людини: воно є кровотворних засобом і хорошим ліками, підтримує, як каже Церква, «внутрішню теплоту». А де воно куплено - це вже друге питання. Можна купити в будь-якій крамниці вино і освятити в церкві, не буде різниці.

- З вином, особливо в нашій країні, пов'язано багато проблем. Регламентує чи Церква кількість вина, яке можна вжити?
- Кількість і порядок вживання вина регламентує церковний Устав. У Статуті йдеться, що в певні свята вживається вино в розмірі від однієї до трьох красовуль.
- А що таке «красовуля»?
- Одна красовуля - це 125 грамів вина. Але коли визначалася цей захід, виноградне вино було досить густим і зазвичай його пили розведеним, тому з водою виходило близько 375 грамів. Такий захід передбачена церковним Статутом. Це небагато, зараз дозволяють собі випити і більше. Люди всі різні, і тому кожен повинен визначити свою міру. Гріх буде в тому випадку, якщо людина нап'ється. Святе Письмо дуже жорстко засуджує таку людину. У своїх казках говорить цар Соломон: «У кого виття? у кого стогін? у кого сварки? у кого клопіт у кого рани даремні у кого очі червоні? У тих, хто запізнюється над вином, хто приходить попробувати вина змішаного »(Прип. 23, 29-30). В Євангелії про зловживання вином чітко сказано: «... п'яниці Царства Божого не успадкують» (1 Кор. 6, 10).
- Типікон робить різниці між видами спиртних напоїв і все називає вином. Але існує не тільки вино, але і міцні напої. Як ви вважаєте, православні християни можуть вживати міцні спиртні напої?
- Ну, наприклад, на Афоні, в місці, відомому суворістю життя, що приходить в монастир завжди підносять чарку горілки. Так само і на Синаї. Звичайно, міцні напої не заборонені. Один мій друг, священик і лікар, говорив, що горілка, але не більше 50-70 грамів, що не страждає на алкоголізм може бути корисна для здоров'я. Але це стосується тільки невеликого вживання міцних спиртних напоїв. Напиватися не можна! Важливо, щоб було радісно, ​​але не повинно бути помутніння розуму. Це межа, за яку ми не маємо права переходити. Людина повинна залишатися тверезомислячих. Святий Силуан Афонський говорив: «Як визначити: об'ївся ти чи ні? Якщо після того, як встаєш від трапези, хочеться молитися, значить, не об'ївся. А якщо хочеться заснути, забутися і не молитися, значить, ти об'ївся ». Те ж саме стосується і вина.
- Чи можна пити вино і горілку в пост?
- Типікон не проводить ніякого поділу між спиртними напоями по фортеці, вживання горілки регламентується (крім обсягу) тими ж правилами, що і вживання вина. Але якщо, наприклад, людина замерзла Великим постом, я не думаю, що буде тяжким гріхом, якщо він вип'є чарку горілки, щоб зігрітися. Точно так же якщо у людини недокрів'я - не буде гріха, якщо він вип'є келих червоного вина для зміцнення сил. Але оскільки вино є знаком радості, а пост - часом печалі про наших гріхах, в пости, особливо в Великий, вино вживається тільки в святкові дні: суботу та неділю.
- Не секрет, що російській людині заходи триматися непросто. А від наслідків її порушення страждають і самі порушники, і їх родичі. Може бути, православним взагалі краще «не вживати»? Особливо в такі відповідальні дні, як весілля?
- Були такі православні - комсомольці їх звали. Вони говорили про «безалкогольні весілля», до сих пір пам'ятаю.
- Бувають і справжні православні «сухі» весілля. Я особисто сам недавно на такий був присутній.
- Дійсно, є у нас таке уявлення, що вживання алкоголю - гріх сам по собі. Стверджують, що в горілці диявол, що пиво - сатанинський напій і так далі. І хотілося б нагадати православним 51-е правило свв.Апостолов, де говориться: «Якщо хто, єпископ, чи пресвітер, чи диякон, чи взагалі хтось із священного чину, віддаляється від шлюбу і м'яса і вина, не заради подвигу стриманості, але через гнушенія, забувши, що все добро зело, і що Бог, творячи людину, чоловіка і дружину створив разом, і таким чином зводить наклеп на створення: або нехай виправиться, або нехай буде позбавлений священного чину, і відлучений від церкви. Так само і мирянин ». І людина, який навчає так, підлягає анафемі. Не просто погрози чи покаранню, але саме відлучення від Церкви. Чому? Тому що така людина ображає свого Творця Всесвіту, Який дав нам ці дари. Апостол Павло в своїх посланнях велить Тимофію пити трохи вина «заради шлунка твого та частих недугів твоїх» (1 Тим. 5, 23). Так що не можна говорити, що вино - гріх. Гріх тут не у вині, а в людській злій волі. Точно так само як не в шприці, навіть не в наркотичному засобі, тому що наркотик може бути і ліками, - а в зловживанні. Але, звичайно, все це не стосується людей, які лікуються від алкоголізму, - їм пити не можна нічого.
- Буває таке абсолютне відкидання вина, якщо, наприклад, пили батьки. І людина не п'є ні за яких випадках. Це розумне рішення?
- В цьому є щось справедливе. Справа в тому, що у алкоголіків, не просто п'ють, а саме алкоголіків, тих людей, яким поставили цей діагноз, вже інша фізіологія. У восьми відсотках випадків у дітей, народжених в сім'ях алкоголіків, фермент, який розщеплює алкоголь, не виробляється або виробляється в недостатній кількості. Тому для такої людини, безумовно, прийняття алкоголю вкрай небезпечно.
- А є люди, які кажуть: «Я настільки не беру алкоголь, що боюся причащатися».
- Так, була така секта енкратітов. Церква їх засудила ще в другому столітті. Взагалі навколо вина, м'яса, красивих одягу існує безліч забобонів, які насправді є відтворенням давніх єресей. Наприклад, у манихеев, гностичної християнської єресі, обесценивающей земне життя, яке вважало злом весь матеріальний світ і його Творця, був навіть обряд прокляття вина і хліба, тому що це - плід рук Творця: "Не я тебе садив, не я тебе ростив». І вони проклинали всіх, хто п'є вино.
Я взагалі думаю, що всі ці заборони на вживання вина - виключно від ворога. Тому що не випадково навіть в ісламі вино заборонено, а наркотики - ні.
- Як ви пояснюєте і розцінюєте відмову від спиртного в інославних християнських деномінаціях?
- У інославних християнських деномінацій деяких напрямків, наприклад баптистів, це може бути пов'язано з тим, що вони просто не знають, чим зайнятися. Їм невідома технологія боротьби з пристрастями, тому вони намагаються, як говорив святитель Миколай Японський, замістити духовну активність активністю зовнішньої. Перетворити збори християн в клуб непитущих. Їх пафос в тому, що ось раніше я був грішником п'яницею і наркоманом, а зараз все кинув, нічого більше не вживаю і цим пишаюся.
Другий момент: походження протестантизму тісно пов'язане з манихейством, яке в середньовічній Європі проявилося в релігійних рухах альбигойцев (катар), засуджених пізніше Католицькою Церквою. Альбігойці вина не вживали, проповідували крайній аскетизм, притому що відкидали догмат про триєдність Бога, церковні таїнства, шанування хреста, ікон.
- Людина за кермом, льотчик, шахтар, лікар і люди інших професій ризику після роботи зазвичай «знімають напругу», випивають. З'являється звичка - прийти додому і випити сто грам. Це та сама міра, щоб відновити рівновагу, або це зловживання?
- Зняти втому можна, але в цьому є дуже велика небезпека того, що ця звичка може призвести до залежності. Втома часто викликає депресію, а депресія призводить до алкоголізму. І в медицині, і в християнстві відомо, що пияцтво народжується від зневіри. І тому треба дуже берегтися цієї небезпеки. Тим більше водієві, який, виїжджаючи на дорогу в п'яному вигляді, здійснює подвійний гріх: ризикує і своїм життям, і життям оточуючих.
Сухе або солодке?
- Вино для християн є особливою речовиною
Яке вино вживається для Євхаристії? Чи важливі тут сорт винограду, марка, фортеця, колір? Насельник Данилова монастиря ієромонах Гермоген (Ананьєв) розповів кореспонденту «НС» Максиму ПЕТРОВУ про те, які вина сьогодні використовуються в Російській Православній Церкві, і зокрема в Даниловому монастирі:
- З давнини класичним вином для Євхаристії вважається сухе вино. Церковними правилами затверджено, що для Євхаристії має використовуватися червоному не кисле вино, отримане від виноградної лози. Щодо фортеці та солодощі ніяких установок немає. Коли ці правила писалися, червоні виноградні вина були тільки сухими (без перегонки червоне виноградне вино не може бути дуже великий фортеці). Були ще міцні напої з розряду горілок, які до вин не відносилися. Таким чином, фортеця і солодкість церковного вина принципового значення не мають.
Набагато важливіше колір. Він повинен бути червоний, так як це вино втілюється в Кров Христову. Можливо, саме густота кольору вплинула на те, що в Росії склалася традиція в якості церковного вина застосовувати кагор. Це теж вино з чистого виноградного соку, з солодких сортів винограду. У класичні якісні кагор не додають ні цукор, ні спирт. Його солодкість досягається за рахунок міститься у винограді цукру, а не за рахунок цукрової добавки. Справжній кагор при розведенні водою (а при Євхаристії в Святу Чашу додається гаряча вода) зберігає колір, смак і аромат, чого не скажеш про сухих винах (не та концентрація). Тим більше про підроблені кагор. Більшість наших кагорів - молдавського виробництва. Вони недорогі, і якщо це не підроблене вино, то вельми непоганої якості. Кримських справжніх кагорів дуже мало. Але і вони можливі для богослужіння.
Яке саме вино купувати, залежить від бажання настоятеля храму чи монастиря і від їх фінансових можливостей. У більшості наших храмів купують вина молдавські або кримські. Данилов монастир купує різний вино, головні критерії - це якість і прийнятна ціна. Відбором вина для богослужіння в монастирі займається ризничий, як правило, разом з келарем (в залежності від ситуації). Сьогодні не можна довіряти гарним етикеток на пляшках і запевненням постачальника обманюють, до того ж якість вина під одним етикеткою постійно змінюється навіть у одних і тих же продавців. Тому перед закупівлею партії вина його обов'язково дегустують.
Для Євхаристії Троїце-Сергієва лавра використовує домашнє вино
Троїце-Сергієва лавра не купує вино у посередників. Головному чашникові Лаври ігумена Харитона (карбувати) відомі виробники в Молдавії, що виготовляють вино домашнім способом, з дотриманням всіх секретів, переданих їх батьками і дідами. Ось що батько Харитон розповів нашому кореспонденту Олексію ординського:


- Вино, яке ми купуємо для Євхаристії, як правило, роблять із сорту винограду каберне. Це найкраще молдавське вино (я народився в Молдавії і точно це знаю) і по насиченості кольору, і за рівнем якості. Тому «Каберне» - найпопулярніше вино в Молдавії. Фортеця вина для Євхаристії не перевищує 12 відсотків. З Молдавії вино привозиться в спеціальній тарі і вже в монастирі розливається по дубовим бочок (200 і 500 літрів). Хороша бочка може служити до 70 років. Монастирське вино зберігається в підвалі Пивний вежі (чи не від слова «пиво», а від слова «питво») при температурі 7-9 градусів. Незважаючи на те, що ми повністю довіряємо нашим виноробам, перед покупкою я і два моїх помічника з келарской служби обов'язково дегустуємо кожну партію. Для визначення якості вина досвідченому дегустатору досить одного ковтка.
А молдавські монастирі роблять вино для Євхаристії самі. Навіть якщо у монастиря немає своїх виноградників, монахи купують виноград. Перед початком виготовлення вина в монастирі обов'язково служиться молебень.
Я думаю, що російська традиція використовувати в якості богослужбового вина кагор пов'язана з проблемами доставки вина з південних околиць імперії. Якщо сухе вино везти тиждень, воно може скиснути, а в мороз - замерзнути. Кагор ж більш стійкий до температурних коливань і транспортуванні.

Версія для друку

Чого більше приносить вино в наше життя: добра чи зла?
Може бути, християнам краще дотримуватися «сухого закону»?
У чому священний сенс вина?
Чи варто християнам купувати і вживати саме це вино?
Чи важливо, що вино освячено?
Регламентує чи Церква кількість вина, яке можна вжити?
А що таке «красовуля»?
У своїх казках говорить цар Соломон: «У кого виття?
Кого стогін?
Кого сварки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация