Священномученик Олександр Харківський - Мгарський монастир

  1. Тропар та кондак свщмч. Олександру Тропар, глас 4
  2. Кондак, глас 4

П ервого червня ми здійснюємо пам'ять новомучеників Слобідського краю, серед яких шануємо колишнього настоятеля, архімандрита Лубенського Мгарського Спасо-Преображенського монастиря, духівника Козельщинській обителі, священномученика, архієпископа Олександра Харківського П ервого червня ми здійснюємо пам'ять новомучеників Слобідського краю, серед яких шануємо колишнього настоятеля, архімандрита Лубенського Мгарського Спасо-Преображенського монастиря, духівника Козельщинській обителі, священномученика, архієпископа Олександра Харківського.

Священномученик архієпископ Олександр (Петровський) народився 23 серпня 1851 в м.Луцьку Волинської губернії в родині диякона. Закінчив 4 класи Волинської Духовної Семінарії, служив учителем народної школи. Рано втративши батьків, вів розсіяну життя.

Одного разу уві сні йому з'явилася покійна мати і сказала: «Залишай це життя і роби в монастир». Це бачення так вплинуло на молоду людину, що він різко змінив спосіб життя і, дійсно, прийняв чернечий постриг у Москві, в Донському на честь ікони Божої Матері монастирі. Це сталося в 1900 році. Незабаром був висвячений у сан ієромонаха і призначений намісником Донського монастиря з возведенням у сан архімандрита.

З 1903 року він, економ і скарбник Туркестанського архієрейського будинку, член Туркестанського вчительського ради, консисторії й імператорського Палестинського товариства. У 1906 році призначений скарбником Жировицького Успенського монастиря, в 1910 році переведений настоятелем Лубенського Спасо-Преображенського монастиря.

У 1911 році після прославлення святителя Іоасафа Білгородського отець Олександр організував хресний хід з Лубенського монастиря в Білгород, в якому брало участь кілька сотень людей.

У грудні 1917 року щойно обраний на Всеросійському Помісному Соборі Руської Православної Церкви Святіший Патріарх Тихон призначив архімандрита Олександра настоятелем Свято-Успенського Псково-Печерського монастиря. У своїх проповідях він відкрито засуджував більшовиків і після відходу німецьких військ покинув обитель.

З 1919 року він настоятель скитською церкви колишнього Козельщинського Різдва Богородиці жіночого монастиря Полтавської губернії. Обитель була тоді багатолюдною і багатою. Був там прекрасний храм, друкарня, іконописна майстерня. Служило там, знайшовши притулок після закриття церков, дванадцять священиків.

«Забути не можна, - пише свідок, - як вони співали акафіст Живоносного Гробу. Потужним хором лунав приспів: Радуйся, Живоносне Гробі, з нього ж Христос Воскрес. Були між ними чудові люди - подвижники, співаки, проповідники ».

Коли стало дуже важко монастирю від всякого роду репресій, частина сестер - до п'ятдесяти чоловік, перемістилися за річку Псел, де утворився скит. Духівником його і став отець Олександр. Він мав чудовий тенор, любив спів і умів надихнути народ на загальний спів. «Співайте всі!» - звертався архімандрит Олександр до народу, - і вся маса тих, хто молиться підхоплювала всі основні молитви Всенощного пильнування або Літургії. Служба відбувалася ревно, за статутом, всеношна тяглася не менш чотирьох годин - і проходила з величезним підйомом.

Закрито був Козельщанський монастир і все храми поблизу. Старості одного з них вдавалося деякий час з великими труднощами відстоювати скит, і туди збиралася маса народу з усієї округи. Але в 1932 році і скит був також закритий.

Отець Олександр поїхав до Києва та 30 жовтня 1932 був хіротонізований на єпископа Уманського, вікарія Київської єпархії, а 25 серпня 1933 призначений єпископом Вінницьким.

У 1934 році був членом Тимчасового Патріаршого Священного Синоду при Заступнику Патріаршого Місцеблюстителя митрополита Сергія (Страгородського), з 20 травня 1937 року призначений архієпископом Харківським.

До цього часу в Харкові діяв усього лише один храм Канонічної Православної Церкви - на честь святителя Миколая. Єдиний не тільки в Харкові, але і по всій Харківській єпархії (всі інші храми були насильницьким чином зайняті обновленцами і самосвятами, старанням яких священнослужителі, віддані Канонічної Церкви, були репресовані і більшість з них винищені).

Владика Олександр швидко придбав загальну любов. Був він людиною надзвичайно живий, товариський, ласкавим, а разом з тим умів стійкість свою поєднувати з дивовижною витримкою, яка проявлялася у всьому. У цьому храмі владика Олександр постійно священнодіяв і своїм архіпастирським ревним словом зігрівав і зміцнював боголюбивий православний народ стояти на життя і смерть за чистоту Святого Православ'я.

Церква була на околиці, і народ міг збиратися туди без особливого побоювання. Збиралися звідусіль.

Представники влади запропонували архієпископу Олександру поділити храм з обновленцами, щоб в одну неділю служив архієпископ Олександр з православним кліром, в інше - обновленці. Паства була категорично проти обновленцев, і, щоб уникнути зіткнення, владика Олександр запропонував поділити храм: віддати обновленцам один з його прибудов, з тим щоб він був відділений стіною. Через два тижні стіна була споруджена.

У обновленческом храмі майже нікого не було, зате православний відвідувало стільки народу, що причащання тривало по кілька годин. Исповедь, звичайно, була спільною - при величезній кількості сповідників. Закінчувалося причащання о п'ятій годині вечора, - і треба було до вечерні зробити кілька десятків хрещень: вісімдесят, дев'яносто, а то і до ста двадцяти. Приїжджали люди з далеких місць і терпляче простоювали довгі служби.

А який підйом панував - передати не можна, який спів - забути не можна! Владика умів надихати спів від щирого серця. Дбаючи про богослужінні, церковному співі, владика Олександр вмів передати свою любов парафіянам. Під час співу ектений: «Подай, Господи» - Владика говорив: «Так ви і людини не станете так просити, щоб він подав, хіба так холодно просять? Співайте всі! »

Як для багатьох православних ієрархів того часу, настав фатальний день і для владики Олександра засвідчити свою вірність Христу і Його святої Церкви мученицьким сповідання.

28 липня 1938 року архієпископа Олександр був заарештований НКВД по Харківській області за підозрою в контрреволюційній пропаганді та агітації, нібито будучи учасником антирадянської церковної організації, а також звинувачувався в шпигунстві на користь Польщі 28 липня 1938 року архієпископа Олександр був заарештований НКВД по Харківській області за підозрою в контрреволюційній пропаганді та агітації, нібито будучи учасником антирадянської церковної організації, а також звинувачувався в шпигунстві на користь Польщі.

17 червня 1939 року військовим трибуналом Харківського військового округу владика Олександр був засуджений до 10 років тюремного ув'язнення.

5 січня 1940 року вирок був скасований, і справа була повернута на дорозслідування, але в травні того ж року владика Олександр помер у тюремній лікарні. Про його страждання в тюремних катівнях і про мученицьку кончину лише одному Богу відомо.

На наступний день в міській судово-медичний морг було доставлено труп старого з документом, в якому було вказано прізвище Петровський, з розпорядженням поховати.

Незабаром, однак, було отримано вказівку повернути труп до в'язниці. Працівник моргу, служив іподияконом у владики Олександра, і воротар, який згодом став священиком, відразу дізналися Владику; до в'язниці були відправлені останки іншої людини з документами архієпископа, а тіло владики Олександра було вивезено з моргу.

Вночі ченці і близькі шанувальники одягнули його в архієрейські ризи, зробили відспівування і з благоговінням поховали на Залютинському кладовищі міста Харкова в стороні від загального місця поховання, позначивши могилу особливим знаком.

У доброї пам'яті православного харківського народу архієпископ Олександр залишився ревним архіпастирем і захисником Святої Канонічної Православної Церкви, який перебував невпинно в молитовному подвигу і клопотанні перед Богом за порятунок Святого Православ'я.

У 1991 році архієпископ Олександр був реабілітований.

22 червня 1993 року визначенням Синоду Української Православної Церкви прославлений як місцевошанованих святий Харківської єпархії; Архієрейським Собором Руської Православної Церкви 2000 року зарахований до лику загальноросійських святих. Мощі перенесені до Свято-Благовіщенського Собор міста Харкова і встановлені на особливому місці, для молитовного вшанування боголюбивого православного народу Харківщини, з глибоким благоговінням шанує свого Небесного покровителя, поряд зі святими мощами Святителя Афанасія Царгородського і Лубенського Чудотворця і Святителя Мелетія Архієпископа Харківського і Охтирського.

Боголюбивий православний народ придбав нового молитовника і заступника перед Богом, пам'ять якого в продовження стояння за віру своїх дідів і прадідів буде свято вшановуватися з роду в рід.

Тропар та кондак свщмч. Олександру Тропар, глас 4

Вдачею причастник, і престолом намісник апостолом бувши, діяння знайшов єси богодухновения, в бачення схід: цього ради слово істини виправляючи, і віри заради постраждав єси навіть до крові, священномученику Олександрі, моли Христа Бога спастися душам нашим.

Кондак, глас 4

У святітелех побожно поживши, і муки шлях прошед, ідольския угасив Ти жертви, і поборник бувши твоєму стаду, богомудрий, темже тя почітающе таємно взиваємо до тебе: від бід визволи нас повсякчас твоїми благаннями, отче наш, Олександрі.

За матеріалами сайту Псково-Печерського монастиря
підготував ієродиякон Данило (Корчевій)
Мгарський монастир

Під час співу ектений: «Подай, Господи» - Владика говорив: «Так ви і людини не станете так просити, щоб він подав, хіба так холодно просять?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация