Свята Гора Афон

13.07.2018

Щорічно на Афоні буває більше 1 мільйона туристів. Всі вони чоловіки, адже відомо, що жінок на Святу Гору не пускають.

Афон - це гористий півострів, автономна чернеча республіка в складі держави Греція. Вся територія півострова розділена на 20 частин між різними православними монастирями.

У Православній церкві Афон відзначається земним долею Божої Матері. За переказами, в 49 році Пресвята Богородиця разом з євангелістом Іоанном та іншими апостолами вирушили на Кіпр до Лазаря - тому Лазарю, якого Господь воскресив з мертвих на четвертий день після смерті, і який був в описуваний час на Кіпрі єпископом.

Через негоду корабель збився зі шляху і пристав до підніжжя гори Афон (там, де зараз знаходиться Іверський монастир).

Божої Матері настільки сподобалося це місце, що Вона попросила Господа зробити Афон Її земним долею. Пресвята заповіла, що жодна жінка, крім Неї не може бути на Святій Горі. Залишаючи ж цю землю вимовила: "Благодать Божа нехай буде на місці, і будуть на перебувають тут з вірою і благоговінням і додержують заповіді Сина і Бога мого. Потрібних до життя на землі, блага будуть їм з малою працею в достатку, і життя небесна підготувала їм , і не збідніє милість Сина мого від місця цього довіку. Я ж буду заступниця цій місцевості і тепла про нього Заступницю перед Богом ".


Кільце з каменем зі Святої Гори


Хрест Ігуменя Святої Гори Афонської


Браслет Ігуменя Гори Афонської

Самі ченці відносять появу християнства на Святій Горі до часів апостольських, початок же чернецтва - до часів імператора Костянтина Великого (306 - 337гг.).

Таким чином, з IV століття на півострові почали селитися ченці. Спочатку їм доводилося ділити землю з мирянами, однак після Трульського собору (691 - 692 рр.) Афон був відданий цілком для чернечого житія.

Російські ченці з'явися на Афоні в 11 столітті. А в 1169 році російським була передана обитель, названа Руссика. Протягом 6 століть вона була головною російської обителлю, але в 18 столітті прийшла в занепад.

В даний час Руссика має статус скиту, чернеча і літургійне життя тут поновилися.


На фото: собор скиту Старий Руссика

З часу видання Статуту 1046 року афонські чернецтво росло і зміцнювалося за сприяння візантійських імператорів. З кожним роком збільшувалася кількість обителей, а ченці вважалися тисячами. Афон став місцем самого суворого аскетизму і найвищою релігійно-споглядального життя.

За свою історію Свята Гора Афон зазнала безліч бід і випробувань: численні захоплення, набіги, розорення монастирів. Однак, незважаючи на всі труднощі, сьогодні Афон переживає черговий етап відродження і залишається головним оплотом Православ'я.

Особливу роль в збереженні тут чернечих традицій зіграли святі афонські подвижники, старці і ченці: святі Петро, Євтимій, Іоанн Колов, Афанасій Великий, а також відомі в усьому православному світі наші сучасники: прп. Силуан Афонський (1938), Порфирій Кавсокаливит (1991), прп. Паїсій Святогорець (1994).

Паїсій Святогорець (1994)

Образ Паїсій Святогорець

Столиця чернечої держави, його адміністративний центр - невелике містечко Карея. Тут в Х столітті святий Афанасій Афонський заснував лавру, названу Карея, пріоритет якої був визнаний над усіма монастирями і лаврами Святої Гори. Кафедральний собор в Карее присвячений Успінню Пресвятої Богородиці, і в його вівтарі зберігається головна святиня Афона - чудотворна ікона Богородиці «Достойно єсть» (X століття), що вважається покровителькою Святої Гори.

В даний час в Карее проживають багато ченців-келійник, а також деяке число мирян - торговці, робітники, погоничі в'ючних тварин і т.п. Тут же знаходяться адміністративні будівлі.

Афон знаходиться під юрисдикцією Вселенського (Константинопольського) Патріарха і називається Автономне чернеча держава Святої Гори. Управління Афоном спільно здійснюють 20 монастирів, безроздільно володіють його територією. Створена ними система управління не може бути змінена.

За Статутом вищий законодавчий і судовий орган монастирського управління складається з настоятелів всіх 20 монастирів і називається Надзвичайний двадцатічленное збори. Грецьке держава представляє губернатор, який знаходиться в підпорядкуванні МЗС Греції і контролює дотримання цивільного законодавства на півострові. При губернаторі є штат адміністративних співробітників і поліцейських.

При губернаторі є штат адміністративних співробітників і поліцейських

Столиця Афона Карея і храм Успіння Божої Матері, де знаходиться ікона «Достойно єсть»

Як вже було сказано, на Афоні 20 монастирів (1. Велика Лавра 2. Ватопед 3. Іверський 4. Хиландар 5. Діонісіат 6. Кутлумуш 7. Пантократор 8. Ксіропотам 9. Зограф 10. Дохіар 11. Каракал 12. Філофей 13. Сімонопетра 14. Святого Павла 15. Ставронікіта 16. Ксенофонт 17. Григоріат 18. Есфігмен 19. Свято-Пантелеїмонів 20. Монастир Констамоніту).

Створювати нові монастирі заборонено.

Є також скити (по суті ті ж монастирі, відрізняються лише статусом і правами), келії (чернечі поселення з великими будинками, храмом і великої оброблюваної територією), келії (схожі на келії: поселення з великими будинками, храмом, але не мають великої ділянки пороху, з келії складаються скити), Кафісми (невеликі будинки поруч з материнським монастирем, в яких проживає монах самотужки), а також аскетеріі (відокремлені хатини або печери, в яких ченці ведуть самотній спосіб життя). Таких чернечих поселень безліч по всьому півострову.

Афон славиться своїми святинями, які представляють велику цінність для всього православного світу.

У наступних статтях ми розповімо про кожному монастирі і їх головних святинях.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация