свята буддизму

  1. Звичаї буддійських святкувань
  2. час святкування
  3. Список свят буддизму
  4. Головні свята буддизму

Е йнштейн називав буддійське вчення «самої наукової релігією», що особливо яскраво проявляється в традиції її свят. Заперечуючи існування бога як вищого Творця, буддисти глибоко шанують закони природи і духовних наставників. Дотримуючись цього принципу, головні свята буддизму присвячені Сиддхартхе Гаутами Будди.

Гаутама, відомий як царевич Шакьямуні, жив в VI столітті до н. е. на півночі Індії. Сіддхартха народився в царській родині. У віці 29 років він назавжди покинув розкішний палац, відправившись на пошуки істини. Ставши аскетом, він довго поневірявся, щоб розкрити секрет позбавлення від людських страждань - хвороб, старості і смерті.

У віці 35 років під час довгої медитації під священним деревом Бодхі він досяг просвітління і став іменуватися Буддою, що перекладається з санскриту як "пробуджений". Частину життєвого шляху Будда Гаутама присвятив мирної проповіді свого вчення.

Звичаї буддійських святкувань

Філософія святкування відрізняється в буддизмі від інших релігій за своєю суттю. Це не час пишних трапез і відпочинку від трудів праведних, а в першу чергу напружена духовна робота.

Справжні буддисти вірять, що кармічне воздаяння посилюється в знаменні дні в тисячі разів. У тому ж розмірі зростає сила як добрих, так і негативних думок. Тому це кращий момент для медитації і філософських роздумів. Вважається, що релігійне єднання під час урочистих церемоній сприяє досягненню просвітління.

Інший аспект, властивий свят буддизму, співзвучний християнської традиції. Мова йде про ритуальну охайності - моральною та фізичною. У дні релігійних торжеств буддисти ретельно прибирають свої оселі і монастирі. Такі дії - не звичайна генеральне прибирання, а особливе священнодійство. Процес очищення супроводжується співом мантр, витяганням музичних звуків, які покликані гармонізувати навколишній простір.

Серед інших традицій можна виділити:

  • відвідування храмів;
  • участь в ритуальних церемоніях;
  • пожертвування дарів монастирям;
  • підношення ченцям і вчителям;
  • здійснення добрих справ.

час святкування

Релігійні свята в буддизмі відзначають за місячним календарем. Їх дати розраховуються за спеціальними таблицями ламами-астрологами і змінюються щорічно. З давніх часів буддисти вважали, що під час повного Місяця посилюється енергетика, тому багато святкові дні припадають на повний місяць.

Список свят буддизму

  • Весак - День народження, Просвітлення і Догляду в нірвану Будди;
  • Буддійський Новий рік;
  • Монлам - пам'ять про 15 чудеса, скоєних Буддою;
  • Майдари-хурал;
  • Містерія ЦАМ;
  • Поворот колеса вчення;
  • День народження Далай-лами.

Суворого регламенту, які свята в буддизмі потрібно справляти неухильно, не існує. Ритуальні переваги залежать від школи (махаяна, тхеравада, тантра) і від історичних традицій окремих країн.

Наведений перелік далеко не повний. Зокрема, в тибетському буддизмі повсюдно святкується невідомий іншим течіям Дзул - День поминання філософа Цзонхави.

Асоль Перахара, торжество в честь Зуба Будди відзначають тільки прихильники тхеравади в єдиному храмі на острові Шрі-Ланка, де зберігається ця дивовижна реліквія. Пишні урочистості тривають два тижні і включають процесії зі святково прикрашеними слонами. На одному з них по місту провозять скриньку зі священним Зубом.

Головні свята буддизму

Про найбільш значущих датах в буддійському світі варто розповісти докладніше. На питання «Який найважливіше свято в буддизмі?» Можна відповісти однозначно - Весак. Він символізує відразу три сакральних події: народження, прозріння і смерть Будди. Згідно з повір'ям, Гаутама народився, здобув дар просвітлення і пішов в Нірвану у другий повний місяць року. Зазвичай воно припадає на останні травневі дні.

Святкування Весак триває протягом цілого тижня. У монастирських общинах служаться особливі молебні і влаштовуються пишні церемонії. Будинки і храми з любов'ю прикрашають ліхтариками, живими квітами та запаленими лампадками, які символізують світло великого співчуття Будди. Люди здійснюють паломництво, приходять в монастирі, щоб віддатися медитації і послухати розповіді ченців. Сільгоспроботи в ці дні заборонені в знак милості до всіх земних істот, в тому числі худобі.

Саагалган

Новий рік в буддійської традиції відзначають в перший молодик весни. Через відмінностей у літочисленні різних шкіл Новий рік в таких країнах, як Монголія, Тибет, Калмикія, зустрічають в різні терміни.

Напередодні Саагалгана шановні лами-астрологи оголошують прогнози на наступний рік. У монастирях відбуваються молебні шанованим божествам. Найулюбленіша богиня - Шрі-Деві. Вона протегує древньої тибетської столиці - Лхасси.

Тут збереглося повір'я, що Шрі-Деві під Новий рік оглядає свої володіння, щоб упевнитися, чи добре жителі підготувалися до її приходу. Щоб заслужити милість богині і заручитися її розташуванням на рік вперед, рекомендується не лягати спати всю ніч: молитися в храмі або вимовляти мантри у домашнього вівтаря.

Святкове застілля за традицією має включати страви з продуктів білого кольору. Цей період року пов'язаний з масовою появою приплоду у худоби. Стає багато молока, звідси і походить назва Сагаалган, яке перекладається як 'білий місяць'.

Монлам

Молитва Монлам починається з першим світанком Нового року і читається 15 днів поспіль. Свято присвячується спогаду про п'ятнадцяти чудеса, створених Буддою. Історія свідчить, що кілька ченців покинули своїх колишніх вчителів-аскетів, щоб приєднатися до прихильників Будди. Зненавиділи його монахи почали прилюдно злословити над Учителем, спростовуючи його святість.

Будда байдуже ставився до всіх глузуванням, але учні просили його продемонструвати видимі докази своєї могутності. В індійському селі Шрасваті Будда 15 днів поспіль здійснював чудові діяння, після чого слава про нього рознеслася по всьому світу.

Після закінчення урочистих молебнів монахи складають іспити на отримання більш високого сану. В останній день свята, який завжди випадає на повний місяць, роблять 15 фігурок з топленого масла, що зображують чудеса Будди. Їх виставляють для огляду в дацанах.

Майдари-хурал

Це свято присвячений втіленню Будди Майтрейи в кінці часів. Його правління пов'язується з благословенній епохою процвітання і блаженства, коли люди на землі будуть жити 84 тисячі років.

На Майдари-Хурал стікається безліч паломників в монастирі. З храмів виноситься скульптура Будди Майтрейи, яку ставлять на багато прикрашену колісницю. Супроводжувана численними віруючими процесія неквапом обходить стіни монастиря у напрямку руху сонця. Ця подія і відображено в назві свята - колообіг Будди Майтрейи.

Церемонія часто переривається читанням сутр і ритуальними чаєпиттями, тому триває вона цілий день. На завершення накривається стіл з рясними частуваннями, приносяться подарунки чернечій громаді.

Містерія ЦАМ

Деякі дослідники вважають, що коріння ритуального дійства ЦАМ слід шукати в древніх шаманських обрядах. У храмову практику північного буддизму її ввів великий вчитель Падмасамбхава (VIII ст.). Особливо поширена містерія в монгольських, бурятських, тибетських монастирях.

Обряд є пантоміму, виконувану ламами в страхітливих масках докшитів (зберігачів). Персонажі розігрують ритуальне дійство, здійснюючи танець по колу, жестикулюючи руками. Щорічно виконується містерія переслідувала декілька завдань:

  • настрашити і віддалити злих духів від послідовників буддизму;
  • продемонструвати торжество істинного віровчення;
  • показати присутність божества у видимому світі;
  • підготувати людину до видінь в посмертному мандрах, які супроводжують його на шляху до переродження.

Місія виконання Цам доручається монахам, які мають особливе посвячення. Кілька днів до початку містерії вони постять і занурюються в глибоку медитацію.

Поворот колеса Навчання

Найважливіший свято в буддизмі, що відзначається в четвертий день шостого місяця за місячним календарем. Знаменує день першої проповіді Будди Шак'ямуні в індійській провінції Сарнатг. Першими вчення з вуст Будди почули п'ятеро аскетів, що стали згодом його відданими учнями.

Головне дійство святкування - обхід храму зі скульптурним зображенням Будди Майтрейи, яке супроводжується читанням спеціальних сутр і грою на ритуальних музичних інструментах. Духовна завдання церемонії - наблизити період царювання Будди Майтрейи.

Далай Лама

День Народження Далай-лами

Список свят буддизму буде неповним без згадки про пам'ятну дату, єдиною, яка обчислюється за сонячним календарем. Кожен год 6 липня північні буддисти відзначають день народження свого духовного лідера у вигнанні Далай-лами XIV. Доля цієї унікальної людини - жива ілюстрація буддійського віровчення. Він вважається останнім фізичним втіленням Будди Співчуття.

Його попередник залишив вказівку, де шукати своє переродження. Саме туди після смерті Далай-лами XIII вирушила пошукова група ченців. Народжений у бідній родині селян 2-річний хлопчик Тензін Г'яцо був знайдений з особливих знаків, за якими визначають нову реінкарнацію Далай-лами.

Потім послідувала серія спеціальних випробувань, під час яких хлопчик повинен був знайти річ, що належала йому в минулому житті. З успіхом пройшовши перевірку, 22 лютого 1940 року він був зведений на трон Далай-лами.

Це лише мала дещиця з великого зібрання свят і ритуалів, що існують в буддизмі. Менш значні торжества присвячуються божествам, святим і покровителям, шанованим окремими школами, монастирями і громадами.

Е йнштейн називав буддійське вчення «самої наукової релігією», що особливо яскраво проявляється в традиції її свят

На питання «Який найважливіше свято в буддизмі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация