Свята рівноапостольна Ніна, просвітитель Грузії. Цар Іверський Міріан і цариця Нана

Свята рівноапостольна Ніна, просвітитель Грузії. Цар Іверський Міріан і цариця Нана

Дні пам'яті: Січень 14, Жовтень 1

Свята рівноапостольна Ніна, просвітитель Грузії, народилася близько 280 року в місті Коластри, в Каппадокії, де було багато грузинських поселень Свята рівноапостольна Ніна, просвітитель Грузії, народилася близько 280 року в місті Коластри, в Каппадокії, де було багато грузинських поселень. Її батько Завулон доводився родичем святому великомученику Георгію (пам'ять 23 квітня). Він походив зі знатного роду, від благочестивих батьків, користувався прихильністю імператора Максиміана (284 - 305). Перебуваючи на військовій службі у імператора, Завулон, як християнин, сприяв звільненню полонених галлів, які прийняли християнство. Мати святої Ніни, Сусанна, була сестрою Єрусалимського Патріарха (деякі називають його Ювеналієм).

Дванадцяти років від роду, свята Ніна прийшла в Єрусалим разом з батьками, у яких була єдиною дочкою. За їх обопільною згодою і з благословення Патріарха Єрусалимського, Завулон присвятив своє життя служінню Богу в пустелях Йорданських, Сусанна була поставлена ​​діаконисою при храмі Гробу Господнього, а виховання святої Ніни було доручено благочестивій стариці Ніанфоре. Свята Ніна проявила слухняність і старанність і через два роки, за допомогою благодаті Божої, твердо навикла виконувати правила віри і з ретельністю читала Священне Писання.

Одного разу, коли вона, плачучи, співпереживала євангелісту, що описує розп'яття Христа Спасителя, думка її зупинилася на долю Хітона Господнього (Ін. 19, 23 - 24). На питання святої Ніни, де перебуває Хітон Господній (відомості про нього поміщені 1 жовтня), стариця Ніанфора пояснила, що нешитого Хітон Господній, за переказами, віднесений Мцхетського рабином Елеазара в Иверию (Грузію), іменовану Долею Божої Матері. Сама Пречиста Діва під час Свого земного життя була покликана апостольським жеребом до освіти Грузії, але Ангел Господній, з'явившись Їй, передрік, що Грузія стане Її земним долею згодом, при кінця часів, і Промисел Божий приготував Їй апостольське служіння на Афоні (також іменується Долею Божої Матері).

Дізнавшись від стариці Ніанфори, що Грузія ще не освічені світлом християнства, свята Ніна денно і нощно молилася Пресвятої Богородиці, щоб сподобив її побачити Грузію зверненої до Господа, і хай допоможе їй знайти Хітон Господній.

Цариця Небесна почула молитви юної праведниці. Одного разу, коли свята Ніна спочивала після довгих молитов, Пречиста Діва з'явилася їй уві сні і, вручивши хрест, сплетений з виноградної лози, сказала: "Візьми цей хрест, він буде тобі щитом і огорожею проти всіх видимих ​​і невидимих ​​ворогів. Іди в країну Іверську та звіщай там Євангеліє Господа Ісуса Христа і знайдеш благодать у Нього: Я ж буду тобі покровителькою ".

Прокинувшись, свята Ніна побачила в своїх руках хрест (нині зберігається в особливому Ківоте в Тбіліському Сіонському кафедральному соборі), зраділа духом і, прийшовши до свого дядька, Патріарху Єрусалимському, розповіла про бачення. Патріарх Єрусалимський благословив юну діву на подвиг апостольського служіння.

По дорозі до Грузії свята Ніно чудесним чином уникла мученицької смерті від вірменського царя Тірідата, якої зазнали її супутниці - царівна Рипсимия, її наставниця Гаіанія і 35 дів (пам'ять 30 вересня), які втекли до Вірменії з Риму від гонінь імператора Діоклетіана (284 - 305) . Укріплена баченнями Ангола, який став в перший раз з кадилом, а в другій - з сувоєм в руці, свята Ніна продовжила свій шлях і стала в Грузію в 319 році. Слава про неї незабаром поширилася в околицях Мцхета, де вона трудилася, бо проповідь її супроводжувалася багатьма ознаками. У день преславного Преображення Господнього, по молитві святої Ніни, під час язичницького жертвопринесення, скоєного жерцями в присутності царя Міріана і численного народу, були скинуті з високої гори ідоли - Армазі, Гаці і Гаім. Це явище супроводжувалося сильною бурею.

Увійшовши в Мцхета, древню столицю Грузії, свята Ніно знайшла притулок в сім'ї бездітного царського садівника, дружина якого, Анастасія, по молитвам святої Ніни, вирішилася від неплодства і увірувала в Христа.

Свята Ніна зцілила від тяжкої недуги грузинську царицю Нану, яка, прийнявши святе Хрещення, з ідолопоклонніца стала ревною християнкою (пам'ять її відбувається 1 жовтня). Незважаючи на чудесне зцілення дружини, цар Міріан (265 - 342), слухаючи наущанням язичників, готовий був піддати святу Ніну жорстоким мукам. "У той самий час, як вимишляли кару святий праведниці, потемніло сонце і непроникна імла покрила місце, де знаходився цар". Цар раптово осліп, а уражена жахом свита почала благати своїх язичницьких ідолів про повернення денного світла. "Але Армазі, Заден, Гаім і Гаці були глухі, і морок збільшився. Тоді страхіття одноголосно кликали до Бога, Якого проповідувала Ніна. Миттєво розсіявся морок, і сонце освітило все своїми променями". Ця подія відбулося 6 травня 319 року.

Цар Міріан, зцілений святою Ніною від сліпоти, прийняв святе Хрещення разом зі своєю свитою. Через декілька років в 324 році християнство остаточно утвердилося в Грузії.

Літописи оповідають, що святий Ніні, по її молитвам, було відкрито, де схований Хітон Господній, і там був споруджений перший в Грузії християнський храм (спочатку дерев'яний, нині кам'яний собор на честь 12-ти святих Апостолів, Светіцховелі).

На той час, за допомогою візантійського імператора Костянтина (306 - 337), який надіслав на прохання царя Міріана в Грузію Антіохійського єпископа Євстафія, двох священиків і трьох дияконів, християнство остаточно зміцнилося в країні. Однак гірські області Грузії залишалися неосвіченими, В супроводі пресвітера Якова і одного диякона свята Ніна вирушила до верхів'їв річок Арагві і Иори, де проповідувала Євангеліє язичникам-горянам. Багато з них увірували в Христа і прийняли святе Хрещення. Звідти свята Ніна пройшла в Кахетії (Східна Грузія) і оселилася в селищі Бодбе, в маленькому наметі на схилі гори. Тут вона вела подвижницьке життя, перебуваючи в постійних молитвах, звертаючи до Христа навколишніх жителів. У їх числі була і цариця Кахетії соджу (Софія), яка прийняла Хрещення разом зі своїми царедворцями і безліччю народу.

Зробивши своє апостольське служіння в Грузії, свята Ніно була сповіщена понад про близьку кончину. У посланні до царя Міріанна вона попросила його прислати єпископа Іоанна, щоб він пріуготовіть її в останню путь. Не тільки єпископ Іоанн, а й сам цар, разом з усім духовенством, відправилися в Бодбе, де у смертного одра святої Ніни були свідками багатьох зцілень. Будуйте народ, що прийшов їй поклонитися, свята Ніна, на прохання своїх учениць, розповіла про своє походження і життя. Ця розповідь, записаний Соломією Уджармской, послужив підставою житія святої Ніни.

Благоговійно причастившись Святих Тайн, свята Ніна заповідала, щоб її тіло поховали в Бодбе, і мирно відійшла до Господа в 335 році (за іншими джерелами, в 347, на 67-му році від народження, після 35 років апостольських подвигів).

Свята рівноапостольна Ніна, просвітитель Грузії.

Цар, духовенство і народ, уболіваючи про кончину святої Ніни, хотіли перенести її останки в соборну Мцхетського церква, але не могли зрушити труни подвижниці з обраного нею місця спочинку. На цьому місці в 342 році цар Міріан заснував, а син його цар Бакур (342 - 364) завершив і освятив храм в ім'я небожа святої Ніни, святого великомученика Георгія; пізніше тут був заснований жіночий монастир в ім'я святої Ніни. Мощі святої, по велінню її приховані під спудом, були прославлені багатьма зціленнями і чудесами. Грузинська Православна Церква, за згодою Антіохійського Патріархату, найменувати просвітительки Грузії рівноапостольної і, зарахувавши до лику святих, встановила її пам'ять 14 січня, в день її блаженної кончини.

православний календар

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация