Сватання з боку нареченої: звичаї, правила, подарунки

  1. Звичаї і правила поведінки під час сватання
  2. сватання
  3. оглядини
  4. Дворогляденье
  5. пропій
  6. Що повинна дарувати наречена на сватання?
  7. Сучасне сватання з боку нареченої. данина звичаям
  8. Як підготуватися до сватання?
  9. придане
  10. частування
  11. мова
  12. питання
  13. Кілька порад нареченій
  14. Як себе вести
  15. Як підготуватися до зустрічі дорогих гостей

За старих часів сватання робили з дотриманням безлічі прикмет.

Вважалося, що чим краще пройшло сватання, чим більше звичаїв було дотримано, тим щасливіше і багатше буде сімейне життя молодих.

Адже дотримання традицій важливо було не саме по собі: його розцінювали як данину поваги предкам, які могли і принести щастя в молоду сім'ю, і відвести від неї біду, і надати допомогу в скрутну хвилину.

Звичаї і правила поведінки під час сватання

Ще сто років тому сватання часто розтягувалося на тиждень. В один день відбувалося саме сватання нареченої, в іншій - оглядини, в третій - заручини (заручення, змова). І це - тільки найважливіші етапи.

Між ними відбувалося ще кілька обрядів: дворогляденье (коли родичі нареченої оглядають будинок і господарство сім'ї нареченого) і пропій, під час якого за веселим і гучним застіллям наречену «пропивають», після чого вже жодна зі сторін не має права відмовитися від шлюбу.

сватання

Зазвичай майбутній прихід в будинок сватів для родичів нареченої не був несподіванкою: про це їм заздалегідь повідомляла місцева сваха - поважна і користувалася великою повагою жінка.

Якщо родичі нареченої були згодні прийняти або, принаймні, вислухати пропозицію, то готувалося святкове частування, накривався стіл. Що прийшли сватів садили за нього, і починалася довга розмова, яка давала привід двом сім'ям можливість і розважитися, і позмагатися в дотепності, і краще пізнати один одного, обговоривши при цьому важливі питання.

У деяких місцевостях було прийнято, щоб наречена весь час сватання сиділа біля печі, вигріб звідти золу. Втім, робити це їй доводилося вкрай обережно: адже на ній був один з кращих її нарядів.

В інших селах наречена навіть могла висловити своє ставлення до сватів: якщо дівчина починала підмітати підлогу від порога до печі, цим вона давала знати, що рада нареченому, якщо ж від печі до порога - значить, хотіла, щоб свати покинули будинок.

Часто наречену під час сватання взагалі не показували або ж дозволяли вийти до гостей лише на короткий час, приберігаючи до обряду оглядин.

Родичі нареченої пригощали сватів, нахвалюючи свою дочку і розповідаючи, яка вона господиня, трудівниця і майстриня. Якщо сім'я нареченої була багата, а дівчина красива, то остаточної згоди з першого разу могли і не дати.

На Кубані, в Курську і Воронежі вважалося поганим тоном і визнанням будь-яких недоліків дівчата, якщо сім'я погоджувалася видати її заміж при першому відвідуванні сватів. Доброю прикметою було змусити сватів прийти непарне число раз: три, а то й п'ять.

оглядини

Після сватання призначали день оглядин. Дівчина показувала свої вміння, рідня нареченого уважно розглядала придане, підготовлене нареченою: як би не була красива нероба, непряха, неткаха, заміж таку не брали.

За час оглядин дівчина могла до трьох разів змінювати вбрання. В кінці оглядин, вже після того, як юнак повертався в хату, попередньо обговоривши зі своїми родичами гідності дівчини, її мати підносила йому повну кружку хмільного меду. Якщо хлопець одним духом спорожняв її, значить, він підтверджував свій намір одружитися, якщо лише злегка пригублював, це означало відмову.

У разі, коли обидві сторони були задоволені один одним, призначався день змови (заручення).

Дворогляденье

Попередньо сім'я нареченої також могла нанести візит родині нареченого, щоб оцінити будинок і господарство. Під час змови відбувалося особливо багато символічних обрядів.

Перед заручинами наречена в компанії з подружками повинна була «оплакати косу», тобто свою дівочу свободу. Вираз «оплакати косу» пішло ще з дохристиянських часів, коли після весілля молодий чоловік зістригали дружині косу і віддавав її сім'ї дівчини в знак спорідненості.

Також з язичницьких часів збереглася традиція просватанной дівчині ридати, ніж символічно показувати богам, що не по своїй волі йде в чужий рід - силою забирають.

пропій

З початком змови наречених хлопця і дівчину садили разом на ведмежу шкуру: це повинно було сприяти чадородия майбутньої сім'ї.

В кінці вечора, коли наречену вже «пропили», вона розрізала хліб, принесений сім'єю жениха, і кожен з гостей мав з'їсти хоча б шматочок. Хліб святий, клятва, принесена на хлібі, непорушна, і з цього моменту ніхто не міг відмовитися від майбутньої одруження, не викликаючи на свою голову неперебутнього ганьби.

В знак заручин наречений дарував нареченій якусь коштовність (найчастіше, сережки), а дівчина повинна була обдаровувати всю сім'ю нареченого.

Що повинна дарувати наречена на сватання?

За старих часів було прийнято, щоб дівчина обдаровувала майбутню свекруху і родичок нареченого красивими хустками або шалями, а свекра і інших родичів - відрізами льону на сорочки.

В наш час, підбираючи подарунки для майбутнього свекра, свекрухи, діверів і зовиць, наречена отримує прекрасну можливість завоювати прихильність нових родичів, проявивши смак і почуття такту.

Звичайно, від красивого шовкового шарфа не відмовиться жодна жінка, як і від фірмової сорочки - чоловік, але можна придумати що-небудь і цікавіше.

Про переваги кожного з майбутніх родичів краще розпитати самого нареченого.

Втім, чоловіки не надто уважні і, якщо про смаки чоловічої частини родини наречений розповісти ще може, то переваги матері і сестер для нього часто - нерозв'язна загадка.

Тому має сенс проявити винахідливість. Наприклад, якщо в родині чоловіка є завзяті рибалки, який-небудь хороший спінінг буде вельми гідним подарунком. Новий мобільний телефон цілком підійде і чоловікам, і жінкам, особливо брата чи сестри нареченого.

Майбутньої свекрухи можна подарувати гарні парфуми. Якщо у неї є якісь захоплення, наприклад, вишивка або квітникарство, то красиве колекційне видання з улюбленої теми напевно приверне її серце на сторону турботливою невістки.

Дарувати на сватання подарунок нареченому не обов'язково, в цей день варто приділити увагу іншим членам сім'ї майбутнього чоловіка.

Сучасне сватання з боку нареченої. данина звичаям

В наш час, звичайно ж, про прихід сватів домовляються заздалегідь і не збираються відповідати їм відмовою. Однак це не привід не зробити сватання веселим і незабутнім.

Як підготуватися до сватання?

Мета сватання з точки зору сім'ї нареченої - зробити максимально позитивне враження на сватів. Для цього повинна бути проведена невелика підготовча робота:

придане

Як не дивно, але і в наші дні в багатьох сім'ях придане для дочки збирається багато років - це постільна білизна, рушники, різна домашнє начиння, посуд.

До приходу сватів бажано частина приданого витягнути або підготувати так, щоб було чим похвалитися.

Ідеально, якщо серед рушників і простирадлом виявиться, наприклад, скатертину, розшита самої майбутньою дружиною. Як і століття тому, на майбутню свекруху це справить незабутнє враження.

частування

Звичайно, познайомитися найкращим чином можна тільки за святковим столом. Важливо, щоб страви на столі були домашнього приготування, бажано - фірмові.

Наречена обов'язково повинна взяти участь в процесі приготування частування, щоб свати могли оцінити її кулінарні здібності.

мова

Звичайно, текст на папірці записувати не треба. Але родичі нареченої повинні знати, що їх завдання - розхвалити наречену так, щоб у боку жениха не було ніяких сумнівів. Тому з позитивними сторонами особистості майбутньої дружини, які обов'язково треба озвучити сватам, краще визначитися заздалегідь.

Якщо наречена не хоче, щоб про щось з її біографії згадувалося або щоб батьки показували її дитячі фотографії, де вона сидить на горщику, то краще теж проговорити ці моменти заздалегідь, а не шипіти потім через весь стіл на розчулених маму і тата.

питання

Сватання - це той рідкісний момент, коли у майбутніх родичів можна відкрито запитати про плани на майбутнє, про сімейні традиції або про відносини до шкідливих звичок.

Заодно можна з'ясувати і деякі подробиці про нареченого: дізнатися про його ставлення до сім'ї, до дітей. Цілком можливо, що сама наречена не спромоглася розпитати свого молодого чоловіка про такі прозаїчні речі.

Тому щоб уникнути замішання і не упустити момент, питання, адресовані нареченому і його батькам, краще теж продумати заздалегідь.

Кілька порад нареченій

Наші прабабусі в момент сватання взагалі не мали права вийти зі своєї кімнати, а якщо і виходили, то зобов'язані були шанобливо мовчати. Зараз часи змінилися, і наречена сама може зустрічати гостей, але, як і в стародавні часи, скромність і повага до старших дуже прикрасять майбутню дружину в очах майбутніх родичів.

Як себе вести

  • У момент сватання нареченій рекомендується більше мовчати, не ставити запитань батькам нареченого, не управляти бесідою за столом, не вимовляти тостів. Дівчина на виданні - ось ідеальний образ.
  • Поменше є і категорично не пити спиртного. Замість цього піклуватися про наповнення тарілок у гостей, про чисті приладах і серветках, вчасно забирати брудний посуд. Загалом, саме час проявити себе як турботливу господарку.
  • Максимально шанобливо розмовляти зі своїми батьками, а не тільки з батьками нареченого. Чи не перебивати їх, не встрявати в розмову.
  • Не виявляти ніжності до нареченого, не цілуватися з ним на очах у батьків, навіть якщо наречений з нареченою вже кілька років до моменту сватання живуть разом.
  • Чи не хвалити себе і не хвалитися. Цей процес потрібно грамотно організувати так, щоб все потрібне сказали родичі в потрібному ключі (див. Вище).

Як краще виглядати

Що стосується зовнішнього вигляду, то і тут доведеться дотримуватися традицій. Наречена повинна бути одягнена скромно, але зі смаком. Це особливо важливо, якщо батьки нареченого побачать майбутню дружину свого сина вперше.

Будь-які агресивні кольори і форми - чи буде це топ зі стразами або гострі накладні нігті - старшим поколінням сприймаються як прояв вульгарності. При цьому важливо знайти грань між тим, щоб не виглядати занадто яскраво, і тим, щоб не здатися простачкою.

Дорогих і громіздких прикрас теж краще не надягати, краще обмежитися кільцем або кольє, подарованими майбутнім чоловіком.

Футболка або спідниця повинні бути не вище коліна. Зачіска проста, макіяж денний, манікюр - бажано французький.

Як підготуватися до зустрічі дорогих гостей

Якщо в процесі сватання братиме участь справжня сваха, то напевно все пройде весело і цікаво.

Якщо ж сваха не передбачена, а нареченій не хочеться, щоб сватання перетворилося в звичайне застілля, потрібно до приходу сватів продумати різні «домашні заготовки» - жарти, які в потрібний момент можна буде видати за вдалі експромти.

Добре залучити до вигадування текстів родичів, щоб разом розподілити ролі і підготувати сценки, експромти, що розхвалюють наречену і її рідних.

Майбутня дружина до кінця вечора може заспівати частівки про свого обранця, мета яких - розхвалити його перед своїми батьками. Напевно, обидві сторони оцінять і такий крок, і почуття гумору нареченої.

Веселощі допомагає незнайомим людям позбутися від почуття ніяковості і ближче познайомитися один з одним. Батьки жениха нахвалюють своє дитя, батьки дівчини - свою кровиночку. Хоча скрині з приданим нині не актуальні, але демонстрація власноручних виробів нареченої (вишивок, в'язаних речей, аплікацій) зовсім не буде зайвою.

Одним словом, гарне, веселе, з розумом і вигадкою проведене сватання - це чудова прелюдія до створення молодої сім'ї.

Після вдалого сватання настає час приємних приготувань. Підготовка до весілля покроково детально описана в нашій статті.

Чи збираєтеся провести обряд сватання за традиційним сценарієм? Дізнайтеся, що для цього потрібно тут .

Хочемо поділитися з вами ідеями для цікавого і смішного викупу нареченої. Різні тематичні сценарії тут .

Що повинна дарувати наречена на сватання?
Як підготуватися до сватання?
Чи збираєтеся провести обряд сватання за традиційним сценарієм?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация